Stres je tichý nepriateľ zdravia: Takto sa mu dá efektívne vyhnúť
LifeStres a imunita
„Kým krátkodobý a náhly stres imunitný systém stimuluje, dlhodobý vplyv stresových hormónov znižuje imunitu a odolnosť voči patogénom. Preto sú chronicky vystresovaní ľudia náchylnejší na vírusové a infekčné, ale aj iné ochorenia,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologického laboratória Natures.
Čoraz viac odborníkov sa prikláňa k názoru, že aj zdravotné problémy, ktorých príčina sa nedá medicínsky určiť, sú výsledkom stresu. Možno to poznáš aj z vlastnej skúsenosti: ukrutne ťa bolelo brucho, chrbát, niečo iné. Celé dni aj po nociach. Išla si k lekárovi, ten ťa poslal na vyšetrenia a testy. Výsledok? Zdravá ako ryba! Ale ty vieš, že čosi nie je v poriadku.
„Nielen holistická medicína, ale aj mnoho psychoterapeutov je presvedčených, že choroby sú psychosomatického pôvodu a stres pri ich rozvoji zohráva dôležitú úlohu. Za takéto choroby sa považuje napríklad astma a rôzne ochorenia kože,“ pokračuje L. Skladanová.
Pre organizmus je stresom každé konanie, ktoré ide proti nemu, napríklad aj zotrvávanie v nefunkčnom vzťahu, práca v nevyhovujúcom kolektíve, zlé známky v škole, rozvod či rozchod rodičov… Chce sa brániť, preto reaguje chorobou.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.