Azda niet tej, ktorá by si do nového roka nepriniesla niekoľko predsavzatí všakovakého druhu. Nech sú už akékoľvek, dôležité je, že aj prostredníctvom nich si sa rozhodla približovať k svojim cieľom. O tom, že ženy dokážu byť vytrvalé a cieľavedomé nielen v ich dosahovaní, niet pochýb. V niektorých prípadoch však potrebujeme aj my istým spôsobom správne „nakopnúť“.
Pre teba, ktorá si sa rozhodla venovať v tomto roku väčšiu pozornosť svojmu zdraviu, budú obrovskou motiváciou slová trénera ľudí Matúša Špirka, ktorý ako jediný na Slovensku začal 1. januára 2017 prvýkrát zámerne priberať a následne po určitom čase chudnúť práve kvôli ľuďom, ktorí bojujú s kilogramami navyše.
V rozhovore s ním sa dozvieš, nielen o dôvodoch, pre ktoré sa tak rozhodol konať, ale tiež o jeho pocitoch, zmenách či myšlienkach počas tejto premeny. Taktiež o stravovacích návykoch, ktoré napomáhajú priberaniu a naopak chudnutiu. Neopomenieme ani pohyb, ktorý je akýmsi základným pilierom pre udržanie si kvalitného zdravotného stavu.
Množstvo ďalších dôležitých a zaujímavých informácií ťa privedú presne na to miesto, na ktoré si sa rozhodla smerovať. Matúš napokon prijal ďalšiu výzvu a aktuálne sa nachádza v období, kedy sa vrátil k premene po druhýkrát.
Bol presne 1. január 2017, kedy si sa rozhodol po prvýkrát zámerne pribrať a schudnúť, pretože si sa chcel vcítiť do kože ľudí, ktorí bojujú s nadváhou. Aké dôvody okrem tohto hlavného ťa k tomuto rozhodnutiu viedli?
Chcel som sa naučiť to, čo nie je napísané v žiadnych knihách a zároveň spoznať tajomstvá a myšlienkové pochody ľudí s nadváhou, o ktorých sa nehovorí.
Aké boli tvoje pocity z prvého priberania a akým spôsobom si tieto zmeny vnímal?
Okrem skutočnosti, že som mal akúsi slobodu vo výbere jedál a nemusel sa sústrediť na disciplínu to malo pre mňa len negatívny prínos. Všetko sa odrážalo od stravovania a ležérneho spôsobu života, ktorý som viedol. Bol som taký lenivý, že sa mi nechcelo postaviť ani z gauča a vypnúť svetlo. Radšej som o to požiadal manželku. Fyzická lenivosť viedla aj k mentálnej lenivosti. Nebol som schopný motivovať ani seba a nie to ešte svojich zverencov.
V tomto období som nedokázal pracovať dokonca ani na výsledkoch iných ľudí. Mal som problém zaviazať si šnúrky, prekážalo mi brucho a moje obľúbené kúsky oblečenia zostali roztiahnuté. Zvýšil sa mi krvný tlak a mával som taktiež časté arytmie srdca. Zhoršené boli aj pečeňové a obličkové výsledky. Ak mám byť úprimný, obával som sa miestami o svoj život a premýšľal nad tým, či sa skutočne neudeje pri tejto prudkej zmene to najhoršie.
Si trénerom ľudí (coach of people). Prezraď nám, akej vekovej kategórii ľudí sa venuješ a ktorá vyhľadáva tvoju pomoc najintenzívnejšie.
Vo svojej práci sa špecializujem na bežných ľudí, ktorí majú problém s nadváhou a obezitou vo veku od 20 do 50 rokov. Pomáham mužom i ženám, no práve ony ma vyhľadávajú najviac, keďže túto otázku riešia častejšie.
Aké sú najčastejšie dôvody u žien, ktoré vyhľadajú tvoju pomoc?
Najviac sú to dôvody, pre ktoré sa nedokážu vymotať z akéhosi začarovaného kruhu diét a následných zlyhaní. Zároveň sa chcú viac páčiť samy sebe, byť so sebou aj viac spokojné a v lepšej kondícii. Taktiež by si na seba rady obliekli vysnívané oblečenie.
