Rakovina prsníka celosvetovo predstavuje najčastejší typ onkologického ochorenia u žien. Hoci nárok na pravidelné vyšetrenia prsníkov má od určitého veku každá žena, nevenuje sa im dostatočná pozornosť. To však len do chvíle, kým sa neobjaví problém. Ako teda správne a včas rozpoznať varovné signály, ktoré môžu predznamenávať rakovinu prsníka? A kedy by ste už návštevu lekára rozhodne nemali odkladať?
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) karcinóm prsníka globálne tvorí takmer tretinu zhubných nádorov. Presná príčina jeho vzniku nie je doposiaľ objasnená, no predpokladá sa, že výskyt ochorenia ovplyvňuje viacero faktorov.
Jednou z nich je genetická predispozícia, to znamená, že ak sa ochorenie vyskytlo u priamych príbuzných, existuje pravdepodobnosť, že sa vyskytne aj u potomkov. Ďalším rizikovým faktorom môže byť aj pôsobenie estrogénov, ktoré v reprodukčnom období ženy kolíše. Rozvoj rakoviny prsníka sa nedá fyziologicky ovplyvniť, no vďaka pravidelnej prevencii sa dá v počiatočnom štádiu odhaliť a liečiť.
Pripomienka k prevencii
Základom predchádzania ochoreniu je pravidelná prevencia. Je dôležité zdôrazniť, že pravidelná prevencia neznamená, že rakovine na 100% zabránite. Dokáže však indikovať potenciálne príznaky a tým odhaliť ochorenie včas. Najjednoduchšia a zároveň najdostupnejšia forma prevencie rakoviny prsníkov je samovyšetrenie prsníkov, ktoré by mala ovládať každá žena.
Výrobca zubnej pasty Sensodyne predstavil novú kampaň, ktorou motivuje k pravidelnej prevencii. Kúpou výrobku Sensodyne v mesiaci október, prispeje 10 centov na program prevencie rakoviny prsníka organizácie Loono. “Zubná pasta Sensodyne totiž vydrží zhruba jeden mesiac, vďaka čomu si jednoduchšie spomeniete aj na pravidelné samovyšetrenie. Stačí, ak si zapamätáte heslo: Minul sa Sensodyne? Siahnite na prsia!,” hovorí brand manažérka za značku Sensodyne, Eliška Jurková.
Samotné samovyšetrenie prsníkov nie je vôbec zložité a spočíva v dôkladnom prehmataní oboch prsníkov vo frekvencii raz mesačne. Pri samovyšetrení si je dôležité všímať všetky odchýlky či iné zmeny, ktoré môžu (ale nemusia) byť varovnými signálmi rakoviny prsníka. Ak pri samovyšetrení na prsníkoch zbadáte niektorú z týchto zmien, návštevu svojho gynekológa v žiadnom prípade neodkladajte!
Zmeny vo vzhľade pŕs
Zmeny vo veľkosti či tvare pŕs sú najčastejšie a najjednoduchšie pozorovanou odchýlkou. Ak zbadáte akúkoľvek náhlu zmena tvaru, vzhľadu, asymetrie či veľkosti vášho poprsia, mali by ste navštíviť lekára. Môže ísť o takzvanú pomarančovú kožu na prsníkoch, či ich neprirodzený veľkostný pomer. Takisto aj rast prsného tkaniva vo veku, kedy by k nemu už dochádzať nemalo je znepokojujúcim znakom a môže byť varovným signálom rakoviny prsníka.
Hrčka v prsníku alebo v podpazuší
Najväčšie obavy pri samovyšetrení prsníkov nastávajú pri nahmataní tvrdej a často nebolestivej hrčky v prsníku alebo v podpazuší. Hoci uzlíky v prsníku sú výrazným dôvodom na obavy, neprepadajte panike ihneď. Niekedy totiž nemusí ísť o rakovinové tkanivo. Až približne v 90 % ide o cystu alebo benígny, čiže nezhubný nádor. Avšak pri spozorovaní hrčky, túto zmenu okamžite konzultujte s lekárom.
