Starostlivosť o akné po cvičení v lete
Pexels/Andrea Piacquadio, Unsplash/Subtle Cinematics

Ženy čoraz častejšie bojujú s akné, najmä počas letných dní plných športových aktivít. Prečo sa práve v tomto období problémy s pleťou zhoršujú a čo môžu ženy robiť, aby sa vyhli týmto nepríjemným prejavom v dospelosti?

Vedieť starať sa o akné v lete je kľúčové. Po kliknutí SEM sa dozvieš ako na to. No čo v prípade, ak aktívne športuješ? V týchto horúčavách by si to mala robiť TAKTO. Je však možné, že aj potom sa ti bude vytvárať nepekné a nepríjemné akné. Ako s tým bojovať?

Podľa najnovších štúdií sa s týmto kožným problémom stretáva stále viac dospelých žien. Až 40 % žien vo veku 20 až 40 rokov má skúsenosti s akné.

„Akné v dospelosti je často spojené s hormonálnymi zmenami, ale aj s externými faktormi, ktoré sú často podceňované. Niekedy nám ani nenapadne, že naše športové aktivity môžu byť jednou z príčin,“ vysvetľuje odborníčka na prírodnú kozmetiku Andrea Janitor z Mark face and body.

Príčiny akné
zdroj: Unsplash/Matt Moloney

Ako sa starať o akné, ktoré sa ti vytvára po cvičení v lete?

Slnko, beh a vyrážky

Niektoré športy, ktoré sa praktizujú najmä počas leta, môžu akné zhoršovať. Aktivity ako beh, cyklistika alebo plážový volejbal zahŕňajú dlhší pobyt na slnku. No a kvôli zvýšenému poteniu, sú obzvlášť rizikové. Ženy, ktoré sa venujú týmto športom, často pozorujú, že ich pokožka sa po tréningu zhoršuje.

„Pri fyzickej aktivite dochádza k zvýšenej produkcii potu, ktorý môže spolu s mazom z pokožky a baktériami upchávať póry, čo vedie k vzniku zápalovej reakcie,“ vysvetľuje Miriam Paľová, lekárka v atestačnej príprave v odbore dermatovenerológia. Pot navyše obsahuje soli a iné minerály, ktoré môžu dráždiť pokožku a prispievať k tvorbe akné, ak z nej nie je okamžite odstránený.

Hormóny „na hojdačke“

Lekárka ďalej vysvetľuje, že akné žien v dospelosti často súvisí aj s hormonálnymi zmenami. Často im totiž kolíšu hladiny hormónov, ako sú estrogén a progesterón, čo môže mať veľký vplyv na pokožku.

Dievča má zhoršenú pleť a akné
zdroj: Pexels/Polina Tankilevitch

„Zníženie hladiny estrogénu vedie k zvýšenej produkcii androgénov, čo môže podporovať tvorbu kožného mazu. Nadbytok mazu často vedie k upchávaniu pórov, čo je základným faktorom pre vznik akné. Niektoré ženy nachádzajú riešenie v hormonálnej antikoncepcii, ktorá môže regulovať hladinu hormónov a tým znížiť výskyt akné,“ hovorí lekárka.

Dodáva, že na druhej strane, ak ženy vysadia antikoncepciu, aknózna pleť sa im môže vrátiť.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife