6 znakov, že ťa trápi dehydratácia

Dehydratácia je stav, keď náš organizmus stráca viac tekutín, ako príma. Ide o pomerne bežný jav, s ktorým má skúsenosti každá jedna z nás – obzvlášť počas horúcich letných mesiacov. Ak sa chceš vyhnúť zdravotným komplikáciám, venuj pitnému režimu oveľa viac pozornosti.

Počas celodenného zhonu je náročné uvedomiť si, že nášmu telu nedávame potrebné množstvo tekutín. Ak sa tak už stane, naše telo vyšle signály, ktoré nám nedostatok vody pripomenú. 

Bolesť hlavy

Všeobecne najznámejším znakom dehydratácie je bolesť hlavy. Tá je spôsobená najmä nerovnováhou tekutín a elektrolytov v tele.

Dehydratácia spôsobuje bolesti hlavy
zdroj: Unsplash/Andrea Piacquadio

Keď je naše telo dehydrované, náš mozog sa dočasne „stiahne“ kvôli strate tekutín. Po rehydratácii sa znova vráti do pôvodného stavu a odíde aj bolesť hlavy.

Nevoľnosť a závraty

Ak si vážne dehydrovaná, tvoj objem krvi sa zníži a to môže spôsobiť výrazný pokles krvného tlaku. Keď klesá krvný tlak, mozog nedostáva dostatok kyslíka, čo spôsobí, že sa ti bude točiť hlava či dokonca pocítiš nevoľnosť.

Sucho v ústach a popraskané pery

Práve suché pery ti prezradia, že by si mala okamžite začať piť viac vody. Dá sa povedať, že sú to skoré indikátory toho, že tvojmu telu chýbajú tekutiny.

Navyše, naše telo taktiež obmedzí produkciu slín, čo môže spôsobiť nepríjemné pocity pri prehĺtaní. Tento stav môže taktiež zaviniť aj vznik nepríjemného zápachu z úst, pretože nedostatok slín zrýchli množenie baktérií v ústnej dutine.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Viac z kategórieLife