Toto sa s tebou deje počas menštruačného cyklu: Využi ho vo svoj prospech
Lifestyle
Hoci menštruácia alebo PMS nie sú žiadne choroby, niekedy sa cítime, ako keby boli. Menia sa nám nálady, najradšej by sme vyjedli celú chladničku a máme málo energie. TIETO faktory to v našom tele ovplyvňujú. Napriek všetkému ale existuje jeden neuveriteľný trik, pomocou ktorého môžeš zmierniť menštruačné kŕče, zlepší sa ti nálada, ale aj intímny život. TOTO sú dôvody, prečo odborníčka odporúča milovanie počas cyklu.
Čo však tá psychická stránka? Pozreli sme sa na ňu spolu s psychologičkou Mgr. Danou Lúčanovou z online poradne MOJRA.sk. „V priebehu menštruačného cyklu sa mení hladina hormónov – estrogénu, progesterónu, folikulostimulačného a luteinizačného hormónu, ktoré riadia rast folikúl(vajíčok), ich dozrievanie a uvoľňovanie a následnú regeneráciu sliznice maternice v prípadne, že nedôjde k otehotneniu,“ vysvetľuje na úvod.
„Hladina týchto hormónov zároveň pôsobí na naše myslenie, cítenie a konanie. Hladina estrogénu sa postupne zvyšuje po období menštruácie a vrcholí počas ovulácie. Spôsobuje nárast spoločenského správania, veselosti, sebadôvery a energie. Po ovulácii jeho hladina prudko klesá, a začína sa zvyšovať hladina progesterónu, ktorého úlohou je ,upokojovať‘. Napomáhať prekonať obdobie nižšej hladiny estrogénu, ak hladina progesterónu kolíše. Prejavuje sa podráždenosť, precitlivenosť a náladovosť,“ dodáva.
Menštruácia a jej fázy
Samozrejme, existujú individuálne rozdiely. Ani v tomto nemôžeme všetky ženy hádzať do jedného vreca. Dĺžka trvania jednotlivých fáz môže byť rôzna, ale po skončení cyklu pociťujeme príval energie rovnako.
1. Menštruačná fáza (obdobie cca od začiatku po koniec krvácania)
Dochádza k poklesu energie, stiahnutiu sa do seba, vyhľadávaniu pokoja a ticha. V tom období na teba môže negatívne pôsobiť spoločenský tlak na výkon a pocity viny zo spomalenia tempa.
2. Folikulárna fáza (od cca konca menštruácie po dni predchádzajúce ovulácii)
Vtedy dominuje zvedavosť, impulzívnosť, hravosť. Treba si dať pozor na nedostatočne premyslené rozhodnutia a nekontrolovaný výdaj energie.
3. Ovulačná fáza (obdobie uvoľňovania vajíčka – približne v strede cyklu)
Spoločenskosť, tvorivosť, sebavedomie. Dôležitá v tomto období je túžba „plodiť“ aj v zmysle sebarealizácie, inak môže prísť frustrácia.
4. Luteálna fáza (od cca konca ovulácie po začiatok menštruácie)
Pocity a potreby sa ozývajú naplno – pokles sebavedomia, zníženie životného tempa, fyzické ťažkosti.
V ktorých fázach cyklu sme najviac zraniteľné?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ktorá fáza je najcitlivejším obdobím menštruačného cyklu?
- Ako si všímať vplyv menštruačného cyklu na tvoje správanie?
- Čo robiť počas jednotlivých fáz cyklu pre maximálnu efektivitu?
- Ako využiť rôzne fázy cyklu vo svoj prospech?
- Čo prináša PMS?
- Ako komunikovať svoje potreby počas PMS s partnerom a kolegami?
- Aké praktické techniky pomáhajú zvládať menštruáciu lepšie?
- Prečo nevnímať menštruáciu ako prekážku, ale ako príležitosť?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity