Najmagickejšia noc roka
LifeAsi žiaden sviatok nie je tak rozporuplný. Jední ho oslavujú, druhí ho nenávidia. Vyrezávanie dyní, strašidelné výzdoby a prezliekanie sa za strašidlá. Toto všetko je symbolom Halloweenu. Mnohí ho odsudzujú a považujú ho za americký komerčný sviatok, no je to skutočne tak? Kde je jeho pravá podstata?
Oslavuje sa v noci 31. októbra prevažne v Amerike a iných anglicky hovoriacich krajinách. V tento večer chodia deti, oblečené v strašidelných kostýmoch, od dverí k dverám a pýtajú si od ľudí sladkosti. Používajú výraz „Trick or treat ”. Ak majitelia domu nechcú, aby im deti vyviedli nejakú neplechu, tak ich obdarujú sladkými maškrtami. V túto noc sa konajú aj rôzne halloweenske oslavy, plné strašidelnej hudby, vyvolánia duchov a súťaží o najstrašidelnejšiu masku.
Málokto však vie, že história tohto sviatku má korene v Európe, u Keltov a u Slovanov. Prisťahovalci z Írska a Európy boli tí, ktorí priniesli tento sviatok na americký kontinent. Halloween bol pôvodne pohanský sviatok konca leta Samhain. Bol to sviatok mŕtvych. Kelti považovali túto noc za najmagickejšiu noc roka, počas ktorej je hranica medzi svetom živých a mŕtvych veľmi tenká. Bola to noc počas ktorej sa duše mŕtvych vracajú na zem. Svetlo z tekvice má za cieľ odplašiť zlo. Prezliekanie do kostýmov a pomaľované tváre mali taktiež odpudiť zlých duchov.
V dnešnej dobe je Halloween oslavovaný v inej podobe ako tradičný sviatok Samhain. Ide skôr o komerčný sviatok a len málokto pozná históriu a počiatky tohto sviatku. Dnes je to predovšetkým o zábave a čase strávenom oslavou s priateľmi.