Zabráňte ponorkovej chorobe vo vzťahu: 7 tipov, ako si udržať zdravý odstup
DatingPartnerský vzťah vyžaduje rovnováhu, avšak zachovať si ju môže byť pomerne náročné. Na jednej strane túžime po blízkosti, intimite a podpore od nášho partnera, na druhej strane však potrebujeme aj priestor pre seba samých, aby sme mohli rásť a rozvíjať sa ako jednotlivci.
Podľa štúdie Love and Relationship Satisfaction as a Function of Romantic Relationship Stages z roku 2023 sa potreba autonómie a spoločného času môže meniť práve v súvislosti s tým, v akom štádiu sa vzťah nachádza.
Ako sa naučiť zachovať si zdravý odstup? Taký, aby sa partneri navzájom nevzďaľovali, no zároveň nedostali ponorkovú chorobu … Nasledujúce tipy ti pomôžu pochopiť, ako si v partnerskom vzťahu vybudovať (a hlavne aj udržať) zdravý odstup, ktorý je základom šťastného spolužitia.
Funkčný vzťah potrebuje zdravý odstup
1. Urči si svoje potreby a komunikuj ich
Zdravý odstup začína tým, že si uvedomíš, čo potrebuješ, aby si sa cítila v živote vyrovnane. Niekto z nás je vyslovene „spoločenský tvor“ a občas potrebuje, aby bol pri ňom partner nablízku. Iný zas potrebuje viac času o samote, kde dokáže čerpať energiu. O týchto potrebách musíte otvorene a jasne hovoriť, ideálne ešte predtým, ako začnú spôsobovať konflikty.
Pokiaľ máš pocit, že potrebuješ viac času osamote, vysvetli partnerovi, prečo je to pre teba dôležité. Otvorenou komunikáciou predídeš pocitu, že sa odcudzuješ alebo ho zanedbávaš.
2. Rešpektuj potreby druhej strany
Rovnako dôležité je vnímať signály od partnera a to, čo potrebuje aj on. Niekedy môže byť ťažké prijať, že náš partner netúži stráviť každú voľnú chvíľku práve s nami. Dovoľ mu však mať priestor, ktorý potrebuje, aby si zachoval svoju individualitu. Ak chceš, aby vzťah fungoval dlhodobo a harmonicky, rešpektujte vzájomne svoje hranice.
Skús spolu s partnerom nájsť zlatú strednú cestu. Ak rada tráviš čas s priateľmi, alebo máš koníčky, pri ktorých potrebuješ byť bez partnera, dohodnite si, ako často (a kedy) sa tomu môžete obaja venovať.
3. Udržuj si vlastné koníčky a priateľstvá
Jednou z najčastejších chýb, ktoré partneri robia, býva úplné „pohltenie“ sa vzťahom. Spoločné trávenie 100 % času, spoločné aktivity, priatelia, záujmy … To na jednej strane znie romanticky, no z dlhodobého hľadiska môže byť vysoko frustrujúce. Každý z nás potrebuje aj iné sociálne väzby a zážitky mimo partnerstva.
Získavaš nové zážitky a témy na konverzáciu, rozvíjaš sa osobnostne, učíš sa nové veci. A v neposlednom rade začneš partnerovi chýbať – teda sa na seba budete úprimne tešiť, keď sa opäť stretnete.
4. Vytvorte si svoje súkromné zóny
Aj v prípade, že spolu žijete v jednej domácnosti, býva užitočné vytvoriť si „miesta“, ktoré patria výhradne vám. Môže ísť o pracovný kútik, hobby dielňu, obľúbené kreslo na čítanie či pravidelný ranný beh, ktorý je len tvojím vlastným rituálom.
Ak partner potrebuje svoj čas a priestor, neprerušuj ho zbytočnými otázkami alebo výčitkami. Tvoj partner potom bude s väčšou pravdepodobnosťou rešpektovať aj tvoj súkromný priestor.
5. Naplánujte si spoločný, ale aj vlastný čas
Zdravý odstup neznamená, že sa máte menej radi alebo že chcete žiť oddelene. Práve naopak – plánovanie spoločného času, či už ide o romantickú večeru alebo výlet, je dôležité, aby ste si užívali vzájomnú prítomnosť, ale mali zároveň priestor si od nej sem-tam oddýchnuť.
Vyhraďte si spoločný čas, kedy budete chodiť na pravidelné rande, absolvujete víkendové aktivity alebo si nájdete spoločné koníčky. Nezabúdaj však ani na vlastný čas. Vyhraď si dni alebo hodiny týždenne na osobné záujmy, stretnutia s priateľmi bez partnera, prípadne oddych.
6. Buď otvorená zmene
Vaše potreby sa môžu časom meniť. To, čo vyhovovalo na začiatku vzťahu, sa o pár mesiacov či rokov môže vyvinúť iným smerom. Jednu dobu môžeš potrebovať viac partnerovej pozornosti, inokedy zas budeš cítiť väčšiu túžbu po samote či slobode. Buď preto pripravený/á otvorene s partnerom hovoriť a upravovať vzájomné fungovanie tak, aby vám obom stále vyhovovalo.
7. Maj na pamäti dôveru a lásku
Základom zdravého odstupu je dôvera, vzájomná úcta a láska. Ak partnerovi neveríme alebo máme tendenciu ho kontrolovať, je veľmi ťažké vytvoriť mu priestor na dýchanie, ktorý by nepotreboval neustálu kontrolu. Pracuj preto na budovaní vzájomného porozumenia: keď totiž cítime, že naša polovička k nám pristupuje s láskou a rešpektom, ľahšie sa nám prijímajú aj jej potreby.
Myslíš, že už nastal čas posunúť váš vzťah na ďalší level? Klikni SEM a dozvieš sa, či už je tvoj partner pripravený mať dieťa.
Zdroj: ResearchGate