Unsplash/Mathilde Langevin

Rodičovstvo býva pekné, no zároveň aj trochu náročné. A ako už býva zvykom, mnohé matky dostávajú nevyžiadané rady a odporúčania od iných žien. Existujú však niektoré veci, za ktoré by si sa ako mama nemala nikdy ospravedlňovať, aj keď ťa iní presviedčajú o opaku.

Dojčenie a kŕmenie

Prečo dojčíš tak dlho? Prečo nekojíš? Ale toto by si jej ešte nemala dávať. Si si istá, že to už môže jesť? Otázky a dojčení a kŕmení bývajú najčastejšie. Nepočúvaj ženy na diskusných fórach ani v komentároch na sociálnych sieťach. Ty predsa najlepšie vieš, čo je pre tvoje dieťa dobré. Určite sa nič nestane, ak raz za čas zje aj sladkosť alebo bežné jedlo.

Spôsob výchovy

To isté platí aj o spôsobe výchovy. Neospravedlň sa za niečo, za čo nemusíš. Samozrejme, ak je správanie dieťaťa v norme a nehádže sa ti v obchode o zem alebo neposlúcha a nerešpektuje to, čo hovoríš.

Neporiadok v domácnosti

Kým jeden neporiadok upraceš, ďalší ťa už čaká. Pri malých deťoch je úplne v pohode, ak domácnosť nie je uprataná na 100 %. Ak k tebe príde niekto na návštevu, určite to bude chápať, preto sa za to nemusíš ospravedlňovať.

Čas aj pre seba

Aj keď je materstvo práca na plný úväzok, niekedy jednoducho potrebuješ čas aj pre seba. A je to naozaj normálne, a dokonca až potrebné. Neospravedlňuj sa za to, že chceš aspoň hodinku či dve pre seba, aby si sa v pokoji osprchovala a venovala sa aj iným činnostiam, ktoré ti robia radosť. Máš predsa aj partnera, ktorý by to mal rešpektovať a pomáhať ti.

Niekedy je pomoc potrebná

Neboj sa požiadať o pomoc. Je jedno či partnera, mamu, babku alebo aj svokru. Učený nikto z neba nepadol a v materstve sa každý deň učíme nové a nové veci. Hlavne v začiatkoch sa preto neospravedlňuj nikomu, ak potrebuješ poradiť alebo usmerniť. Dávaj však pozor na to, aby sa táto pomoc nezmenila na kritiku a nevyžiadané rady.

Dieťa má často prednosť

Niektoré bezdetné kamarátky si možno neuvedomujú, že sa nemôžeš prispôsobovať ich plánom a najmä, ak prídu neohlásene. Dieťa bude mať teraz často prednosť, a je to predsa samozrejmé. Nehovoríme však, že si nemôžeš vyraziť von a mať aj svoje záľuby a čas pre seba. V tom prípade len musíš dobre plánovať a nájsť niekoho, kto dieťa postráži.

Negatívne emócie a pocity

Niekedy sa budeš cítiť zle, budeš smutná, unavená či nahnevaná. Negatívne pocity bývajú bežné, a preto sa za ne nemusíš ospravedlňovať. Výchova dieťaťa býva aj vyčerpávajúca, takže nikto od teba nečaká, že sa budeš usmievať od ucha k uchu 24 hodín denne.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife