Spôsoby, akými nevedomky ubližujeme svojim intímnym partiám: Tomuto sa vyhýbaj
LifeStredoveké mýty o v*gíne nahradili novodobé dezinformácie. Gynekologička MUDr. Petra Straková, odborná konzultantka GYNTIMA, objasňuje, čo jej škodí a ako zakročiť proti bakteriálnej alebo kvasinkovej infekcii. Tvoje intímne partie sa ti poďakujú
Prečo naše intímne partie trpia?
Bojíme sa hovoriť o zdraví
Gynekologička Petra Straková sa so zmätenosťou v poznatkoch a starostlivosti o v*gínu z času na čas stretáva stále. „Na internete je množstvo dezinformácií. Niektoré ženy naozaj nemajú dostatok základných vedomostí o vlastnom tele. Navyše ich bombardujú negatívne a nesprávne správy o trendoch, ako napríklad o výplachoch či naparovaní, ktorými si v niektorých prípadoch môžu skôr uškodiť ako pomôcť,“ hovorí.
Škodlivosť internetu ako hlavného zdroja informácií posilňuje fakt, že podľa medzinárodnej sondy má takmer polovica žien problém o zdraví svojej „mušličky“ hovoriť so svojim lekárom. Až 65 % sa pritom zdráha už len vysloviť samotné slovo „v*gína“.
Cvičenie po holení
Ako vraví lekárka, práve tabuizácia intímneho zdravia žien môže byť jednou z príčin, prečo si v tejto oblasti škodíme. Často robíme veci, o ktorých síce vieme, že pošve ubližujú, no aj tak nedokážeme byť dosť dôsledné a uvedomelé. O tom, že mokré plavky na sebe netreba mať dlhodobo, už asi vieš. No napadlo ti niekedy, že ti škodí aj to, keď sa spotíš pri cvičení? Takéto prostredie nahráva šíreniu baktérií. A o to viac, ak si oholená.
„Mnoho žien k nám do ambulancie prichádza s úplným vyholením, čomu ja rozumiem, avšak chĺpky majú svoj význam. Slúžia na ochranu oblasti voči baktériám. A najmä ženy, ktoré sú náchylné na vznik v*ginóz, by mali tento estetický krok zvážiť alebo aspoň naň používať neparfumované prostriedky na holenie a určite jednorazovú žiletku. Rizikom je aj návšteva plavárne či cvičenie tesne po holení. Zárezy a drobné ranky sa môžu stať ložiskom baktérií,“ prízvukuje gynekologička.
Veľa sedenia a málo vody
Na zdravie pošvy vplývajú aj ďalšie nenápadné návyky. Ak po styku ideš na toaletu, robíš dobre. Najnovšie sa však odporúča aj dôkladná kompletná sprcha „po“. Problémy v intímnej oblasti kvôli prísunu vzduchu mávajú aj ženy, ktoré často a dlho sedia.
Riziko predstavuje aj zlý pitný režim, kedy sa pravidelne nevyplavujú baktérie močovým traktom, a tiež nadbytok cukru v strave, ktorý môže viesť k premnoženiu kvasiniek. Málo známou hrozbou je spánok v prehriatej miestnosti v spodnej bielizni. Genitálie sa tak môžu nadmerne potiť.
„Väčšina žien vie, že po použití toalety sa treba utierať smerom spredu dozadu. Tak aby sa do v*gíny nezaniesli zvyšky stolice. Napriek tomu nachádzame v ich výteroch baktérie z črevného traktu. Môžu v tom byť však čiastočne aj nevinne, ak s napríklad po epiziotómii – ľudovo nástrihu – počas pôrodu priveľmi zmenší bariéra medzi konečníkom a pošvou, a členitá jazva vytvorí vhodné podmienky pre prechod baktérií z jedného anatomického otvoru do druhého,“ dodáva odborníčka.
Intímne partie nemajú rady parfumovanú kozmetiku
Všetky škodlivé vplyvy, vrátane používania aromatických mydiel, aviváží či rôznych ďalších vedecky neoverených experimentov môžu viesť k v*ginóze. Najčastejšími typmi sú bakteriálna a kvasinková infekcia. Prejavy týchto chorôb a recept, ako s nimi bojovať, nájdeš po kliknutí SEM.
„Príčinou vzniku týchto infekčných ochorení býva disbalancia vo v*ginálnej mikroflóre. Riešením sú čapíky – ideálne prírodné prípravky, ktoré obsahujú probiotický komplex – kombináciu kyseliny mliečnej, ktorá udržiava zdravé pH v pošve, zároveň laktózy a fermentovaných mliečnych bielkovín, ktoré vyživujú prospešné laktobacily,“ hovorí odborná konzultantka GYNTIMA.
Baktérie a kvasinky takto vo väčšine prípadov zaniknú aj bez nutnosti užívania antibiotík alebo antimykotík. Hlavnou výhodu je, že takýto prostriedok dbá na prirodzenosť ženy bez veľkého zásahu do organizmu. Zároveň má niekoľko výhod navyše.
Zdroj: Tlačová správa, MUDr. Petra Straková, odborná konzultantka GYNTIMA