Toto sú príznaky „usmievavej depresie“. Možno ňou trpíš aj ty
LifeJe stále viac mladých ľudí, ktorí trpia depresiou a úzkosťou. Koľko ľudí bojuje denne s depresiou, a ani o tom nevieš? Koľko z ľudí v tvojom okolí má úzkosti? Je to viac, než si myslíš.
Nie každý zažíva depresiu rovnakým spôsobom. Niektorí to možno ani nevnímajú, že je to depresia, len si myslia, že sú skrátka smutní a že to je dnes vlastne normálne. Depresia však vyčerpáva a riadi ich každodenný život. Nedá sa im usmievať, fungovať a všetko ich deprimuje. Sú to ľudia, na ktorých hneď vidieť, že nie sú šťastní.
Potom sú tu však ľudia, ktorí trpia „usmievavou depresiou“, aj keď ti budú hovoriť, že nie. Definícia „úsmevnej depresie“ je: vyzerať šťastne, stále fungovať s úsmevom, aj keď si vo vnútri duše vyprahnutá bytosť, ktorá chce ujsť. Vnútorne trpíš depresívnymi symptómami, aj keď navonok vyzeráš ako šťastný a pohodový človek. Tí ľudia taktiež nemusia tušiť, že depresiu majú, pretože buď to v sebe potláčajú, alebo im to príde úplne normálne.
“Tá najodvážnejšia vec, ktorú som kedy urobila je to, že som ostala nažive, keď som chcela tak veľmi zomrieť.” – Juliet Lewis
“Vy nie ste vaša choroba. Každý človek trpiaci depresiou má individuálny príbeh, ktorý by mohol svetu rozpovedať. Máte svoje meno, máte svoju históriu, máte svoju osobnosť. Zostať samým sebou aj počas tohto ochorenia je súčasťou bitky.“ – Julian Seifter
Charakteristickým znakom úsmevnej depresie je smútok. Úsmev je len vonkajšou fasádou a obranným mechanizmom, kedy zakrývame svoje skutočné pocity a máme chuť kričať a kopať. Smútok môže byť rôzny. Môže byť z neúspešného vzťahy, z padáka v robote, z ťažkej školy, z hocičoho, čo je pre nás dôležité v živote.
Ďalšími príznakmi „úsmevnej depresie“ sú pocity úzkosti, hnevu, strachu, únavy, beznádeje a podráždenosti. Mnoho ľudí trpí aj poruchami spánku alebo prílišným spánkom. Ak pociťuješ, že máš príznaky depresie, neboj sa vyhľadať pomoc. Je to úplne prirodzené.