Nauč sa odhaliť každé klamstvo

Niekto nedokáže odhaliť lož, ani keby bola do očí bijúca, iný má zase tak silnú intuíciu a dedukčné schopnosti, že by sa za ne nehanbil ani detektív Monk. Občas je naozaj ťažké prísť na to, že na teba človek vyťahuje klamstvo, no vďaka vedcom, ktorí prišli s novou štúdiou, spoznáš jeden skvelý trik, ktorým si to potvrdíš. Informoval o ňom portál Science Alert.

Niektoré znaky toho, že človek klame, už poznáme dlhé roky. Sú to všeobecné prejavy, ktorými sa môže lož prejaviť a ak si ich všimneš, mala by si sa mať na pozore. Patria k nim veci ako nervozita, potenie, dlhé premýšľanie nad odpoveďou, vyhýbanie sa očnému kontaktu, či chytanie sa rukami za tvár (najčastejšie za nos).

Ale čo ak to všetko klamár vie ovládať? Čo ak je v tom tak dobrý, že si naozaj nie si istá? Vedci ti prezradia, čo s tým.

Klamstvo bolo súčasťou testu

Vedci svoju štúdiu podložili experimentom, ktorého sa zúčastnilo 164 ľudí. Každého sa opýtali na jasný názor k určitej téme a následne ich rozdelili do dvoch skupín. Každý jeden z nich šiel na pohovor. Pričom vopred vedel, či má o danom názore hovoriť pravdu tak, ako to už urobil, alebo má klamať.

Test pokračoval ďalším rozdelením na 3 skupiny. Jedna dostala úlohu navyše, ktorá bola určená za dôležitú, aby testom prešli, druhá skupina ju dostala tiež, no bez toho, aby bola spomenutá jej dôležitosť, a tá tretia nedostala nič navyše. Tou úlohou bolo zapamätať si registračné číslo auta.

Na čo týmto celým vedci prišli a ako vďaka tomu zistíš, či ti niekto tvrdí klamstvo?

Dokážeš odhaliť klamára? Týchto 7 znakov ho prezradí
zdroj: Pexels/Marcelo Chagas

Výsledok bol badateľný, aj keď podľa vedcov vyžaduje ešte ďalšie skúmanie. Experimentom prišli na to, že klamár sa potrebuje naozaj sústrediť, ak hovorí lži. Akonáhle ho rozhodia iné úlohy či odbočenie od témy, stráca sa v tom, čo hovoril. Najmä, ak ich považuje za dôležité a teda na nich musí intenzívne myslieť.

„Náš výskum ukázal, že pravdy a klamstvá znejú na nerozoznanie vierohodne, ak má klamár dobrú príležitosť premýšľať, čo hovoriť. Keď má človek menšiu možnosť premýšľať, dá sa často rozoznať, že klame,“ tvrdí psychológ Aldert Vrij z Univerzity of Portsmouth.

V realite to bude komplikované vyskúšať

Ak by si chcela toto na niekom otestovať aj ty sama, musela by si prísť v rozhovore s niečím, čím daného človeka „zabavíš“ navyše, aby sa mu myšlienky rozhodili.

„Vzorec výsledkov naznačuje, že zavedenie sekundárnych úloh v rozhovore by mohlo uľahčiť odhaľovanie lží, no úlohy je potrebné zavádzať naozaj opatrne,“ upozorňujú vedci.

Zdroj: sciencealert.com, pure.port.ac.uk

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life