PMS, alebo inak predmenštruačný syndróm potrápi každú z nás. To obdobie, kedy nevieme vydržať ani samé so sebou. Keď sa strieda melanchólia s prehnaným prívalom energie. Kedy nás nič nebaví, no zároveň túžime všetko zmeniť. Motivácia upratovať, no tiež nutkanie všetko vyhodiť. Nechuť do jedla a onedlho neprekonateľná chuť na čokoládu. Zúrivý krik na priateľa a následná utiahnutosť a prosba o objatie. To sme my, ženy.
A fyzické prejavy PMS nie sú o nič lepšie. Bolestivé prsia, bruško nafúknuté ako v piatom mesiaci tehotenstva, migrény a celková malátnosť.
Čo teda robiť?
1. Žiadny kofeín a alkohol počas tohto obdobia
Nie, nie je to nemožné. Možno si bez kávy nevieš predstaviť svoj deň, no skús sa jej vzdať aspoň tých pár dní v mesiaci. Tri dni pred a tiež počas menštruácie si tvoje telo potrebuje oddýchnuť. Kofeínom budeš len dráždiť hormóny, ktoré ti v tele budú o to viac vyvádzať. Taktiež by si zo svojho dosahu mala skryť čokoládu cez tieto dni. Áno, ak si ju dáš, uľaví sa ti, ale len na istú dobu. Onedlho sa ti symptómy nespokojnosti vrátia ešte v intenzívnejšej forme. A to predsa nechceš.
2. Jednoznačný prísun minerálov
Cocacolu a podobné nápoje sme vylúčili už v prvom bode. Čo teda piť? Minerálne vody! Samozrejme, bublinky ti môžu spôsobiť väčšie nafukovanie, preto v rozumnom množstve. Ideálne sú tie, ktoré obsahujú väčší obsah horčíka, ktorý zmierňuje prejavy tohto nie moc príjemného obdobia. Siahnuť môžeš aj po vápniku a iných, no horčík musí byť dôležitou súčasťou tvojho pitného režimu.
3. Vláknina, banány a alchemilkový čaj
Banány sú jedni z najväčších zásobovačov horčíka. Je to taká prvá pomoc aj pri obrovskej chuti na sladké. Rovnako sú dôležité aj obilniny, ryby a strukoviny. Zapiť to môžeš aj čajom z alchemilky, ktorý sa nazýva aj ženský čaj.
4. Pohyb
Ja viem, že v tomto období sa ti pohybovať nechce, no práve pohyb bojuje proti tvojej malátnosti a únave svalov. Nemusíš zabehnúť maratón, stačí zobrať psíka a dať si s ním mini prechádzku. Alebo sa aspoň prejsť po schodoch, či o zastávku ďalej. Rovnako aj pobyt v prírode bude mať pre teba blahodárne účinky.
Ak upravíš svoju životosprávu, môžu sa príznaky PMS zminimalizovať, prípadne na nejakú dobu zmiznú úplne. Sleduj svoje telo a ono ti samo ukáže, čo mu pomáha a čo naopak škodí. Dopraj mu pravidelnú starostlivosť, zvlášť v tomto období, pretože vtedy o pozornosť doslova kričí.