Petra Baranovičová

Ona je Slo­ven­ka a on zasa Fran­cúz. Hoci sa Vero­ni­ka a Bas­tien Boisan­fray roz­hod­li pre život na Slo­ven­sku, pred­sa si so sebou pri­nies­li aj kúsok Fran­cúz­ska v podo­be zde­de­nej braš­niar­skej diel­ne, kto­rá pôvod­ne pat­ri­la Bas­tie­nov­mu otco­vi. V bra­ti­slav­skom ate­li­é­ri Ver­bua to dnes doslo­va dýcha kožou. Stre­tá­va sa tu poc­ti­vá ruč­ná prá­ca, tra­dič­né postu­py a kva­lit­né mate­riá­ly. Výsled­kom sú nad­ča­so­vé a do detai­lov pre­pra­co­va­né kože­né pro­duk­ty, kto­ré pote­šia aj tých naj­ná­roč­nej­ší­ch zákaz­ní­kov.

Mladí ľudia, ktorí sa rozhodnú venovať ručnej práci a remeslu, sú dnešnej dobe pomerne vzácnosťou? Kedy ste prvýkrát prišli do styku s brašnárstvom?

Bastien sa dostal k remeslu v detstve a to vďaka jeho otcovi, Thierrymu, ktorý bol sedlár a brašnár. Už ako chlapec chodil do otcovej dielne, učil sa sedlárske ručné šitie, pomáhal a vyrábal malé peňaženky a puzdra pre rodinu a kamarátov. Neskôr študoval ekonomiku a potom medzinárodné vzťahy- európske štúdiá. Študoval vo Francúzsku, v Turecku a nakoniec na Slovensku. A už tu zostal.

Bastien vedel, že jeden deň sa bude musieť rozhodnúť či pokračovať k brašnárskom remesle po otcovi alebo to nechať zaniknúť. Predtým, než som sa stretla s Bastienom, nič nenasvedčovalo tomu, že sa vydám na brašnársku cestu aj ja. Som vyštudovaná učiteľka s kombináciou prírodopis-výtvarná výchova a následne som študovala magisterské štúdium na VŠVU. S brašnárstvom som sa stretla, keď som prvýkrát prišla do Francúzska za Bastienovou rodinou. Vtedy som už polovicu času z mojej dovolenky strávila s Bastienovým otcom v dielni a spravila si tam prvý opasok.

zdroj: Petra Baranovičová

Prečo ste sa rozhodli presťahovať ateliér práve do Bratislavy? Nechceli ste zostať vo Francúzsku?

Skutočností prečo sme sa rozhodli pre Slovensko je viac. Keď prišla od Bastienovho otca ponuka, prebrať ateliér, boli sme nadšení, no nevedela som si to predstaviť, keďže sme nežili vo Francúzsku, ale usadili sme sa spolu v Bratislave. Keďže Bastien sa mi bál navrhnúť takú veľkú životnú zmenu aj spolu s odchodom do inej krajiny, prišiel s nápadom skúsiť to na Slovensku. Taktiež sa nám zdalo zaujímavé predstaviť toto remeslo na Slovensku, a videli sme v tom veľký potenciál. Zistili sme, že takých dielní tu moc nie je, a že by sme mohli zaplniť dieru na trhu.

Preniesli ste do svojich výrobkov aj kúsok Francúzska?

Počas minulého storočia sa vo Francúzsku brašnárstvo – maroquinerie vyformovalo na vysokú úroveň. To znamená, že na rozdiel od toho, čo nazývame sedlárske brašnárstvo – ktoré tiež radi aplikujeme – je v našej tradícii potrebná odbornosť, ktorá sa získa jedine školením od majstra. Náš majster bol a stále je Bastienov otec a dodnes používame rovnaké postupy spracovania výrobku, náradie, stroje a materiály, ako keby stál za naším plecom. Naše výrobky sú vyrábané na Slovensku francúzskou technikou, takže nie kúsok, ale je v nich celý kus Francúzska.

Čo je teda typické pre vaše produkty? Akú kožu preferujete?

Myslíme si, že naše produkty sú rozpoznateľné svojou dizajnovou jednoduchosťou a čistotou. Má to samozrejme svoj dôvod. Tým, že sú klasicky navrhnuté, môžeme zaručiť ich dlhovekosť. Približne 90% koží, s ktorými pracujeme, pochádza zo známych francúzskych garbiarní, takže odkazujeme na tradície z každej stránky. Sú to plnolíce kože s prirodzenou štruktúrou ako býk, byvol, teľacina, koza a pštros.

zdroj: Petra Baranovičová

Čím sa váš ateliér líši od konkurencie? 