Čo bolo dôvodom toho, že si sa rozhodol trénovať ľudí?
Verím, že som sa preto narodil a táto práca je mojím životným poslaním. Vo svojich tréningových začiatkoch som si všimol jednu dôležitú vec. Úprava životného štýlu ľuďom totižto výrazne pomáha aj po psychickej stránke. Videl som ich viac sa smiať či veriť si. Boli zároveň viac sebavedomí a celkovo spokojní sami so sebou. Práve to ma presvedčilo o tom, že toto je tá správna cesta. Pri svojich koučingových tréningoch sa zameriavam na ľudský a empatický prístup. Samotný proces ladím minimalisticky, aby ho zvládol každý.
Ako si spomenul, tvoju pomoc vyhľadávajú najviac ženy. Aké sú v tréningoch?
Ženy musím pochváliť, pretože lepšie zvládajú náročnejšie kondičné tréningy. Práve tie nám najintenzívnejšie pomáhajú v chudnutí. Taktiež sú poväčšine viac dlhodobo vytrvalé a menej pohodlné.
Trénuješ ľudí aj v aktuálnej dobe pandémie?
Áno, nakoľko žijeme v digitálnej dobe a online svet nám dáva mnoho príležitostí, myslím si, že ich osobne využívam dostatočne intenzívne. Zakaždým, keď sa opatrenia uvoľnili sme nabehli aj na osobný spôsob spoluprác.
Vnímali potrebu intenzívnejšieho pohybu práve počas tohto pandemického obdobia alebo si ho viac dopriali v čase pred ňou?
Veľa ľudí čaká, kým to všetko opadne a dovolím si tvrdiť, že viac pohybu mali jednoznačne pred týmto obdobím. Aktuálne je to skôr o tom, že pandémia ako taká mala na ich veľké množstvo skôr negatívny vplyv. Kvôli izolácii tak trpeli nielen fyzicky, ale aj psychicky. S menšou intenzitou pohybu pribúdalo aj viac depresií.
Po ukončení prvej výzvy si sa vyjadril, že do ďalšieho podobného experimentu tohto typu sa už nechystáš. Aktuálne však pracuješ na podobnej premene. Prečo si zmenil názor?
Povedal som, že to už nikdy viac neurobím. Uvedomil som si však, že som v relatívne dobrej forme, a tak v rámci novej výzvy chudnem opäť od nového roku spolu s ľuďmi. Chcel som ju prežívať priamo s nimi. Rozhodol som sa preto 1. decembra 2021 pribrať znova, ale tentokrát to malo trvať iba mesiac. V prvej výzve som priberal 6 mesiacov a pribral som 25 kg.
Koľko kilogramov si pribral počas druhej výzvy a aké máš z nej pocity? Vnímaš akési rozdiely oproti prvej?
V tejto aktuálnej som za jeden mesiac pribral 8 kilogramov. Išlo to omnoho rýchlejšie ako prvýkrát. Nemal som dokonca ani tak intenzívne tráviace problémy ako predtým. Pri prvom pokuse priberania som ich mal veľmi silné a pridružovali sa k nim aj kŕče. Počas tejto výzvy som nemal žiadne, kilogramy však stúpali rýchlejšie. Najskôr tomu bolo tak kvôli tomu, pretože si túto situáciu moje telo pamätalo a taktiež tým, že som starší, preto priberám rýchlejšie.
V súvislosti s prvým priberaním a následným chudnutí si sa stal autorom knihy „Zmeň svoje telo, zmeníš svoj život“. Objaví sa po tejto druhej výzve jej pokračovanie?
Svoje pocity si zapisujem, natáčam a následne zdieľam v rámci výzvy, ktorú plánujem spustiť. Práve v nej budem odovzdávať ľuďom informácie z tejto aktuálnej, knihu však nechystám. Je možné, že si budem toto obdobie chudnutia zaznamenávať a všetky svoje postrehy neskôr prevediem do novej knihy o chudnutí.
Čo očakávaš od tejto aktuálnej výzvy?
