Súčasný stav životného prostredia je alarmujúci. V oceáne pláva ostrov z plastu, ktorý je štrnásťkrát väčší ako celé Slovensko. A čo je na tom najhoršie? To, že všetky plasty nás prežijú. Každý jeden kúsok plastu, ktorý sa nezrecykluje alebo nerozloží nás prežije. Ak budeme takto pokračovať ďalej, bude v roku 2050 v oceáne viac plastu ako živočíchov. Možno si teraz hovoríš, že ty tomu aj tak nepomôžeš, že nedokážeš zachrániť svet. Ale pravda je taká, že ak chceme niečo zmeniť, musíme začať od seba.
Vezmi to pomaly. Nemusíš zmeniť svoj životný štýl zo dňa na deň. Začni s jedným alebo dvoma z bodov a postupne zredukuješ odpad, ktorý produkuješ na minimum.
1. Odmietaj veci, ktoré nepotrebuješ
Napríklad letáky alebo reklamné časopisy, ktoré ti chodia poštou. Jednoducho si na schránku nalep nálepku, že sa zaobídeš bez zbytočných letákov. Ďalej sú to vzorky, ktoré rozdávajú v obchodoch, reklamné výrobky a podobne. Veci, ktoré nepotrebuješ, odmietni a mysli na to, že by najskôr aj tak skončili v koši.
2. Nakupuj so znova použiteľnou taškou
Zainvestuj pár eur do látkovej tašky. Vydrží ti niekoľko rokov a nahradí množstvo plastových, ktoré môžeš vďaka nej v obchodoch odmietnuť.
3. Nahraď plastové sáčky za plátené alebo sieťové vrecká
Tieto vrecká sú z biobavlny a sú kompostovateľné. Môžeš do nich v obchode zabaliť zeleninu, ovocie, oriešky a podobne. Sú síce trochu drahšie ale nahradia obrovské množstvo sáčkov a vydržia oveľa dlhšie.
4. Vymeň plastové slamky za antikórovú alebo sklenenú
Takéto slamky ti budú slúžiť možno aj celý život, narozdiel od jednorázových plastových. Môžeš si ju nosiť všade so sebou. Ak si objednáš napr. kávu so sebou stačí povedať že nechceš slamku a jednoducho nahradíš tú plastovú svojou.
5. Bal si jedlo do dóz, kompostovateľných vreciek alebo použi Abeego
Ak náhodou nepoznáš Abeego, je to konopno-bavlnená látka napustená pravým včelím voskom.
Vyhýbaj sa alobalom a plastovým fóliám.
6. Kúp si vlastný hrnček na kávu a fľašu na vodu
Z vlastnej skúsenosti viem, že v dnešnej dobe vám určite neodmietnu naliať kávu do vlastného hrnčeka alebo termosky. No a ideálne by bolo mať jednu sklenenú fľašu na vodu ale môžeš použiť, čo máš, napríklad aj fľašu z tvrdého plastu, ktorý dlhšie vydží. Hlavne si za každým nekupuj novú, jednorázovú, plastovú fľašu.
7. Vyhýbaj sa jednorázovému príboru
Môžeš si nosiť svoj vlastný, z domu. Alebo si môžeš kúpiť drevený, o niečo ľahší a praktickejší.
8. Vymeň svoju zubnú kefku za bambusovú
Bambusové zubné kefky sú recyklovateľné a vydržia ti tak dlho, ako tie plastové.
9. Začni používať menštruačný kalíšok alebo vložky z biobavlny
Menštruačný kalíšok nahradí množstvo tampónov alebo vložiek a meniť ho počas menštruácie stačí dvakrát do dňa (to sa môže samozrejme u každej líšiť). No ak ti viac vyhovujú vložky, môžeš skúsiť tie z biobavlny, ktoré jednucho vyperieš a môžeš použiť znova a znova.
10. Snaž sa obmedziť množstvo papiera, ktorý spotrebuješ
Napríklad skús prejsť z klasických kníh na e-knihy. Alebo z papierových časopisov a magazínov na ich elektronické podoby.