Sčervenanie a opuch prsníka
Bolesti prsníkov sú u žien v reprodukčnom období pomerne bežné a zvyčajne sa spájajú s blížiacou sa menštruáciou. Ak sa však bolesť prsníkov objavuje aj mimo menštruačného cyklu a je spojená s neprirodzeným začervenaním, nie je to dobrým znamením. Aj keď stopercentne nemusí ísť o príznak rakoviny prsníka, môže ísť o infekciu, ktorú je takisto nutné bezodkladne liečiť. Ak však sčervenanie nezmizne, práve naopak – je výrazné a spôsobuje opuch aj pod kľúčnou kosťou, je na mieste čo najskôr navštíviť odborníka.
Výtok z bradavky
Okrem materského mlieka by z bradavky nemala vytekať žiadna iná tekutina. Ak sa ale výtok z bradavky objaví bez stláčania či dotyku, by ste mali spozornieť. Môže totiž ísť o jeden z najčastejších príznakov rakoviny prsníka. Výtok je spôsobený nádorom v okolí mliečnych žliaz, ktorý môže pod alebo v bradavke spôsobiť podráždenie a infekciu, čoho dôsledkom je jasný alebo krvavý výtok. Bez ohľadu na jeho množstvo či sfarbenie by ste okamžite mali navštíviť svojho gynekológa.
Bolesti prsníkov
Náhle, ostré až bodavé bolesti v prsiach môžu byť znepokojujúcim znamením. Bolesť väčšinou prechádza z jedného prsníka do druhého a hoci je jej trvanie pomerne krátke, je veľmi intenzívne. Aj takáto bolesť môže byť jedným zo symptómov rakoviny prsníka v počiatočnom štádiu. Hoci môže byť spôsobená aj hormonálnymi zmenami alebo stresom, je dôležité tento prejav oznámiť lekárovi, ktorý ho dokáže odbornejšie vyhodnotiť.
Zmena vzhľadu a citlivosti bradaviek
Zhubný nádor prsníka sa najčastejšie nachádza v okolí bradaviek, väčšinou tesne pod nimi. Toto umiestnenie môže viesť k zmenám vzhľadu, farby aj citlivosti bradaviek. “Aj keď sa citlivosť bradaviek zvyčajne spája s menštruáciou, je potrebné všímať si aj ich sfarbenie a zmenu vzhľadu aj pri samovyšetrení. Najčastejšie môže ísť o zvraštenie či vtiahnutie bradavky, ktoré na prvý pohľad vyzerá neprirodzene, čo môže indikovať, že niečo nie je v poriadku. Každú zmenu na bradavkách, ktorú spozorujete, či už bežne alebo pri samovyšetrení nahláste svojmu gynekológovi,” hovorí MUDr. Martina Čermáková.
Svrbenie prsníkov
Svrbenie v oblasti okolo pŕs alebo samotných prsníkov je zriedkavým príznakom rakoviny. Ak sa však objaví bez príčiny, trvá príliš dlho alebo ak je neznesiteľné a bolestivé, môže ísť aj o symptóm karcinómu prsníka. Navyše, ak svrbenie ani po poškriabaní alebo po použití krému neprestáva, bezodkladne kontaktujte lekára.
Nepodceňujte prevenciu
Vďaka pravidelnej prevencii sa môže rakovina prsníka odhaliť ešte v počiatku. Prežívanie pri nádore je v prvých jeho štádiách okolo 95 %, pri poslednom štádiu len 25 %. Pravidelné samovyšetrenie prsníkov raz za mesiac je teda nesmierne dôležitým úkonom. Nezabudnite: Keď sa vám minie Sensodyne, je čas na samovyšetrenie prsníkov. A pokiaľ počas neho na prsníkoch spozorujete akékoľvek vyššie spomínané zmeny, nepodceňujte ich a ihneď vyhľadajte svojho gynekológa. Je totiž rozhodujúce zasiahnuť včas!