Na Slovensku sú typické ľudové brašny a opasky ktoré obdivujeme a je skvelé, že sú ľudia, ktorí zachovávajú túto tradíciu. Okrem toho je na Slovensku viac dobrých remeselníkov, a tiež malé ateliéry, ktoré ponúkajú ručnú výrobu kožených tašiek. Niektorí robia súčasnejšie modely inšpirované ľudovou tvorbou, ďalší robia klasický anglický štýl alebo taliansku extravaganciu. My sa líšime spôsobom spracovania produktu s dôrazom na detail.

Kde čerpáte inšpiráciu pri výrobe kabeliek? Sledujete aj najnovšie francúzske, respektíve svetové trendy?

Dizajny, ktoré sme priniesli z pôvodného ateliéru Bastienovho otca a nové modely, ktoré navrhujeme sú veľmi ovplyvnené francúzskym elegantným štýlom, ktorý vnímame ako nadčasový. Robíme tašky, ktoré by mali slúžiť dlhé roky, a tým pádom pre nás nie je moc podstatné úzko sledovať módne trendy. Jedinou výnimkou je farba, ktorú si každý zákazník vyberá sám, tá môže byť trendová alebo klasická. Pre nás je dôležitá aj funkčnosť a najlepší dizajn je ten, ktorý dobre spĺňa potreby svojich majiteľov, teda čo sa v taške nosí, akým spôsobom a pri akej príležitosti.

zdroj: Petra Baranovičová

Majú podľa vás Slováci o ručne šité luxusné kožené produkty záujem?

Áno, podľa nás je na Slovensku veľký záujem o lokálne a ručne vyrobené kožené produkty, čo potvrdzuje aj rozvoj dielní v našom segmente. Každý zákazník má svoju predstavu o taške, a aj určený rozpočet na jej kúpu. Niekto má rád „surovo“ spracovanú brašnu a iný hľadá precíznu prácu. Máme pocit, že každý výrobca tu na Slovensku si svoju klientelu našiel, čo je skvelé.

Kto je váš typický zákazník? Máte aj zahraničnú klientelu?

Náš ateliér navštívia ľudia, ktorí si potrpia na detaily, väčšinu hľadajú niečo „reprezentatívne“ a jedinečné, keďže robíme aj na zákazku. Sedí im jednoduchosť a nadčasovosť. V menšej miere máme tiež zákazníkov, ktorí majú záujem o produkty s prírodnejším vzhľadom, ktoré chytia patinu, ale sú precízne spracované. V tomto prípade používame tzv. sedlárske techniky. Do našej klientely patria aj Slováci žijúci mimo domovskej krajiny a cudzinci žijúci na Slovensku, všetci poznajú naše remeslo zo zahraničia.

Viete nám povedať, ako v stručnosti prebieha napríklad výroba takej ručne šitej kabelky?

Na začiatku si vyberieme typ kože, kovanie a ostatné komponenty. Podľa šablón si na najkrajších miestach materiálu vyrežeme všetky jej vnútorné a vonkajšie časti. Potom nasleduje stenčenie kože. Koža sa vyrába v rôznych hrúbkach a skoro na všetky výrobky je potrebné ju stenčiť. Najmä, ak interiér tašky je celokožený. Vďaka tomu sa taška odľahčí. Každá časť tašky si podľa svojej záťaže vyžaduje inú hrúbku. Ďalej sa stenčia hrany všetkých dielov. Nasleduje vlepenie vhodnej výstuže do jednotlivých častí, potom ich lisovanie a sušenie.

Takto si pripravíme všetky malé aj veľké dielce. Niektoré musia byť kompletne spracované ešte pred finálnym montovaním. Napríklad zipsové časti, rúčky alebo vrecká. Nasleduje inštalovanie zapínacieho kovania a interiéru hlavných častí. Keď máme všetky diely spracované, spolu ich lepíme do tvaru kabelky. Zlepenú ju následne zošívame. Ak si to tvar modelu vyžaduje alebo chceme výrobku dať pridanú hodnotu, zošívame ručne „dierka po dierke“ so šidlom. Posledným veľmi dôležitým krokom je spracovanie hrán. Nanášame teplý včelí vosk alebo farby na hrany a tepelne upravujeme. Priemerná doba výroby dámskej kabelky je jeden týždeň.

zdroj: Petra Baranovičová

Vyrábate produkty výhradne na objednávku alebo máte aj svoju kolekciu?

