Časy, keď si ľudia na koncerte užívali hudbu a pri slaďákoch držali nad hlavami zapaľovače, sú už dávno preč. Dnes je pod pódiom len množstvo smartfónov, ktorými sa snažíme zachytiť každý moment. Na slaďáku už nevytiahneme zapaľovač, ale zapneme svetlo na mobile, ktoré sa pomaly vyrovná diaľkovému svetlu auta a vytvoríme tak kapele či spevákovi na pódiu hravo ďalší reflektor.

Množstvo umelcov sa pritom už viackrát vyjadrilo, že sa im nepáči, keď pred sebou nevidia tváre ľudí ale svetielka mobilov. Väčšina koncertov je pritom natáčaná profesionálmi a my si tak kľudne záznam môžme pozrieť na YouTube.

Tak prečo si to vlastne natáčame? Vo väčšine prípadov, aj keď to nechceme priznať, to robíme, aby sme sa pochválili na sociálnych sieťach svojim priateľom, že my si užívame koncert, zatiaľ čo oni sedia doma. Skrátka, chceme, aby žiarlili.pexels-photo-106400-1

foto: www.pexels.com

Prednedávnom som na takejto akcii uvidela staršieho pána, ktorý v ruke nedržal žiadny mobil či kameru, aby si daný moment zachytil. Práve naopak, snažil sa každučkú sekundu vychutnať naživo a tak si ju odniesť v pamäti.

Vtedy som sa rozhodla, že na najbližší koncert si mobil vypnem, aby ma nelákal pocit znova ním všetko dokumentovať. Pravdupovediac, keď som tam tak stála s vypnutým mobilom, myšlienky ma navádzali zapnúť ho. Ospravedlňovala som si to tým, že mi môže niekto dôležitý volať či písať. No uvedomila som si, že keď budem na pár hodín offline, svet sa nezrúti. O niekoľko minút som si ani nespomenula, že nejaký mobil vôbec mám.

Výsledkom bolo, že som si hudbu užila oveľa viac, nebolela ma ruka z držania mobilu nad hlavou a prišla som na pár výhod tohto experimentu.

Prvým, hlavným a najpozitívnejším následkom môjho vypnutého mobilu bola plná batéria. Keďže som nestrávila celú noc sledovaním koncertu cez displej svojho mobilu, ale užívala som si hudbu naživo, po koncerte som mala 98%.

Oveľa viac som si všímala ľudí okolo, ich oblečenie či správanie. Spoznala som pár nadšencov pre rovnakú hudbu. V ten večer, keď som nepozerala na displej mobilu, som začala vnímať svet okolo seba. A bolo oveľa príjemnejšie rozprávať sa s niekým zoči voči ako chatovať.pexels-photo-29021

foto: www.pexels.com

Doteraz som istú časť z koncertu strávila pozeraním na displej a v týchto momentoch som nevnímala čo sa deje na pódiu. Čiže som si zaplatila za niečo, čomu som vôbec nevenovala pozornosť. Bez mobilu bolo jednoduchšie sledovať dianie a ja som si tak vychutnala atmosféru koncertu naplno a zapamätala som si každý moment.

Poznáte ten pocit, keď máte plnú pamäť? Tak toto som ja konečne nemusela riešiť. Nenatlačila som si mobil videami a fotkami, ktoré už nikdy nebudem pozerať a skôr či neskôr ich vymažem, pretože aj tak bude zvuk nanič.

Moje prvé rozhodnutie vypnutého mobilu na jednom koncerte ma viedlo k rozhodnutiu nechať ho v taške aj na ďalších. Je predsa oveľa príjemnejšie zažívať atmosféru naživo a nie prostredníctvom techniky. Mobil je súčasťou nášho každodenného života, skúsme ho však aspoň raz nechať ležať.

 

cover foto: pexels.com

 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life