Pixabay/JerzyGorecki

Si spokojná so stavom svojej pokožky alebo by si najradšej niečo zmenila? Veľmi častým problémom, ktorý vedie k nespokojnosti, je nesprávne používanie kozmetiky. Dôvod je jednoduchý – nepoznáš svoj správny typ pleti, a tak ti môžu jednotlivé kozmetické produkty viac uškodiť ako pomôcť. Poznáme mastný, zmiešaný, suchý alebo normálny typ pleti. 

Možno si myslíš, že máš mastnú pleť, takže si kupuješ výrobky, ktoré sú určené pre tento problém. Pravdou však je, že môžeš byť majiteľkou zmiešaného typu pleti, na ktorú sedia úplne iné výrobky. Bez toho, aby si poznala svoj skutočný stav pokožky, sa nemôžeš pohnúť ďalej a nikdy nebudeš spokojná so stavom svojej pokožky.

Našťastie existujú rýchle a jednoduché triky, vďaka ktorým svoj typ odhalíš. Zvládneš si ich urobiť aj v pohodlí domova a nebudeš na to potrebovať ani veľa vecí. Svoje tipy prezradili napríklad aj YouTuberky Jana Hrmová či Hana Křížová.

zdroj: Pixabay/office469

Na domáci test podľa Janky budeš potrebovať odmasťujúci obrúsok, ktorý sa používa na odsatie prebytočnej mastnoty (oil paper). Kúpiš ho aj bežne v drogérii. Môžeš však použiť aj tenkú vrstvu papierového obrúska. Vyčisti si pleť cleanserom, utri do uteráka a nechaj tak, nepoužívaj žiadny iný produkt. Ostať takto aspoň 2 hodinky a následne použi papieriky (obrúsok), ktoré si prilož na čelo, nos, líca a bradu.

Ak obrúsky ostanú prilepené všade, máš mastný typ pleti. Ak ostanú prilepené v T zóne (brada, nos, čelo), no na lícach nie, máš zmiešaný typ pleti. Ak neostanú nikde, máš pravdepodobne suchý typ pleti a ak ti nebol tento test nepríjemný, máš normálnu pleť. Určite si pozri aj video, kde to všetko pekne vysvetľuje.

Na test podľa Hany nebudeš potrebovať dokonca nič. Pleť si len umy vodou, osuš a počkaj aspoň 20-30 minút. Ak budeš cítiť, že pleť začína pnúť a je ti to nepríjemné, máš suchú pleť. Ak sa ti zamastí hneď celá, máš mastný typ pleti. Ak ostanú líca suché, no zvyšok mastný, tvoja pleť je zmiešaná. A ak je tvoja pleť pekná už hneď na prvý pohľad, máš normálny typ pleti. Určite si tiež pozri jej výklad k tomu.

Aby si mala väčšiu istotu, ktorý typ pleti máš, odporúčame ti vyskúšať obidva testy, napríklad deň po sebe. Ak máš z obidvoch rovnaké výsledky, je to jasné, si majiteľkou toho typu pleti, ktorý ti vyšiel. Tieto testy ti síce zaberú len chvíľku, no pomôžu ti dopracovať sa k pleti, s ktorou budeš spokojná. Nezabudni používať produkty určené len na tvoj typ pleti.

Zdroj: YouTube/janahrmi, YouTube/Mgr. Hana Křížová

Viac z kategórieBeauty