Veda
Unsplash/Júnior Ferreira, Instagram/alberteinstein

Si fanúšičkou techniky, histórie, no nie je ti cudzia ani veda? Fascinujú ťa revolučné vynálezy, ktoré zmenili svet? V tomto kvíze si otestuj svoje vedomosti o slávnych vynálezoch a ich autoroch.

Priprav sa na 7 otázok, ktoré preveria tvoju znalosť z histórie, vedy, ale aj techniky!

Kto vynašiel žiarovku?

Veda a žiarovka Unsplash/Júnior Ferreira
Správne! Nesprávne!

Thomas Edison je všeobecne uznávaný ako vynálezca žiarovky, aj keď na jej vývoji pracovali aj iní vedci. V roku 1879 Edison predviedol prvú funkčnú žiarovku s uhlíkovým vláknom, ktorá vydržala svietiť viac ako 40 hodín.

Kto vynašiel telefón?

Píšeš si s inými Pexels/Andrea Piacquadio
Správne! Nesprávne!

Alexander Graham Bell je považovaný za vynálezcu telefónu, hoci existujú aj kontroverzie o jeho prvenstve. V roku 1876 získal patent na zariadenie, ktoré umožňovalo prenos zvuku po elektrických drôtoch.

Vieš kto vynašiel penicilín v roku 1928?

Správne! Nesprávne!

Alexander Fleming je všeobecne uznávaný ako objaviteľ penicilínu, prvého antibiotika, v roku 1928. Penicilín zohral kľúčovú úlohu v boji proti bakteriálnym infekciám a zachránil milióny životov

Aký vedec si pripisuje to, že vynašiel teóriu relativity?

Správne! Nesprávne!

Albert Einstein publikoval svoju teóriu relativity v roku 1916. Táto teória zmenila naše chápanie priestoru, času a gravitácie a stala sa jedným z najdôležitejších vedeckých objavov 20. storočia.

Bavila ťa chémia? A vieš aj to, kto vynašiel periodickú tabuľku prvkov?

Unsplash/Elin Melaas
Správne! Nesprávne!

Dmitri Mendelejev v roku 1869 publikoval periodickú tabuľku prvkov, ktorá usporadúva prvky podľa ich atómových čísel a chemických vlastností. Jeho tabuľka sa stala základom modernej chémie.

Vesmír je kúzelné miesto. Poznáš meno prvého človeka vo vesmíre?

Zaujímavosti zo sveta: Uhádni, čo je pravda a čo je lož Unsplash/Shot by Cerqueira
Správne! Nesprávne!

Prvým človekom vo vesmíre sa 12. apríla 1961 stal dôstojník sovietskeho armádneho letectva, 27-ročný Jurij Alexejevič Gagarin.

Čo symbolizoval pád Berlínskeho múru v roku 1989?

Správne! Nesprávne!

V roku 1989 pád Berlínskeho múru symbolizoval koniec studenej vojny a znovuzjednotenie Nemecka, čím sa otvorila nová kapitola v európskych dejinách.

Veda a technika: Vieš, kto čo vynašiel a komu patrí jednotlivý vynález? Otestuj sa
VYNIKAJÚCE!
Si rodená historička a v hlave máš dostatok vedomostí.
SUPER!
Niektoré veci ti vypadli, no aj napriek tomu máš výborný prehľad.
NEVADÍ!
História, vynálezy a veda zrejme nebude tvoja silná stránka.

Toto je len malý výber z mnohých fascinujúcich objavov a vynálezov, ktoré formovali svet, v ktorom dnes žijeme. Veda a technika neustále napredujú a prinášajú nové poznatky a inovácie, ktoré menia naše životy. Ak miluješ vedomostné kvízy, otestuj sa v našom článku TU, kde dokonalo preveríš svoje znalosti.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieKvízy