instagram.com/tatryslovakia, praveslovenske

Už dávno neplatí, že na východe nič nie je. Vlastne to ani nikdy neplatilo, pretože východné Slovensko nám ponúka neskutočné množstvo krásnych lokalít, ktoré by si počas jedného leta hádam ani nestihla všetky pochodiť. 

Ak si plánuješ na najbližšie dni výlet, prípadne už pomaly pripravuješ zoznam lokalít, ktoré by si chcela počas leta navštíviť, rozhodne by si nemala vynechať východné Slovensko. Odporúčame navštíviť napríklad mestá Košice, Bardejov či Levoču, v ktorých si každý príde na svoje.

Vybrali sme niekoľko lokalít, ktoré by každý mal navštíviť aspoň raz, pretože naozaj stoja za pozretie. Zoznam by, samozrejme, mohol byť oveľa dlhší, ale vybrali sme z každého rožka troška.

Tatry

Ťažko vybrať len jedno alebo zopár miest, ktoré vidieť v Tatrách. Oplatí sa vidieť úplne všetko, ale určite by si mala navštíviť aspoň plesá či vodopády, ktoré sa tu nachádzajú. Taká príjemná prechádzka ti určite dobre padne. Ak si zase skôr na turistiku, práve v Tatrách si môžeš vyberať od jednoduchých, ktoré zvládnu aj malé deti, až po tie náročnejšie, kde naozaj potrebuješ dobrú kondičku.

Park nočnej oblohy a Poloniny

Národný park Poloniny sa tiahne popri poľských a ukrajinských hraniciach a patrí k tým menej navštevovaným národným parkom na Slovensku. A pritom je to taká škoda, pretože tam nájdeš nádhernú a neporušenú krajinu. Dokonca ide o jediné miesto v krajine, kde voľne žijú zubry.

A keď už budeš v Poloninách, bol by hriech nenavštíviť Park nočnej oblohy. Ide o lokalitu s najmenším svetelným znečistením, vďaka čomu budeš môcť nerušene sledovať hviezdy na oblohe. Ideálne takýto výlet naplánovať na dni, kedy zvykne padať viac hviezd a o zážitok máš postarané.

Spišský hrad

Spišský hrad patrí k najväčším hradným komplexom v celej Európe a právom mu tak patrí miesto v UNESCO. Okrem hradu odporúčame navštíviť aj okolie, napríklad Spišské Podhradie. Môžeš si tak urobiť príjemný výlet.

View this post on Instagram

Presents: 🏰 Spis castle 🇸🇰 #slovakia 📷 @lukkon 👏 ⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜ 🛡Community of Travelers & Castles Lovers ⚔️ 🔖Use tag ⏩ #bestcastles ⏪ to be featured 📍Location of the 🏰 above each photo↗🖼 🚸Be sure to follow us ⏩ @best.castles ⏪ ⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜⚜ #slovakia #slovak #europe #castle #castles #schloss #chateau #palace #burg #castello #castillo #château #medieval #architecture #explore #fortress #travel #best #trip #voyage #holiday #turismo #landscape #amazing #awesome #beautiful #drone #follow #followme #bestcastles

A post shared by 𝕿𝖍𝖊 𝕭𝖊𝖘𝖙 𝕮𝖆𝖘𝖙𝖑𝖊𝖘 𝖔𝖋 𝖙𝖍𝖊 𝖂𝖔𝖗𝖑𝖉 (@best.castles) on

Chodník korunami stromov

Po otvorení zažil veľký boom, no aspoň raz sa Chodník korunami stromov určite oplatí navštíviť. Už len ten výhľad za to rozhodne stojí. Hore sa môžeš vyviezť lanovkou, ale ak sa rada prechádzaš, môžeš si to aj vyšľapať. Z vrchu rozhľadne sa zase môžeš spustiť toboganom dolu. Naozaj odporúčame!

Zádielska tiesňava a Turniansky hrad

Menej známa lokalita, no ak si niekedy išla autom smerom zo stredného Slovenska do Košíc, určite si Zádielsku tiesňavu musela popri ceste obdivovať. Spôsobov, ako vystúpiť na náhornú plošinu je niekoľko, pre náročnejších je to trasa z Turne nad Bodvou okolo Turnianskeho hradu, no môžeš začať aj priamo pod tiesňavou v Zádieli.

Neďaleko tiesňavy sa tiež nachádza zrúcanina Turnianskeho hradu, takže môžeš spojiť obidva výlety dokopy a navštíviť tieto miesta naraz.

Jaskyňa Zlá diera

Na východe nájdeš viacero jaskýň, napríklad Dobšinskú ľadovú, Ochtinskú aragonitovú či Gombaseckú. Tie tiež rozhodne stoja za návštevu. Ak by si chcela vyskúšať niečo iné, navštív menej známu jaskyňu Zlá diera. Tá sa nachádza neďaleko obce Lipovce, kúsok od Prešova.

Čím je táto jaskyňa iná? Na prehliadku budeš potrebovať prilbu, vnútro nie je elektricky osvetlené, takže si budeš musieť svietiť sama a niekde sa budeš musieť možno trochu plaziť. A aby toho nebolo málo, spoločnosť ti budú robiť netopiere. Ak máš teda klaustrofóbiu a strach z netopierov, toto miesto nie je nič pre teba. Ak chceš ale zažiť trochu dobrodružstva, určite sem zavítaj. A nezabudni na dobrú a pevnú obuv.

Tomášovský výhľad

Jeden z najkrajších výhľadov v Slovenskom raji a aj celkovo na Slovensku nájdeš neďaleko Spišskej Novej Vsi. Začiatok trasy je na parkovisku Čingov a ďalej sa po žltej trase dostaneš až hore, no musíš sa pripraviť aj na mierne stúpanie. Ten výhľad je ale ne nezaplatenie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieCestovanie