Žena sa pozerá von z okna
Pexels/Juan Pablo Serrano Arenas

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

To, čím nás príroda vybavila na prežitie, nás môže stáť zdravie a dokonca aj život. Lebo stres je tichý zabijak. Vyberá si daň za náš spôsob života, keď aj odporúčanie, aby sme sa nestresovali, dokáže vystresovať. Ako narábať so stresom?

O strese platí to, čo o ohni, je to dobrý sluha, ale zlý pán. Slúži nám, keď je primeraný, ale chronický a dlhodobý stres nás môže doslova spáliť. Prejaví sa úplne všade. Na pleti, na koži, očiach, vlasoch, na trávení (hnačka alebo zápcha, pálenie záhy, za istých podmienok vznik žalúdočných vredov), na kvalite spánku aj intímneho života, na krvnom tlaku, oslabenej imunite, prispieva k rozvoju cukrovky druhého typu a súvisí aj so vznikom rakoviny a psychosomatických ochorení.

Čo sa deje s telom, keď je v strese?

Stres je duševná alebo fyzická reakcia organizmu na život ohrozujúcu situáciu, keď potrebujeme väčšie nabudenie a sústredenie, aby sme ju zvládli a prežili. Bojom alebo útekom.

Do krvného obehu sa vtedy vylúčia hormóny adrenalín a kortizol, svaly sa napnú, dýchanie aj tep sa zrýchlia. Ak ide o situačnú reakciu, je to v poriadku. Možno vďaka tomu dokážeme zabrániť dopravnej nehode alebo úrazu. Ak je však stres chronický, teda trvá dlho, telo je stále zaplavené stresovými hormónmi, svaly sa nemajú kedy uvoľniť, prestáva nám slúžiť.

Zamyslená žena
zdroj: Pexels/Marcelo Chagas

„Odporúčanie, aby sme sa nestresovali, je určite rozumné a zmysluplné, no rozumiem, ak niekto povie, že ho rady tohto druhu stresujú. Pokiaľ sa nevenujeme tomu, čo cítime a prežívame, nedokážeme ani dobre narábať so stresom a z toho vzniká ďalší stres. Vieme, že by sme sa mali upokojiť, no často nevieme ako,“ hovorí socioterapeutka Lucia Skladanová. Vzniká bludný kruh, keď stres plodí ďalší stres zo stresu. A to vedie k chorobe.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife