Slovenka Lenka Vacvalová Poláčková

Známa Slovenka, bývalá herečka a moderátorka, prepísala našu históriu. Ako prvá žena vystúpila na najvyššiu horu sveta bez pomocného kyslíka. Stalo sa tak práve pred pár hodinami a oznámil to človek, ktorý teraz má na starosti jej instagramový profil

Meno Lenka Vacvalová zrejme niečo hovorí aj tebe. Ide o bývalú slovenskú herečku a moderátorku Fashion TV. Pred 10 rokmi sa však vydala na kopcovité a bežecké cesty. V roku 2021 pred ňou pokľakol český fotograf Jan Poláček a o rok neskôr sa zosobášili. Vďaka nemu si krásna červenovláska zamilovala aj vysokohorskú turistiku.

Z Lenky Vacvalovej sa tak stala Lenka Poláčková. No okrem toho je vrcholová športovkyňa a na svojom konte má niekoľko úžasných úspechov, vrátane toho, že napísala knihu. Práve pred pár hodinami sa jej však podarilo prepísať slovenskú históriu. Ako prvá žena vyliezla na vrchol Mount Everestu úplne bez kyslíka.

Známa Slovenka prepísala našu históriu

Lenka a jej manžel sa pod najvyššiu horu sveta vybrali už pred vyše mesiacom. Absolvovali tam aklimatizáciu, pri ktorej si ich telo zvykalo na obrovskú nadmorskú výšku bez použitia kyslíka. Zo základného tábora niekoľkokrát prešli do tábora C 2, C3 vo výške 7100 m. n. m. a do C4 vo výške 7900 m. n. m.

Záverečná rotácia pre známych manželov začala 16. mája o 23:00 nepálskeho času. Vtedy vyrazili na vrchol. Cesta im tak trvala päť dní, počas ktorých prešli do jednotlivých výškových táborov, kde si oddýchli. Okrem toho tiež čakali na ideálne podmienky a priaznivé počasie. Pre výstup na Mount Everest vo výške 8848,86 m. n. m. bez kyslíka je totiž potrebné úplné bezvetrie.

Na posledný vrcholový „útok“ Lenka a Jan vyrazili 20. mája o 21:00 nepálskeho času. U nás vtedy bolo 17:15. A práve pred pár minútami prišla informácia o tom, že sa to Lenke podarilo.

21. mája 2024 10:30 NST dosiahli vrchol Everestu. Lenka Poláčková (bez pomocného kyslíka), Jan Poláček, Prakash Sherpa, Sona Sherpa,“ píše sa v najnovšom príspevku na Instagrame známej krásky.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lenka Poláčková (@lenkavacval)

„Lenka a Honza dnes dopoludnia spoločne vystúpili na najvyššiu horu sveta – Mt. Everest. Lenke sa to navyše podarilo bez použitia pomocného kyslíka! Sprevádzali ich skúsení šerpovia Prakash Sherpa a Sona Sherpa. Tá dôležitejšia časť ich cesty však začína práve teraz,“ píše sa pod fotkou.

„Cesta naspäť do základného tábora bude trvať niekoľko dní. Držte nám všetkým palec. Ozveme sa hneď, ako budeme všetci spolu v bezpečí dole, v základnom tábore,“ dodal človek, ktorý sa teraz stará o Lenkin Instagram.

Lenke Poláčkovej k tomuto veľkému úspechu gratulujeme a držíme palce pri zostupe z vrcholu Mount Everestu!

Zdroj: Instagram/lenkavacval

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieŠoubiznis & Hot News