Podľa Harvardských psychológov nás ľudia na prvý pohľad súdia na základe týchto dvoch kritérií
LifeČi chceme alebo nie, aj my ostatných vo svojej hlave súdime. Niekedy si to dokonca ani neuvedomujeme, ale podvedome si vždy vytvoríme o danom človeku mienku. Hovorí sa, že prvý dojem je rozhodujúci. Zaujíma ťa, na základe čoho ľudí posudzujeme?
Tu sú výsledky.
Harvardský psychológovia tvrdia, že existujú 2 najdôležitejšie kritéria, ktoré si ľudia všímajú pri prvom stretnutí. Týmto 15 ročným výskumom sa zaoberala Amy Cuddy ( profesorka na Harvard Business School, a jej dvaja kolegovia, psychológovia Susan Fiske a Peter Glick). V jej novej knihe „Presence“ ( prítomnosť), Cuddy vysvetľuje , že ak niekoho prvýkrát stretneme, myslíme na tieto dve veci:
Môžem dôverovať tejto osobe?
Môžem rešpektovať túto osobu?
V podstate nás ľudia súdia na základe toho, či sme dôveryhodní a/alebo kompetentní. Najlepšie ak spĺňame oboje. Poďla Cuddy, u ľudí v profesionálnej oblasti je viac cenená kompetencia, avšak keď sa jedná o obyčajných ľudí, tých zaujíma v prvom rade dôveryhodnosť. „Z evolučného hľadiska,“ tvrdí Cuddy, “je pre prežitie dôležitejšie vedieť, či si človek zaslúži našu dôveru alebo nie.“ Môžeme to prirovnať k jaskynným ľudom, ktorých asi viac zaujímalo, či ich v noci človek nezabije, ako to či dokáže zohnať drevo a založiť oheň.
A aj keď kompetencia, je naozaj dôležitá, Cuddy je názoru, že v prvom rade je potrebné vedieť nadobudnúť dôveru. Prílišné sústredenie sa len na svoju silu, môže mať dokonca negatívny efekt na ľudí.
Cuddy tvrdí: „ak niekto, koho sa snažíte ovplyvniť vám nedôveruje, ďaleko sa nedostanete; v skutočnosti, vás ľudia môžu upodozrievať z toho, že nimi manipulujete. Príjemná, dôstojná osoba, ktorá je zároveň vnútorne silná, vyvoláva obdiv, ale až potom, čo ste si vytvorili dôveru, že vaša sila je skôr darom ako trestom.“
Maj to na mysli, vždy keď pôjdeš na nejaké pracovné interview alebo sa chystáš stretnúť niekoho nového. Hovor s ním otvorene, a daj mu najavo, že si dôveryhodný človek. Ver, že ti to pomôže obrátiť život k lepšiemu.
Zdroj: curiousmindmagazine.com