Zimné úrazy aj prechladnutie: Toto by nemalo chýbať v tvojej lekárničke
LifeZimné dovolenky na horách sú rovnako populárne ako letné dni pri mori. Snowboarding, lyžovačky, večery pri krbe. Zábava však môže rýchlo skončiť, ak sa nepripravíš na riziká, ktoré zimné mesiace prinášajú – úrazy alebo nepríjemné prechladnutie.
Štúdia z roku 2017 uskutočnená vo Philadelphii a zverejnená na webe truveta.com zistila, že zranenia spôsobené pádmi sa najčastejšie vyskytovali počas rán s vysokými zrážkami, najmä keď ľudia cestovali do práce alebo školy. Okrem toho, údaje Americkej komisie pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov ukázali, že v roku 2018 bolo takmer 200 000 ľudí ošetrených kvôli zraneniam súvisiacim so zimnými športmi, ako je lyžovanie, snowboarding, korčuľovanie na ľade a sánkovanie.
Pokiaľ ide o choroby, výskumy dokazujú, že ľudia sú počas zimných mesiacov náchylnejší na prechladnutie. Medzi faktory, ktoré k tomu prispievajú, patrí trávenie väčšieho množstva času v interiéroch v blízkosti iných ľudí a vysušovanie nosových ciest v studenom a suchom počasí. TIETO rady ti však doslova zachránia život. Teraz ti ale zhrnieme aj ďalšie.
Čo mať v „zimnej lekárničke“, aby ťa neprekvapil úraz alebo prechladnutie?
Zima je krásna, ale prináša aj svoje riziká. Úrazy na svahu, prechladnutie či náhle virózy nie sú ničím nezvyčajným. Preto sa hodí mať po ruke vhodne naplnenú lekárničku, s ktorou budeš pripravená na všetko. Zároveň by však nemala byť zbytočne preplnená. Tu je základný zoznam, ktorý ti pomôže.
Na prevenciu a ochranu: Krémy na ochranu pred mrazom a slnkom (áno, aj zimné slnko môže spáliť pokožku). Ďalej balzamy na pery, aby si sa vyhla bolestivým prasklinám. Na popraskané pery však pomôže aj TOTO. No a v neposlednom rade sú to vitamíny C a D na podporu imunity.
Na drobné zranenia: Náplasti na pľuzgiere či malé rany, sterilné obväzy a dezinfekčný gél na ošetrenie poranení či elastické obväzy na podvrtnutia a výrony.
Na bežné ochorenia: Lieky proti horúčke a bolesti. Potom sú to kvapky do nosa, sirup proti kašľu a pastilky na bolesť hrdla. Do lekárničky si pribaľ aj antihistaminiká pre prípad alergických reakcií.
Extra doplnky: Termofľaša a hrejivé vankúšiky na ruky a nohy. Hydrogélové obklady na opuchy.
Pre prípad núdze:
„Zimné dovolenky na horách so sebou prinášajú riziko úrazov alebo náhlych ochorení, ktoré môžu vyžadovať okamžitú pomoc. Ak nie je po ruke lekár alebo ste si so sebou zabudli lieky na predpis, je možné ich doručiť priamo tam, kde ich potrebujete,“ povedala Kristína Chabadová, predsedníčka OZ Medicamentum. Toto občianske združenie zabezpečuje bezplatné doručovanie liekov na predpis až domov alebo na iné miesta.
Najmä chronicky chorí pacienti by nemali podceňovať zásobu liekov, ktoré pravidelne užívajú. „Ak by sa im však minuli počas pobytu, môžu využiť službu doručenia liekov na predpis až domov, prípadne do rekreačného zariadenia. Treba však myslieť na to, že doručenie môže trvať 48 hodín, takže si ho treba zabezpečiť včas,“ dodáva odborníčka.
Najlepšou liečbou je prevencia
Okrem dobre vybavenej lekárničky je najlepšou voľbou prevencia a predchádzanie úrazom či chorobám. Preto sa odporúča obliekať sa vrstvene. Aj v zime treba dbať na dostatok tekutín, a to aj vtedy, keď nikomu nenapadne, že sa treba napiť. Venovať sa zimným športom a exteriérovým aktivitám sa neodporúča pod vplyvom alkoholu.
Často si umývaj ruky a používaj hydratačné krémy, aby si predišla vysušeniu pokožky. Nezabudni si pred chladom, mrazom a slnkom chrániť tvár a oči.
Ako skladovať lieky?
V zimnom období treba myslieť aj na správne skladovanie liekov. Niektoré môžu byť citlivé na nízke teploty, preto ich nenechávaj v aute alebo na balkóne. Ideálne sú termoboxy, ktoré udržiavajú stabilnú teplotu.
Ak sa stane úraz alebo to vyzerá na vážnejší zdravotný problém, nečakaj a kontaktuj horskú záchrannú službu alebo pohotovosť. Preto sa hodí mať vždy poruke nabitý telefón a nezabúdať na to, že v chladnom počasí sa energia z batérie spotrebúva rýchlejšie. Pri menej vážnych zraneniach použi svoju lekárničku na prvotné ošetrenie a následne vyhľadaj lekársku pomoc.
Zdroj: Tlačová správa, truveta.com, Americká komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov, Kristína Chabadová, predsedníčka OZ Medicamentum