Trápi ťa vypadávanie vlasov

Nie je to len o prechodných ročných obdobiach. Mnohé ženy trápi vypadávanie vlasov počas celého roka, nielen počas jari alebo na jeseň. Dôvodov môže byť hneď niekoľko a rovnako tak aj tipov, ako so stratou vlasov bojovať. Portály Who What Wear a Medical News Today priblížili viac detailov.

Aj teba trápi vypadávanie vlasov a pri každom umytí alebo česaní vyhadzuješ plné dlane? Jednoznačnú príčinu tohto problému ti môže pomôcť odhaliť jedine lekár, no priblížime ti aspoň niekoľko možných dôvodov, prečo sa to najčastejšie deje.

Môže ísť o genetiku, hormonálne zmeny, stres, nedostatok vitamínov a minerálov, ale tiež o ochorenie. Taktiež pre teba máme zopár tipov, ako obmedziť padanie. Určite túžiš po tom, aby to konečne skončilo.

Vypadávanie vlasov spôsobuje najčastejšie …

Alopécia

Alopécia je odborné pomenovanie pre padanie vlasov. Môže sa vyskytnúť vo viacerých formách – trakčná, androgénna alebo alopácia areata. Najlepšie je navštíviť lekára, ktorý môže nastaviť správnu liečbu.

K trakčnej alopécii dochádza kvôli nadmernému ťahaniu vlasových folikulov vďaka účesom, ako sú chvosty, drdoly alebo vrkoče. Môže to nastať aj pri predlžovaní vlasov. Vlasy začnú vypadávať najmä na tých miestach, ktoré sú zaťažované najviac.

Androgénna alopécia je iný názov pre plešivosť, ktorou trpia okrem žien aj muži. Často prichádza s vekom a dámy po menopauze strácajú svoju korunu krásy po celej hlave.

Alopécia areata je zase autoimunitné ochorenie, ktoré napáda vlasové folikuly, ktoré začnú pomaly vypadávať. Môže sa to týkať aj obočia alebo mihalníc.

zdroj: Unsplash/Tim Mossholder

Nedostatok vitamínov a minerálov

Ak držíš nejakú diétu, pričom obmedzuješ prísun niektorých zložiek, môžeš prichádzať o kadere. Nemala by si držať nízko bielkovinovú diétu alebo s nízkym obsahom železa. Radšej by si si mala dopriať potraviny bohaté na selén, zinok, biotín alebo vitamíny skupiny B. Nájdeš ich napríklad v strukovinách, zelenine, ovocí, rybách, vajciach alebo semienkach.

Tehotenstvo

Kvôli zmene hormónov môžeš prichádzať o vlasy aj v tehotenstve a ešte častejšie k tomu dochádza po pôrode. Spôsobené je to poklesom hladiny estrogénu. Malo by sa to napraviť samé po pár mesiacoch, najneskôr do jedného roka. Zatiaľ ale môžeš používať aspoň šampóny na jemné vlasy alebo podporujúce rast a zamedzovanie ich vypadávaniu.

Stres alebo iná choroba

Vypadávanie vlasov je bežné po prekonaní choroby, úrazu alebo po náhlom úbytku váhy. Taktiež k nemu dochádza kvôli zvýšenej úrovne stresu. Preto by si sa mala snažiť udržiavať v psychickej pohode. Tvoje problémy nevplývajú iba na tvoju hlavu, ale tiež na celý organizmus.

Užívanie liekov

Niektoré lieky môžu mať ako vedľajšie účinky práve padanie vlasov. Patria sem lieky na riedenie krvi, na liečbu akné, zníženie cholesterolu, antidepresíva alebo beta-blokátory. Osobitnou kategóriou sú antikoncepčné tabletky. Ak s tým máš problém aj ty, môžeš požiadať lekára o antikoncepciu nehormonálneho typu. Problémy môžu pretrvávať aj niekoľko týždňov či mesiacov po vysadení.

Prečo mladí ľudia šedivejú?
zdroj: Pexels/Yan Krukau

Používanie nesprávneho hrebeňa

Nekupuj si prvý najlacnejší hrebeň, ktorý ti padne v obchode do oka. Hrebene a kefy by nemali veľmi ťahať vlasy a už tobôž by si ich nemala takto česať nasilu. Radšej si zvoľ šetrnejšie typy hrebeňov. Vsaď aj na recenzie iných žien, ktoré majú skúsenosť s uľahčením česania.

Vystavovanie vlasov teplu

Fén, žehlička či kulma. Ak ich používaš príliš často, vlasy sa môžu oslabiť a začať lámať. Ak je to možné, obmedz používanie týchto spotrebičov. Pokiaľ sa to nedá, nezabudni používať aspoň kozmetické prípravky na ochranu vlasov proti teplu.

Ak ťa trápi nie vypadávanie, ale neustále mastiace sa vlasy, klikni SEM a dozvieš sa 3 overené triky, ako ich udržíš dlhšie svieže.

Zdroj: Who What WearMedical News Today

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Beauty