instagram.com/petush.nasklee

Petra Dzvoníková (za slobodna Klimová) vystupuje na sociálnych sieťach pod umeleckým menom Nasklee. Nájdeš ju nielen na Instagrame plnom zaujímavých informácií, ale od roku 2018 natáča aj videá na YouTube a od augusta minulého roka vydáva aj podcasty Na Gauči s Nasklee, ktoré nájdeš aj na jej druhom youtubovom kanáli. 

Veľ ľudí zaujíma, kde sa zrodila prezývka Nasklee. Peťa o tom už viackrát hovorila na svojom instagramovom profile. „N A S K L E E je slovo, ktoré používame v rodine už dosť dlho na pozdrav, ako pri príchode, tak aj pri odchode. Je odvodené od českého “nashle”, teda “na shledanou” a skomolené mojou americkou sesternicou, ktorá ho jednak nevie vysloviť a zároveň nevedela, že sa používa len pri odchode 😂 A tak sme si ho privlastnili a používame ho presne v tomto tvare (resp. hovoríme skôr naaaaskleeee),“ prezradila svojim fanúšikom.

My sme sa rozhodli Peťku trochu vyspovedať a ďakujeme za úžasné a podnetné odpovede, ktoré sme dostali.

Čomu si sa venovala predtým, než si začala v roku 2018 natáčať videá na YouTube?

„Online pôsobím už od svojich cca dvanástich rokov, začala som blogovaním, ktorému sa (aj keď dnes už len sporadicky) venujem doteraz. Točila som jeden čas aj videá na YouTube po anglicky, potom som YouTube na pár rokov nechala, blogovanie vlastne na nejaký čas tiež, vtedy som sa venovala spolupráci s jednou rapovou kapelou, pre ktorú som robila niečo na štýl managementu.

K blogovaniu som sa vrátila v roku 2017, vtedy som začala aj Instagram vnímať ako platformu na propagovanie blogovania, či samej seba a nie len postovania fotiek medzi kamošmi a v tom 2018 som znovu rozbehla aj YouTube kanál. Popri tom som pracovala na full time v jednom nadnárodnom korporáte.“

Máš dva kanály na YouTube. Ktorý ťa baví viac a prečo?

„To sa nedá porovnávať. Jeden kanál je podcastový a v podstate existuje len preto, že veľká časť môjho publika ešte neprišla na čaro podcastov na platformách ako je napr. Spotify a preferujú ich vo video forme na YouTube, druhý je taký typický YouTube kanál. Podcasty sú moja vášeň, videá som začala točiť preto, lebo niektoré veci sa mi ľahšie hovorili, ako písali v článku na blog. Časom som začala robiť aj zábavné videá s mojimi kamarátmi, ale aj formáty, kde sa snažím o nejakú osvetu v rôznych témach.“

Petush je okrem iného aj mamou na plný úväzok. Ako stíha popri sociálnych sieťach aj starostlivosť o dcérku Sáru a manžela Viktora? „Je to oveľa jednoduchšie, ako keď som mala už spomínaný full-time job. YouTube a Instagram sú moja práca a zároveň oddych od rodinnej rutiny a naopak, rodinná rutina je pre mňa oddychom od práce na sociálnych sieťach.“

Len pred dvoma týždňami na svojom kanáli oznámila, že už čoskoro sa ich rodinka rozrastie o ďalšieho člena. Petra nosí pod svojím srdcom druhé dieťatko. Čo však bude s natáčaním? Plánuje pokračovať aj po pôrode? „Áno, možno si dám chvíľu pauzu, prípadne budú videá vychádzať menej často, uvidíme, ako to vyjde s časom, ale rozhodne neplánujem prestať,“ prezradila nám.

Či už vďaka Spotify alebo na YouTube, určite poznáš jej rozhovory Na Gauči s Nasklee, kde sa rozpráva so známymi osobnosťami naozaj o čomkoľvek.

S kým sa ti robil rozhovor najlepšie a naopak, najhoršie? Prečo?

„To sa nedá takto povedať. Jasné, že s niektorými hosťami to ide jednoduchšie, lebo sme na jednej vlne, konverzácia plynie bez akejkoľvek námahy. Taký bol talk napríklad s Momou, Betkou Saloňovou, alebo Lulou Gachulincovou. S nimi som sa reálne prvýkrát rozprávala až na podcaste a počas neho sme zistili, že si v mnohom rozumieme, že nás baví sa spolu rozprávať a zblížilo nás to. Ale napríklad aj taký Bača bol skvelý hosť, s ktorým to išlo ako po masle.

Ťažšie je to s hosťami, ktorí od mojich podcastov očakávajú skôr jednostranný rozhovor, taký, ako poznajú z klasických médií a nerozvádzajú konverzáciu ďalej, alebo sú zvyknutí si chrániť svoje súkromie a svoje názory a nepustia ma za tú pomyselnú hranicu.“

S kým by si ešte chcela urobiť rozhovor, no zatiaľ ti to nevyšlo?

„Úplne spontánne mi napadol napríklad Explo, alebo Peter Bardy, šéfredaktor Aktualít. S Explom sme boli už dohodnutí na termíne, ale prvá vlna pandémie nám to pokazila, cez videocall sa baviť nechcel a odvtedy som ho na ďalšie točenie, bohužiaľ, nezmotala. Podobne to bolo s Petrom Bardym, ktorého si stále odkladám na „ten správny moment“ a dúfam, že ma vtedy neodmietne.“

Je nejaká téma, do ktorej by si sa nepúšťala?

