Mladá žena má panický atak
Pexels/SHVETS production

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V posledných rokoch sa nikdy nehovorilo tak často o úzkostných poruchách ako teraz. S tým súvisí aj panický atak, ktorý prežíva množstvo ľudí. Psychické zdravie mladých sa stále zhoršuje, preto čoraz viac z nich vyhľadáva odbornú pomoc psychológov. Psychologička Stanislava Piljanová z online poradne Mojra nám prezradila niekoľko tipov, ktoré ti môžu pomôcť pri zvládaní panických atakov. 

Panický atak sa podľa slov psychologičky prejavuje silnou úzkosťou. Táto úzkosť je sprevádzaná rôznymi emočnými, psychickými, ale aj fyzickými prejavmi. U každého človeka sa môžu záchvaty paniky prejavovať inak, pričom trvajú približne od 5 do 30 minút.

„Človek väčšinou pociťuje napätie, tras, ale aj fyzické vyčerpanie. Počas ataku sa u človeka trpiaceho panickou poruchou prejavuje stresová reakcia, veľmi často sa u neho zrýchľuje dych, čo vedie k hyperventilácii. Kvôli hyperventilácii po niekoľkých minútach príde k vyčerpaniu organizmu,“ prezradila psychologička Piljanová.

Ako zvládnuť panický atak?

Počas panických atakov je dobré osvojiť si špeciálne dychové a svalové stratégie. Niektorí ľudia dokážu dopredu vycítiť, keď sa blíži ďalší záchvat paniky. Ak chceš najbližší panický atak zvládnuť lepšie, odborníčka odporúča urobiť nasledovné kroky:

  • Snaž sa záchvat rozdýchať. Veľmi pomáha dýchanie do papierového vrecka, čím získaš naspäť stratené CO₂.
  • Obmedz fajčenie, konzumáciu kofeínu a alkoholu.
  • Snaž sa myslieť na to, že je to len ďalší záchvat paniky, ktorý prejde.
  • Pokús sa čo najviac ukľudniť a spomaliť.
  • Dopraj si dostatok spánku a odpočinku.

Žena v sprche si ukryla tvár do dlaní
zdroj: Unsplash/Meghan Hessler

Tieto pomôcky a tipy sú len základom a nie vždy musia byť dostatočné. „Na to, aby sme panickú poruchu a panické ataky zvládli, je potrebná liečba. Tá prebieha farmakoterapiami – antidepresívami a psychoterapiou – kognitívno-behaviorálnou terapiou, ktorá trvá dlhodobo (spravidla 10 až 15 týždňov). Počas tejto doby sa terapeut spolu klientom snažia odhaliť príčinu panických atakov a ich obťažnosť,“ prezradila psychologička.

Následne sa terapeut snaží poradiť, ako záchvaty zvládať. Pacientom tiež pomáha nájsť racionálny náhľad na panické myšlienky, ktoré ataky sprevádzajú. Terapia je potrebná nielen na zvládnutie atakov, ale aj na zistenie ich spúšťačov. Ak sa ti podarí zistiť príčinu panických atakov, ide o základný krok k zvládnutiu panickej poruchy.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife