Photo by Thomas Lambert on Unsplash

Naša planéta potrebuje pomoc. A prišiel čas, kedy si musíme my sami uvedomiť, že je načase vziať zodpovednosť do vlastných rúk a urobiť pre ňu niečo prospešné. Odvďačiť sa za všetko, čo doposiaľ pre nás robila a za to, že bola tak dlho silná.

Naozaj si šťastná v prostredí, v ktorom žiješ? Naozaj sa ti zdá normálne žiť v okolí, ktoré častokrát býva zahádzané kadejakými odpadkami? Príde ti prijateľná tá krutosť, ktorá hýbe svetom? Kde sú peniaze a moc silnejšie ako rovnocennosť?

Sme ľudia. Každý z nás žije svoj život, každému z nás je prednejšie niečo iné. A každý z nás má rebríček svojich hodnôt nastavený trochu inak. Ale nech sa nikto neopováži povedať, že mu je „po chuti“ stav našej planéty. Že sa mu páči ísť na prechádzku do lesa či do parku a vidieť kopu odpadkov. Že mu robí radosť, keď môže odhodiť balík od cukríkov na zem, či hodiť plechovku nápoja do rieky či priehrady. Že kvôli pár lajkom na Instagrame mu príde ako super nápad na dovolenke využívať rôzne „tradičné atrakcie“ domácich, len aby sa s týmto „super vtipným zážitkom“ mohol podeliť.

Býčie zápasy, fotografovanie sa s opicami, výlety na slonoch, sledovanie medvedích tancov, či prevážanie vecí na somároch. Veľa z nás je ochotných za toto platiť nemalé peniaze, pretože sa im zdá prirodzené niečo také využiť v krajine, kde toto praktikujú bežne. Ale, dovoľ mi povedať, je to viac smutné ako zábavné. Zvieratkám tieto aktivity určite príjemné nie sú. Zatiaľ čo ty sa na pár minút zábavaš podľa teba touto nevinnou zábavkou, pre to chúďa zviera to je denno-denný režim a funguje tak až do posledných síl. Vážne sa nedá nájsť niečo prospešnejšie ako táto krutosť na zvieratách? Pre určitých ľudí ťažko. Pretože životné prostredie a úcta k živému tvorovi je menej ako rýchle zarobenie peňazí bez ťažkej práce.

zdroj: Photo by Markus Spiske from Pexels

Krutosť vládne svetu. Peniaze sú všetko a slušné zaobchádzanie nič. Maj úctu k všetkému, čo je živé! Zaobchádzaj s láskou a vďačnosťou so všetkým, čo je živé.

Naša zem je krásna. Prečo ju sami ničíme vecami, ktoré skutočne nepotrebujeme? Pre vlastné pohodlie? Pre pocit, že ako človek si niečo viac, než napríklad zviera? Omyl. Aj zvieratá už majú toho dosť. Naše prostredie treba chrániť pre nás, pre ľudí, ktorí prídu po nás, pre zvieratá. Znečistené ovzdušie, zanesené lesy, rieky, moria. pralesy, to všetko a omnoho viac je súčasťou našej existencie na tomto svete. A pri tom je náš svet taký krásny. Snažme sa žiť viac ekologicky. Snažme sa pomôcť tomu najcennejšiemu, čo tu máme. Našej planéte. Ak nebude uzdravená ona, nebudeme ani my.

Rozhodnutie je len a len na tebe. Malými krokmi prichádzame k veľkým činom, pretože v jednote je sila, tak nabudúce dobre zváž, či je naozaj potrebné ten obal hodiť na zem, či sa potrebuješ účastniť nejakej akcie, ktorá je príkladom týrania zvierat, a či sa naozaj nedá žiť viac ekologicky. Príroda tu bola pre teba vždy, buď tu teraz ty pre ňu, prosím.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife