Šikana
Freepik/freepik, Instagram/farma.markiza

Už je akousi tradíciou, že v šou Farma sa objavujú intrigy, taktiky či drsné hádky. Druhý rok po sebe sa však na statku, ale aj mimo neho skloňovalo slovo šikana. Jeho definíciu a spôsoby, akými sa prejavuje, nám opísala psychologička Mgr. Mária Magdaléna Ilavská z online poradne MOJRA.sk.

Štúdie publikované na weboch Cambridge Core a mentalhealth.com zdôrazňujú, že šikana má vážny dopad na emocionálne zdravie a sebavnímanie obetí. To môže viesť k depresii, úzkostiam a ďalším negatívnym dôsledkom.

Dlhodobé následky šikany sa netýkajú len obetí, ale môžu mať dopad aj na agresorov. Štúdie ďalej uvádzajú, že ľudia, ktorí sa zapájajú do tohto činu, majú vyššie riziko rozvoja antisociálneho správania, problémov s ovládaním hnevu či zníženej empatie voči druhým. Tieto faktory môžu viesť k problémom v osobných aj profesionálnych vzťahoch.

Psychologička zdôrazňuje, že spoločnosti chýba hlbšie pochopenie toho, ako sa šikana prejavuje a aké dôsledky zanecháva na všetkých zúčastnených stranách. Preto je nevyhnutné, aby sa táto problematika riešila na všetkých úrovniach – od škôl až po verejný priestor.

Čo je to šikana a ako sa prejavuje?

„Šikana alebo šikanovanie sa radí medzi agresívne a nežiadúce správanie, ktoré môže byť v istých prípadoch klasifikované aj ako trestný čin. Zámerom toho, kto šikanuje je, aby svojej obeti ublížil, ohrozil ju alebo ju nejakým spôsobom poškodil. Môže ísť o zastrašovanie alebo fyzický útok, čo je najhoršia forma šikany,“ vysvetľuje odborníčka na úvod.

„Šikana je žiaľ niečo, čo sa v dnešnej dobe vyskytuje čoraz častejšie, či už ide o školské alebo pracovné prostredie. A to aj napriek zvýšenej intenzite opatrení, prevencií a intervencií,“ dodáva s tým, že osoby, ktoré niekoho šikanujú, sa cítia byť nadradené a dominantné. To, že niekomu spôsobujú utrpenie, im robí dobre a zvyšujú si tým svoje ego. Preto je to niečo neetické, nehumánne a v spoločnosti neprípustné.

„Šikana väčšinou trvá dlhšiu dobu a zvykne sa opakovať. Obeťami sa väčšinou stávajú psychicky slabší jedinci. V očiach šikanujúceho sú to ľahko ovplyvniteľné a zmanipulovateľné osoby, ktoré sa im nedokážu postaviť a čeliť nehumánnemu správaniu,“ opisuje ešte Mgr. Mária Magdaléna Ilavská.

Šikana na pracovisku
zdroj: Pixabay/uslikajme

Rozdiel medzi šikanou a bežnými konfliktmi

Názory divákov šou Farma, ale aj účastníkov tejto súťaže, sa rozchádzali. Jedni tvrdili, že Klára nebola šikanovaná. Iní zastávali opačnú stranu barikády a tvrdili, že to bolo iba nedorozumenie, prípadne konflikt dospelých ľudí. Rovnako aj čo sa týka Adama z predošlej série. Psychologička nám preto teraz vysvetlí rozdiel medzi šikanou a bežnými konfliktmi.

„Nie každé nežiadúce správanie sa dá klasifikovať ako šikana a niekedy dochádza k zámene s pojmom konflikt,“ upozorňuje.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life