ROZDIELY medzi modernou a premotivovanou mamičkou: Menej je niekedy VIAC
LifeVýchova dieťaťa býva každým rokom iná. To, čo využívali naše matky, sa dnes považuje často za zastarané. Ženy namiesto toho hľadajú rady na internete v rôznych fórach, kde bývajú popísané aj veci, ktoré nemusia byť úplne pravdivé.
Týka sa to nielen tých, ktoré už porodili, ale hlavne budúcich mamičiek, ktoré sú zatiaľ tehotné a pripravujú sa na to, čo ich bude čakať. Od iných matiek dostávajú aj rôzne nevyžiadané rady, preto sa môže stať, že samy nevedia, čo je pravda a čo nie.
V posledných rokoch môžeme pozorovať aj trend pribúdajúcich moderných mamičiek. Tie vidíš často na sociálnych sieťach a pri pohľade na ne máš pocit, že tehotenstvo a materstvo je prechádzkou ružovou záhradou.
Počas tehotenstva všetko zvládajú s ľahkosťou, venujú sa bežným činnostiam, cvičia, sú aktívne a môžu si dopriať aj veľkú pizzu bez toho, aby pribrali. Netrápia ich strie alebo celulitída a priberajú len do bruška, nie do zvyšných častí tela.
Po pôrode ukazujú, ako dokážu popri svojej ratolesti stíhať aj pracovné povinnosti, starostlivosť o seba a domácnosť. Problém je v tom, že často ukazujú len to pekné a realitu si nechávajú pre seba. Ostatné matky môžu mať kvôli nim pocit, že robia niečo zle, sú neschopné a k ničomu. Prečo aj ich život s dieťaťom nie je taký dokonalý ako materstvo instagramových moderných matiek?
Aké sú tie premotivované matky?
Nedávno sme sa rozprávali s jednou budúcou mamičkou, ktorá sa pripravuje na pôrod a skúsenosti s tehotenstvom si odovzdáva napríklad s inými ženami vo facebookovej skupine. A práve tam natrafila na ženy, ktoré sú trochu premotivované a robia aj veci, ktorými si zbytočne komplikujú život.
„Nenechajú si poradiť od lekára, čo je podľa mňa základ. Idú na vyšetrenie a potom prídu domov a začnú písať výsledky a žiadať od iných žien rady alebo sa porovnávajú. Napríklad tehotná žena ide k lekárovi, povie jej, že krčok je zatiaľ v poriadku a má toľko a toľko centimetrov, ale treba veľa oddychovať a šetriť sa. Žena príde domov, napíše do skupiny a hľadá rady u žien. Porovnávajú si centimetre a píšu názory,“ prezradila nám budúca mamička.
To isté platí aj v prípade, ak majú nejaké bolesti a nie sú si isté, či je s nimi všetko v poriadku. „Ak cítia bolesti alebo im je zle, nejdú k lekárovi. Napíšu do skupiny, či to aj iné ženy majú a ako to riešia. Pričom každá bolesť je iná a každá žena ma ten stav iný,“ dodáva.
V niektorých prípadoch sú dokonca schopné hádať sa s lekármi a presviedčať ich o tom, že metódy, ktoré našli na internete sú lepšie než tie, ktoré im odporúčajú oni. Koledujú si tak na zdravotné komplikácie.
Premotivovanosť sa v niektorých prípadoch dostaví aj po pôrode. Matky upierajú deťom akékoľvek menej zdravé jedlo, ktoré by mohlo obsahovať alergény a zakladajú si na tom, aby bolo všetko bio, eko alebo raw. Dieťatko pritom potrebuje pestrú stravu, inak sa môže stať presne to, že sa u neho prejavia rôzne intolerancie a alergie.
Menej je niekedy viac, a to by si mnohé budúce mamičky (alebo aj tie, čo porodili) mali uvedomiť. Je v poriadku, ak nastanú aj horšie dni, kedy budeš mať pocit, že sa na teba všetko valí a budeš potrebovať pomoc.
Materstvo je krásne, no býva aj náročné.