Teplo domova a blízkosť prírody: Daruj blízkym na Vianoce niečo kreatívne
LifeVianoce sú príležitosťou obdarovať blízkych a pripomenúť im, že nám na nich záleží, no je to aj možnosť podporiť poctivých, lokálnych a kreatívnych ľudí a ich značky. Stretnúť ich osobne a spoznať ich produkty ponúkne pred sviatkami trojdňový trh rukodielnej tvorivosti Vianočné SAShE x Tržnica Nivy, ktorý sa bude konať od piatka 16. do nedele 18. decembra v Tržnici Nivy.
Návštevníci si budú môcť vyberať z kvalitnej módy pre dospelých aj deti, nápaditej bižutérie, prírodnej kozmetiky, štýlových doplnkov do domácnosti, veselých hračiek či neodolateľných pochutín, ktoré na Vianoce potešia.
Územie absolútnej slobody v keramike
Umeleckej tvorbe z hliny a iných materiálov sa venuje už roky. Jeho výtvory balansujú na pomedzí fantázie a úžitku, pričom neraz prekvapia. Andrej Frič, ktorého poznáme skôr pod značkou Frikou aj tentokrát prekvapí novinkami.
Vašimi výtvormi sú jedinečné stvory. Aký je ich príbeh?
Frikou: Pri sochách a voľnejších veciach rád pracujem s mytológiou v jej rôznych podobách a kombinujem to s modernými prvkami, niekedy aj súčasnou popkultúrou. Ide mi o to, aby moje diela mali univerzálny presah a boli pochopiteľné pre všetkých ľudí.
Akú techniku používate a ako vyzerá váš tvorivý proces?
Frikou: Pri väčších dielach začínam skicami, hľadám ideálnu kompozíciu a skúšam detaily. Modelujem väčšinou z plátov alebo šúľancov a postupne budujem tvar. Robím viac vecí naraz kvôli ekonomike výpaľov. Väčšia vec môže trvať niekoľko hodín až dní. Na koniec procesu prídu na rad detaily a vyškrabávanie, obtláčanie, engoby, glazúry, oxidy, atď.
Umeleckej keramike sa venujete už dlhodobo – je to ťažký chlebíček či koníček?
Frikou: Venujem sa jej už niekoľko rokov popri maľbe, kresbe a ilustrácii, a práve táto voľnosť a striedanie žánrov ma baví. Povedal by som, že je to ťažká cesta, asi ako každé podnikanie. Na začiatku veľmi pomôže tvrdohlavá odhodlanosť a podpora rodiny a kamarátov.
Ktorý z vašich umeleckých výtvorov je pre vás ten naj?
Frikou: Mám rád všetky svoje výtvory, ale najviac ma bavia sochy a objekty, a tiež abstraktná poloha v maľbe a kresbe. To je územie absolútnej slobody.
Na čo sa môžu návštevníci Vianočného SAShE tešiť vo vašom stánku?
Frikou: Na bohatý výber keramiky ako vázy, kvetináče, misy, masky a tiež sochy bájnych bytostí a zvierat. Novinkou bude nová kolekcia tričiek s mojimi fantazijnými motívmi.
Zázrak prírody od včiel
Teplo domova ukryté v jemnom plamienku a vôňa medu, Vianoce – to sa snúbi vo sviečkach značky Zlatý nektár. Rodinná firma, ktorej srdce leží na včelej farme v Malom Kamenci však ponúka viac, než len sviečky.
Aký je príbeh značky Zlatý nektár?
Zlatý nektár: Začalo sa to túžbou po domove a láskou ku včelám. Dnes sa včelárstvu venuje celá rodina. Všetko to odštartovala dcéra Eszter Máté Csatlósová, ktorá okúsila ruch mestského života. Mala vysnívanú prácu a krásny plat, no cítila, že je niečo, čo jej Bratislava nedokáže dať – pocit domova a čaro prírody. Vrátila sa preto do svojho rodiska, vďaka čomu objavila lásku k včelárstvu. Vtedy sa začal písať príbeh značky Zlatý nektár. Neskôr sa do výroby zapojili aj ďalší členovia rodiny, a tak začal vznikať rodinný biznis, ktorého základom je ručná práca a množstvo lásky, ktoré do produktov vkladáme.
