Dovolenka na slnku

6. Mýtus: Solárium zlepšuje náladu a pomáha pri sezónnej depresii

Solárium síce vyžaruje jasné svetlo, ale prínosy pre náladu zanedbateľné v porovnaní s rizikami. Na liečbu SAD sa používajú špeciálne svetelné lampy bez UV žiarenia, ktoré pre zdravie oveľa bezpečnejšie.

7. Mýtus: Opaľovanie je nevyhnutné pre tvorbu vitamínu D

Na tvorbu vitamínu D potrebuje telo UVB lúče – tie však v soláriách takmer neexistujú. A aj zo slnka ich vieš získať bez rizika, ak používaš SPF ochranu. Navyše vitamín D nájdeš aj v jedle (napr. v lososovi či vajíčkach) alebo vo forme doplnkov.

8. Mýtus: Keď sa opaľujem len párkrát do roka, nemám sa čoho báť

Aj zriedkavé vystavenie UV žiareniu – napríklad počas letnej dovolenky alebo pred ňou v soláriu – môže spôsobiť trvalé poškodenie kože. Dermatológovia upozorňujú, že aj občasné silné spálenie zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože, najmä melanómu. Koža si „pamätá“ každé poškodenie, takže aj krátke, no intenzívne dávky UV lúčov sa kumulujú.

9. Mýtus: Keď si dáš prestávku, pokožka sa sama zregeneruje

Žiaľ, poškodenie spôsobené UV lúčmi je kumulatívne a nezvratné. To znamená, že sa časom len zhoršuje. Prestávka medzi opaľovaním žiadne predchádzajúce škody nenapraví. Môžeš však predísť ďalšiemu poškodeniu používaním kvalitnej SPF ochrany.

10. Mýtus: Kombináciou SPF získam väčšiu ochranu

SPF hodnoty sa nenásobia. Ak si dáš SPF20 a potom make-up so SPF10, nedostaneš SPF30. V skutočnosti si stále len na úrovni SPF20 – alebo nižšie, ak vrchná vrstva „zriedi“ spodnú. Pre spoľahlivú ochranu dermatológovia odporúčajú SPF50 – aplikovaný v dostatočnom množstve a pravidelne.

Používať SPF je kľúčové
zdroj: Freepik/freepik

Aj keď môže byť túžba po bronzovej pokožke silná, ešte silnejšia by mala byť tvoja túžba po zdraví. Moderný svet ponúka bezpečné alternatívy, ako napríklad samoopaľovacie produkty, ktoré ti dajú želaný efekt bez rizika.

Plánuješ cestovať sama? Klikni sem a dozvieš sa, v ktorých destináciách je bezpečne. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Lifestyle