„Takto z hlavy ti neviem povedať, ale snažím sa rešpektovať hranice svojich hostí, vnímať, v čom sa cítia komfortne a neťahať ich do tém, ktoré sú im nepríjemné. Moje rozhovory majú byť v prvom rade príjemné a aj keď sa niekedy venujeme vážnejším témam, chcem, aby s nimi bol hosť v pohode. Napríklad s takým Pil Cm som vedela, že môžeme riešiť aj politiku, nie pri každom mám túto istotu. Občas to skúsim a občas to tam vôbec neťahám. Celkovo debatu vždy vediem veľmi spontánne.“

Mala si už niekedy chuť stiahnuť sa z verejného života a prestať natáčať?

„Občas príde moment, kedy sa na mňa navalí vlna negativity a hovorím si, či mi to za to stojí. No vždy, naozaj vždy, potom príde taká vlna pozitivity od mojich sledovateľov a odoberateľov, že viem, že to za to naozaj stojí. Oproti mojim začiatkom si však dávam oveľa väčší pozor na to, čo zdieľam.

Rozhodla som sa, že nechcem zdieľať toľko súkromia, ako kedysi. Stále hovorím o oveľa osobnejších témach, ako väčšina ľudí vo verejnom priestore, ale napríklad bežné dni s rodinou nedokumentujem, nezdieľam veľa fotiek svojej dcéry a dávam veľký pozor na to, čo z toho nášho bežného rodinného života zverejním. Chcem, aby to bolo také naše.“

Pred vyše rokom veľmi zarezonovalo jedno video, v ktorom sa Peťka odhodlala rozprávať o veľmi nepríjemnom zážitku. Stala sa obeťou zneužitia a trvalo dlho, kým sa o tom rozhodla prehovoriť. Dokonca ani jej rodičia o tomto incidente nevedeli, dozvedeli sa to až zo spomínaného videa.

Aké ohlasy si dostala na video? „Ohlasov prišlo neuveriteľné množstvo a to napriek tomu, že video nemalo bezprostredne po zverejnení nejaký vysoký počet videní. Stúplo to až o pol roka neskôr, keď sa k videu dostalo mnoho ľudí cez iné, oveľa úspešnejšie videá. Reakcie boli veľmi podporné, mnohé ženy mi písali, že im pomohlo, že sa im stalo niečo podobné, mnohé sa mi spovedali a rozhovorili sa o tom, čo sa stalo im, po prvý raz.

Zároveň prišlo obrovské množstvo negativity a preto som sa pri videu rozhodla vypnúť možnosť komentovania, pretože si naozaj nepotrebujem čítať názory anonymov na to, či som bola, alebo nebola se*uálne zneužitá. Mám to v sebe vďaka terapii vyriešené, viem, čo som zažila a čo som cítila, viem, akú traumu mi to spôsobilo a aké ťažké bolo sa s ňou vyrovnať a spracovať ju a naozaj ma nezaujíma, čo si o tom myslí Anonym123,“ prezradila Peťa.

Dokážeš už teraz o tejto téme hovoriť ľahšie? Čo by mali podľa teba robiť dievčatá, ktoré sa ocitli v podobnej situácii?

„Odosobnila som sa, dnes už vo vzťahu k tomu, čo sa mi stalo, nemám žiadne vyhrotené emócie a dokážem o tom rozprávať ako o úplne bežnej veci. Trvalo to však roky. Najprv som o tom nehovorila vôbec, potom s plačom a strachom, výčitkami, nervozitou .. čím viac som o tom hovorila, tým ľahšie to bolo.

Dievčatá, ktorým sa stalo niečo podobné, by o tom mali hovoriť a ideálne so psychológom. Jasné, dá sa o tom povedať rodičom, partnerovi, ale z vlastnej skúsenosti viem, že nie každý má pochopenie a vie, ako vám pomôcť, ako sa zachovať, aby vám svojou reakciou neublížil ešte viac. Psychológ vás vypočuje a nasmeruje vás správnym smerom v tom, aby ste sa s tým vedeli vyrovnať.“

Čo si myslíš o súčasných dievčatách/ženách? S čím majú najväčší problém a čo by mali zmeniť?

„Nemyslím, že sa to dá generalizovať a nerada by som sa zamerala len na ženy a dievčatá. Celkovo si myslím, že mnohí ľudia, ženy aj muži, dievčatá, aj chlapci, začínajú byť viac vedomí, objavujú samých seba a pracujú na sebe zvnútra. Aspoň vo svojom okolí to tak vnímam. Som obklopená inšpirujúcimi ľuďmi, ktorí kladú dôraz na sebarozvoj, sú motivovaní a motivujú druhých.

Rovnako sa mi zdá, že sa nám darí detabuizovať mnohé témy, hovoriť o nich a tým pádom zmeniť často zastaralý a nesprávny postoj spoločnosti. Verím, že každou ďalšou generáciou to bude lepšie a lepšie.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Je niečo, čo by si ešte pred pôrodom chcela stihnúť?

„Fúha, no je toho dosť. Pár projektov, na ktorých momentálne pracujem, ale nechcem prezrádzať, čo to bude .. a najmä vymyslieť, ako budem fungovať po pôrode, najmä čo sa týka podcastov. Verím, že to dám nejak dokopy.“

Čo by si chcela na záver odkázať našim čitateľkám?

„Buďte autentické. Be yourself, love yourself, ako hovorí aj môj Instagram filter a taká hlavná message, ktorú sa snažím na sociálnych sieťach sprostredkovať. Ak by sme si všetci vážili samých seba a mali sa radi, boli by sme automaticky dobrí aj k druhým a verím, že by nám tak na svete bolo všetkým o niečo lepšie.“ 🙂

Petush ešte raz ďakujeme za rozhovor, prajeme veľa úspechov v pracovnom aj osobnom živote a už teraz sa tešíme na druhé bábätko. 🙂

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Rozhovory