Máme vlastné portfólio produktov a na našej web stránke prezentujeme len výber z našich modelov. Sú to modely, ktoré robil ešte Bastienov otec a modely, ktoré sme vytvorili už my. Na objednávku vyrobíme akýkoľvek model, z typu a farby kože podľa výberu zákazníka. V skutočnosti je naša ponuka omnoho širšia, keďže vyrábame aj na zákazku. Vieme navrhnúť a vyrobiť tašku úplne na mieru aj podľa predstavy zákazníka.

Akú najnetradičnejšiu požiadavku ste od svojich zákazníkov doposiaľ dostali?

Robili sme už rôzne puzdra na technické zariadenia čudesných tvarov, obal na podvozok zberateľského auta, koše na bielizeň, rúčky na nábytok, či krásnu tašku na psíka. Ale samozrejme najradšej robíme pánske a dámske tašky.

Kde si možno prezrieť vaše produkty?

Náš ateliér je jediné výrobné a zároveň predajné miesto s malým showroomom. Nemáme a ani neplánujeme e-shop. Aby sme naplnili zákazníkove predstavy, je pre nás nenahraditeľné osobné stretnutie, vďaka čomu každý z nich vidí na vlastné oči, že ide o autentickú výrobu.

zdroj: Petra Baranovičová

V súčasnosti zažívame na Slovensku akýsi boom poctivých remeselných výrobkov. Pociťujete túto zmenu v zmýšľaní Slovákov aj vy vo vašom ateliéri?

Pôsobíme na Slovensku krátko na to, aby sme to objektívne posúdili, ale zdá sa nám, že áno, lebo povedomie o poctivo vyrábaných produktoch sa zvyšuje aj na Slovensku. V našom prípade je zrejmé, že naši zákazníci poznajú hodnotu remesla najmä zo zahraničia, zo svojich ciest alebo z informácií na internete. Keď sme prišli na Slovensko, nevnímali sme, že robiť remeslo je módne. My sme len nechceli, aby zanikol ateliér Bastienovho otca. S vedomím, že v našej generácii je málo nasledovníkov tejto tradície, sme sa so cťou vybrali na túto cestu.

Remeslo má vraj zlaté dno. Čo je podľa vás na vašej práci najťažšie? A čo vás, naopak, na vašej práci najviac baví?

Na začiatku podnikania bolo náročné vysvetliť naše vyššie ceny. Najbližší podobní remeselníci, ktorých poznáme, sú vo Viedni alebo v Prahe. Preto ak ľudia nepoznajú tento štýl remesla, nemajú s čím porovnať. Príčinou bolo aj to, že sme neoslovovali správnu klientelu. Ďalšou zložitou vecou, ktorú zákazník nevidí, je zabezpečenie kvalitnej kože a kovania priamo od európskych výrobcov. Výber producentov sa znížil a z tých, ktorí zostali, málo predáva množstvá vhodné pre malé ateliéry ako sme my. Musíme sa v tomto prípade obrniť veľkou trpezlivosťou. To platí aj pre remeslo ako také. Práca s kožou si vyžaduje sústredenosť, precíznosť a disciplínu.

Naša práca nás ale samozrejme veľmi baví a pracujeme podľa vlastných predstáv. Je to veľký rozdiel oproti nášmu bývalému zamestnaniu v kancelárii s virtuálnou náplňou, teraz skutočne vidíme aj výsledok. Je to produkt, ktorý môžeme chytiť do rúk a odovzdať ho zákazníkovi, u ktorého si potom žije svoj život.

zdroj: Petra Baranovičová

Hovorí sa, že obuvníkove deti chodia bosé. Je to aj váš prípad? Radi si doprajete produkty vašej značky?

Áno, je to čiastočne pravda. Máme skôr drobné výrobky – nazvala by som ich testovacími. Bastien si robí peňaženky, remienky na hodinky a opasky. Ja nemám od verbua momentálne nič veľké. Nosím ešte Thierryho kabelku, ktorú mi daroval pred siedmimi rokmi na Vianoce a jednu malú tašku, ktorá zostala ešte od pána Deschampa, zakladateľa ateliéru. Takže nosím skutočne cenný kúsok. Bastien má vždy v hlave nejaký nový dizajn tašky pre seba, no keďže má prednosť náš zákazník a on bežne tašku nenosí, zatiaľ si ju nevyrobil.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Rozhovory