Úzkosť trápi čoraz viac ľudí: 3 účinné tipy, ako sa ňou nenechať ovládať
LifeÚzkosť je veľmi nepríjemným pocitom, s ktorým sa aspoň raz v živote stretne každý človek. Avšak niektorí z nás ju mávajú pravidelne a dá sa povedať, že sa ňou nechávajú aj ovládnuť.
Poruchy úzkosti patria medzi najrozšírenejšie duševné ochorenia na svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a webu pubmed.ncbi.nlm.nih.gov približne 4 % celosvetovej populácie trpí úzkosťami. V roku 2019 to predstavovalo asi 301 miliónov ľudí, ktorí žili s týmto ochorením.
Nástup pandémie COVID-19 v roku 2020 spôsobil výrazný nárast prípadov úzkosti. Štúdia odhaduje, že pribudlo ďalších 76,2 milióna prípadov na celom svete, čo znamená nárast o 25,6 % oproti predchádzajúcim rokom. Celkový počet ľudí trpiacich poruchami úzkosti tak v roku 2020 dosiahol približne 480 miliónov.
Tieto štatistiky zdôrazňujú výrazný a rastúci vplyv porúch úzkosti na globálne duševné zdravie. Patríš do tejto skupiny ľudí? Máme pre teba 3 účinné tipy, ako s tým bojovať.
Čo ak ťa zastihne úzkosť?
Situáciu si rozlož na menšie časti
Úzkosť často vzniká kvôli neistote. Buď nie si si istá svojimi pocitmi alebo činmi, ktoré vykonávaš v tej danej situácii. Napríklad, chytá ťa úzkosť, keď máš ísť niečo prezentovať. Skús si tú celú situáciu rozložiť na menšie.
Napríklad, čo ideš prezentovať, pred kým a ako dobre si sa pripravila? Bojíš sa, že si sa pripravila zle, tak čo najhoršie sa môže stať, keď niečo nepôjde podľa tvojich predstáv? Napíš si na papier aj svoje dobré vlastnosti, ktoré by ti mohli pomôcť tú celú situáciu otočiť na svoju stranu.
Napríklad, najhoršie, čo sa môže stať je, že keď to neodprezentuješ dobre, tak sa ti budú smiať kolegovia. Aká tvoja dobrá vlastnosť ti to pomôže prekonať v tomto prípade?
Možno to, že sa vieš na sebe zasmiať aj sama. Keď kolegovia budú vidieť, že ich vtipy sa ťa vôbec nedotýkajú, pretože sa na svojich chybách smeješ tiež, tak ťa nechajú na pokoji a vyvolá to v nich rešpekt voči tebe.
Neignoruj to, čo v tebe vyvoláva úzkosť
Napríklad, si veľmi úzkostlivá, keď ide o tvoje zdravie. Zamysli sa nad tým, prečo to tak je. Možno preto, že už mesiace ignoruješ zlé signály v podobe bolesti a ešte stále si nešla na vyšetrenie?
Alebo máš doktora, ktorý má k tvojim problémom zlý prístup a nechce meniť liečbu, ktorá ti absolútne nevyhovuje? Ale k inému doktorovi jednoducho nejdeš. Skús prestať ignorovať to, čo v tebe tú úzkosť vyvoláva a rieš to ihneď.
Dbaj na spánkový režim
Nie nadarmo všetci odborníci hovoria, že by si mala ísť spať do polnoci a spať minimálne 8 hodín. Naozaj to má obrovský vplyv na tvoje psychické zdravie.
Práve počas spánku si naše telo a myseľ vedia kvalitne oddýchnuť a organizmus sa zotavuje. Nedostatok spánku je základom pre to, aby sa v tebe šírili negatívne emócie a úzkosti. Takže na to si dávaj pozor.
Zvykneš mávať aj panické ataky? TU nájdeš účinne tipy od psychologičky na to, aby si ich dokázala samostatne prekonať.
Zdroj: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), pubmed.ncbi.nlm.nih.gov