Jedinečná chuť Medzibodrožia je obsiahnutá vo viacerých produktoch z medu. Medy, sviečky z včelieho vosku, domáce mydlá a ďalšie sezónne výrobky z medu sú vyrábané priamo na včelej farme v obci Malý Kamenec. Každý z produktov je vyrábaný s ohľadom na spätosť s prírodou. Práve preto sú plné prírodných ingrediencií, neobsahujú zložky neznámeho pôvodu a sú balené ekologicky, bez produkcie zbytočného odpadu.
Sviečky patria medzi dôležité symboly na Vianoce a včelie produkty sú zase súčasťou našej histórie a v ľuďoch evokujú teplo domova. Aké všetky produkty máte vo svojej ponuke?
Zlatý nektár: Vianočné sviatky sa vyznačujú pokojom, teplom a pohodlím v domovoch. Pri týchto faktoroch majú často zásluhu aj doplnky, ktorým nie vždy venujeme dostatočnú pozornosť. Takými sú napríklad sviečky, pričom renesanciu prežívajú najmä sviečky z včelieho vosku. Sviečka z včelieho vosku je must have pre milovníkov sviečok, ale siahnuť po nej môžu aj fanúšikovia jednoduchosti a čistoty v domácnosti. Sviečky z včelieho vosku môžu byť súčasťou adventných vencov, dekorácií alebo súčasťou každodenných povinností.
Majú množstvo užitočných vlastností, napríklad čistia vzduch, takže sú vynikajúce aj pre alergikov. V ponuke však máme rôzne remeselné produkty, ktoré súvisia s medom – od ručne máčanej až po plávajúcu sviečku, kvalitné medy od tých klasických až po tie gurmánske, prírodnú kozmetiku ako balzam na pery, soľ do kúpeľa či mydlá, jedinečné doplnky z keramiky a z kovu, a v neposlednom rade majú najväčšiu pozornosť naše darčekové krabičky s príbehom.
V čom je včelí vosk výnimočný?
Zlatý nektár: Včelí vosk a výrobky z neho nie sú na trhu žiadnou novinkou. Jeho využitie bolo veľmi obľúbené už aj v minulosti, o čom svedčia aj historické nálezy. Med je najznámejším finálnym produktom, ktorý včely produkujú. Medziproduktom, resp. sprievodným produktom je aj včelí vosk, ktorého vznik sa môže zdať záhadným, avšak je prirodzeným procesom. Samotný včelí vosk je sekrečným produktom mladých včiel, ktoré vosk využívajú na tvorbu voskových plástov. Mladé robotnice ho vyrábajú zo zjedeného peľu z kvetov.
Miestom vzniku vosku je špeciálna žľaza, ktorá sa nachádza na zadočku robotnice produkujúcej jemné šupinky. Pri vylučovaní je vosk priehľadný a následne prežúvaním včiel sa farba zmení na bielu. Žltú farbu, ktorá je nám asi najznámejšia, získavajú z olejov pochádzajúcich z peľu a propolisu. Usilovné robotnice vytvárajú z včelieho vosku plásty medu, v ktorých sa vyvíja potomstvo a v ktorých zhromažďujú peľ a nektár a z neho potom vytvárajú med.
Včelí vosk sa využíva vo viacerých oblastiach
Napríklad v kozmetike, potravinárskom priemysle alebo sa pridáva do čistiacich prostriedkov. Je bohatý na vitamín A, ktorý podporuje vývoj zdravých buniek. Včelí vosk sa do kože nevstrebe, teda nebráni dýchaniu kože. Na koži vytvára jemnú ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje vysušeniu pokožky a chráni pred poveternostnými vplyvmi. Pre jeho dokonalú vlastnosť odpudzovania vody sa vo veľkej miere používa aj na ošetrenie dreva a ako ochrana proti vlhkosti. Oblasť použitia je široká, môže sa aplikovať na nábytok, schody, podlahu, dvere, okná a akýkoľvek drevený povrch, ktorý je potrebné ošetriť.