Očakávam, čo najviac premien, pretože vždy som sníval o tom, že budem ľuďom hromadne pomáhať.
Nie je pre zdravie človeka nebezpečná?
Výzva mi to umožňuje a bol som v eufórii, keď som videl, aký počet ľudí práve vďaka nej dosahuje výsledky.
Nachádzame sa v čerstvom novom roku 2022, kedy si veľké množstvo žien začalo plniť svoje novoročné predsavzatia a zároveň ciele. Na čo by sa mali v úplnom začiatku zamerať?
Nemusí to byť perfektné na to, aby to fungovalo. Som síce tréner, no vo svojich začiatkoch som práve pri chudnutí robil viac chýb a prešľapov ako bežní ľudia. A to aj napriek tomu, že som ovládal presné postupy. Je úplne prirodzené zlyhávať a robiť chyby. Práve na nich sa človek učí a sú zároveň súčasťou procesu.
„Nemaj preto strach, nie si v tom sama a nedeje sa to len tebe.“ (Matúš Špirko)
Je potrebné vyhnúť sa perfekcionizmu a radšej dodržiavať stravovacie a tréningové aktivity na 80-90 % ako na 100%. Môže sa udiať, že po krátkom čase to nemusíš zvládnuť a vzdáš sa.
„Vnímaj všetko z dlhodobého hľadiska a nastav si svoje veci tak, aby vyhovovali práve tebe.“ (Matúš Špirko)
Nachádzame sa v dobe, kedy starostí je veľa a času málo. Niekedy budeš mať čas na tréning 10 minút, inokedy 30 minút a niekedy sa ti pošťastí ukradnúť si z neho aj celú hodinu. Presne takto to má byť!
„Rob stále to, čo môžeš robiť a taktiež to, čo je v tvojich silách.“ (Matúš Špirko)
Nevyvíjaj na seba tlak preto, lebo od seba vyžaduješ nereálne veci. Na vec sa pozeraj neustále triezvym pohľadom a na základe neho sa aj nastav. Jedným slovom, buď pružná a reaguj podľa situácie. Len tak sa v nej naučíš orientovať. Ak chceš naštartovať svoju premenu, najskôr si stanov cieľ a následne si polož otázku, v ktorej oblasti máš najväčšiu rezervu (strava, tréning, myslenie) a o čo konkrétne ide. Keď budeš poznať odpoveď, zameraj sa iba na túto jednu vec a pracuj s ňou až do času, pokiaľ ju nevyriešiš. Až potom sa púšťaj do ďalšej.
Na čo by sme sa my ženy mali zamerať pri pohybe a naopak na čo pri stravovaní?
V rámci pohybu rob to, čo ťa baví. Je úplne jedno, aký je to šport. Dôležité je, aby si k nemu mala blízko, pretože len takto mu budeš venovať viac času ako v prípade, ak by si mala robiť to, čo ťa nebaví. Ak ho nemáš, hľadaj ho. Stanov si taktiež reálny plán a počet dní, počas ktorých sa mu chceš venovať. V prípade, že trváš na pohybe aj kvôli zníženiu telesnej hmotnosti, najideálnejšou kombináciou je minimálne jedenkrát v týždni posilňovanie a kardio tréning ako napríklad chôdza, beh, plávanie, bicykel, korčule, bežkovanie a mnohé ďalšie.
Čo sa stravy týka, základom je zelenina, ovocie, celozrnné pečivo, nesladené mliečne výrobky, strukoviny, orechy, semienka, rastlinné produkty, čistá voda. Môžeš sa vydať napríklad aj cestou tradičných jedál, tu je však potrebné postarať sa o úpravu porcií a pridať pohyb. Neodporúča sa veľké množstvo pečiva, sladkostí, sladených vôd, údenín, vyprážaných a tučných potravín.
Ďakujeme za rozhovor!
Tri rýchle rady na záver ako najefektívnejšie dosiahneš svoj cieľ od trénera ľudí – Matúša Špirka
- Stanov si cieľ.
- Stanov si kroky, ktoré ťa k nemu privedú.
- Najdôležitejšie je tieto kroky praktizovať každý deň.