trauma

Večné ospravedlňovanie sa

Rozleješ kávu, náhodou drgneš do kolegu alebo iná banalita v tebe vyvolá paniku. Máš neustály pocit, že sa musíš ospravedlňovať, aj keď sa nič nestalo. Cítiš sa vinná za hocijakú maličkosť a tvoje vnútro vydá signál, že si niečo pokazila.

Nepamätáš si udalosti

Keď si zažila traumu, je viac než pravdepodobné, že si nebudeš pamätať udalosti z toho obdobia, ani z toho neskoršieho. Tak hlboko si uzamkla ten zážitok, že ti to „vymazalo“ aj drobnosti, ktoré sa potom stali. Takže, keď sa ťa bude niekto niečo pýtať, budeš na neho pozerať ako na „ducha“, ty si vlastne nič z toho jednoducho nepamätáš.

trauma
zdroj: Pexels/RDNE Stock project

Zamrzneš počas akejkoľvek hádky

Ak sa dostaneš do slovnej prestrelky, ale aj hocijakej drobnej výmeny názorov, zamrzneš. Nedokážeš jasne premýšľať a tvoja hlava prestane fungovať. Ako keby si zostala „obarená“. Bojíš sa hádok a vyhýbaš sa im.

Podľa týchto znakov budeš vedieť rozoznať, kto v tvojom okolí prežil traumu, a preto sa vyvaruj týchto poznámok: „Nedalo sa niečo urobiť, aby sa to nestalo? Možno to tak malo byť. Bolo to už dávno, zabudni na to. Nepreháňaš? Nemohlo to byť také zlé. Buď rada, že si nažive.“

Človek, ktorý si prešiel niečím veľmi ťažkým a postihla ho trauma, má právo byť vypočutý, prijatý a tiež pochopený. Tvoje „múdre“ reči mu určite nepomôžu. Radšej mu ukáž, že na to nie je sám.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life