Z včelieho vosku sa vyrábajú aj sviečky, ktoré si kvôli ich všestrannosti a dobrým vlastnostiam vyžadujú výnimočnú pozornosť. Už len skutočnosť, že sviečka z včelieho vosku sa skladá výlučne z prírodných materiálov, stojí za spomenutie. Taká sviečka má jedinečnú vôňu prírody a teplý, príjemný plameň. Často sa stáva, že (žiaľ) včelí vosk miešajú s iným voskom, najmä parafínom, ale takto stráca svoje pozitívne účinky. Sviečky z dielne Zlatý nektár majú 100% prírodné zloženie bez zbytočných pridaných látok, ktoré by len narušili štruktúru týchto jedinečných prírodných výtvorov.
Včelí vosk je zázrakom prírody – už len samotná existencia včiel je významná. Včely sú jednoznačne alfou a omegou poľnohospodárstva, keďže opeľujú až 70% rastlín. Bez ich práce by neboli plodiny a ťažko by sa žilo na planéte, kde nie je ovocie a zelenina.
Na čo sa z vašej ponuky môžeme tešiť na Vianoce?
Zlatý nektár: Na naše sviečky, jednoznačne. Zoberieme so sebou aj pár ručne vyrobených svietnikov, medy a minimedíky, prírodné medové mydlo, soľ do kúpeľa, vianočné ozdoby a darčeky.
Šperky zrodené v oravskej prírode
Šperky patria medzi obľúbené darčeky, či už na Vianoce alebo aj mimo nich. Aj v tomto smere dnes pribúdajú tvorcovia, ktorí dbajú na udržateľnosť a spojitosť s prírodou. Jednou z nich je aj Monika Tomulcová, v ktorej poslednej kolekcii možno nájsť inšpiráciu vo svete húb.
Ako ste sa dostali k tvorbe šperkov?
Monika Tomulcová: Od mala som navliekala korálky, neskôr som postupne tvorila zo živice, fima a tiež som si vyrábala cínované šperky. Počas štúdia produktového dizajnu som často na akúkoľvek voľnejšiu tému skĺzla práve k výrobe šperku. K skutočnej zlatníčine som sa dostala až keď som absolvovala týždňový kurz základov zlatníctva. Moje šperky by som opísala ako výrazné, ale zároveň jemné. Tvorím hlavne náušnice, ktoré by ma bavilo nosiť. Myslím si, že môj rukopis sa stále tvorí, veľmi ma pri tvorbe baví učiť sa nové techniky. V súčasnosti sa venujem tvorbe šperkov cez parametrické navrhovanie, digitálne.
Aké materiály využívate pri tvorbe?
Monika Tomulcová: Pracujem najmä s recyklovanou pozlátenou mosadzou a striebrom 925. Nepoužívam nikel, aby moje šperky mohli nosiť aj ľudia s alergiami, ktorých stále pribúda.
Z galérie vašej tvorby je na prvý pohľad zjavný vplyv prírody. Máte v ponuke aj šperky, ktoré sú späté s našim regiónom?
Monika Tomulcová: Určite ma inšpiruje najmä príroda. V mojej poslednej kolekcii Lamellae boli inšpiráciou lupene húb. Práve pri potulkách prírodou na Orave vzniká väčšina nápadov na šperky.
Ponuka dizajnových či handmade šperkov je pomerne dosť pestrá. Čím sú tie vaše jedinečné?
Monika Tomulcová: Na navrhovanie šperkov používam parametrický program. Nemodelujem ich ručne alebo digitálne, ale ich vlastne programujem. Sama si tiež svoje šperky 3D tlačím a odlievam. Pracujem tiež s recyklovanými materiálmi a snažím sa, aby boli moje šperky čo najviac udržateľné.
Na čo sa z vašej ponuky môžeme tešiť na Vianoce?
Monika Tomulcová: Prinesiem obľúbené kúsky z kolekcie Botanica a Lamellae. Tešiť sa tiež môžete na nové menšie strieborné kúsky náušníc, strieborné prstene a retiazky s príveskami.
———————-
SAShE v Tržnici na Vianoce 16. – 18. 12. 2022
Pia: 15.00 – 20.00 hod.
So: 10.00 – 20.00 hod.
Ne: 10.00 – 19.00 hod.
Miesto: Tržnica Nivy, Mlynské Nivy 5A, Bratislava
Vstup: zadarmo
Event: www.fb.com/events/1235324647011225
V spolupráci so SAShE.