Staraj sa o svoje psychické zdravie: 7 signálov, že je čas vyhľadať psychológa
LifePsychické zdravie nás vie niekedy poriadne potrápiť. Hovoriť o ňom a podniknúť potrebné kroky na jeho zlepšenie by v 21. storočí nemalo byť žiadne tabu.
Život vie byť v niektorých situáciách nevyspytateľný a vysporiadať sa z jeho údermi je niekedy také náročne, že nám pomoc od rodiny či priateľov nestačí.
Práve vtedy je viac ako vítané zahodiť všetky obavy a nebáť sa vyhľadať odbornú pomoc. Ak sa nájdeš v minimálne jednom z týchto bodov, mala by si začať uvažovať nad návštevou psychológa.
7 znakov, že tvoje psychické zdravie potrebuje reset
Cítiš vnútorné prázdno
Vo svojom vnútri necítiš absolútne nič, nech sa deje čokoľvek. Nič ťa neteší, nič ťa nebaví, nič ťa nevie nadchnúť. Čokoľvek robíš, cítiš sa úplne prázdna, bez života. Dokonca aj pri aktivitách, ktoré ti kedysi prinášali úsmev. Ak tento stav trvá už niekoľko mesiacov či dokonca rokov, mala by si vyhľadať odbornú pomoc.
Strácaš kontakt s priateľmi
Ľudia, ktorí sa vo svojom vnútri trápia, často prerušia kontakt so svojimi známymi. Nie preto, že by ich nemali radi, ale interakcia s inými ľuďmi ich ešte viac vyčerpáva. Priatelia často nevedia, čo sa v skutočnosti deje, a tak sa cítia odvrhnutí, čo sa môže neskôr prejaviť na zhoršení vzájomných vzťahov, v niektorých prípadoch až k úplnému zániku.
Lekári nevedia, čo ti je
Vypadávanie vlasov, žalúdočné problémy, pravidelné bolesti hlavy, nechuť k jedlu a mnoho ďalších zdravotných ťažkostí. Všetky tieto nepríjemnosti môžu vznikať ako odpoveď tvojho tela na psychické problémy.
Ak si už stihla absolvovať kopec odborných vyšetrení a lekári neprišli so žiadnym konkrétnym výsledkom, je dôležité zvážiť, či spomínané problémy nemôže spôsobovať tvoja psychika. Naša hlava je totiž mocný „čarodej“, ktorý dokáže ovplyvniť aj iné časti telá.
Tvoja produktivita klesla
Ďalším príznakom, ktorý napovedá, že zápasíš s psychickými ťažkosťami, je zníženie tvojho výkonu v práci či škole. Problémy s duševným zdravím majú za následok zhoršenie pozornosti, koncentrácie a pamäte, čo negatívne vplýva aj na tvoje pracovné výkony.
Zrazu robíš akosi viac chýb, práca ti trvá oveľa dlhšie, na učenie potrebuješ viac času, más problémy zo zapamätávaním si či dokonca pociťuješ odpor k tomu, čo robíš.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.