Kyselina hyalurónová spôsobila hotový ošiaľ: Prečo však nefunguje na každého?
BeautyIste vieš, že kyselina hyalurónová v kozmetike spôsobila hotovú revolúciu. Dokonca to potvrdili aj odborníci, čo sa môžeš dozvedieť po kliknutí SEM. Výrobcovia krémov a sér s touto zložkou nám sľubujú okamžitú hydratáciu pleti, ktorá sa prejaví jej rozžiarením a redukciou jemných vrások. Ako skutočne funguje a je vhodná pre každého?
Keďže sa o kyseline hyalurónovej hovorí takmer denne, je známe, že ide o prirodzenú látku pre telo. Jej molekuly na seba dokážu naviazať obrovské množstvo vody a vytvárať gélovitú štruktúru, vypĺňajúcu rôzne časti tela.
„Okrem pokožky hydratuje aj vlasy, je súčasťou slizníc, očných gúľ, nachádza sa aj v kĺboch či v močovom mechúre. Pomáha odstraňovať odpadové látky a naopak, dodávať živiny chrupavkám. A dokonca tiež pomáha vytvárať nové bunky,“ vysvetľuje lekárka v atestačnej príprave v odbore dermatovenerológia, MUDr. Miriam Paľová.
Kyselina hyalurónová v kozmetike
V detskom a ranom veku má každý človek vysokú koncentráciu kyseliny hyalurónovej – pleť je žiarivá, napnutá a pružná. S pribúdajúcimi rokmi však vlastná produkcia kyseliny hyalurónovej v organizme klesá. Preto ju treba dopĺňať z vonkajších zdrojov. A to pomocou výživových doplnkov, injekciami a kozmetikou.
„Kyselina hyalurónová je bezpečná a účinná pre všetky typy pleti, vrátane citlivej, suchej, mastnej a zmiešanej. V prípade mladej pleti môže byť použitá ako prevencia proti starnutiu a na udržanie optimálnej úrovne hydratácie. Zrelej pleti pomáha znižovať viditeľnosť jemných liniek a vrások, ktoré sú dôsledkom stratenej elasticity a hydratácie,“ hovorí Andrea Janitor, odborníčka na prírodnú kozmetiku z MARK face and body.
Dodáva, že kyselina hyalurónová môže byť začlenená do pleťovej rutiny už od 20 rokov. Potrebovať ju budeš pri náznakoch prvých „nerovností“ na pleti. Je to výborná prevencia vzniku hlbokých a ťažšie odstrániteľných vrások. Ale okrem toho, že nie je jedno, aký druh a formu kyseliny hyalurónovej kozmetika obsahuje, veľmi dôležitý je aj pitný režim. Aby mohla kyselina naplno prejaviť svoju silu a potenciál, musí mať organizmus dostatok vody.
Na veľkosti záleží
„Odporúčam vyberať si séra na tvár s kyselinou hyalurónovou, kde je zvyčajne jej vyššia koncentrácia ako v štandardnom dennom kréme,“ radí Andrea Janitor. Dôležitá je aj veľkosť molekuly kyseliny hyalurónovej, pretože tá súvisí s tým, ako hlboko sa vstrebá do pokožky.
„Kým veľké molekuly ostávajú na povrchu, kde spolu s naviazanou vodou vytvárajú hydratačnú vrstvu, malé molekuly prenikajú hlboko do pokožky a pracujú na úrovni buniek, obnovujú v nej elastín a kolagén a prispievajú k jej pevnosti a pružnosti. Preto odporúčam vyberať si séra, ktoré kombinujú nízko a vysokomolekulovú kyselinu hyalurónovú,“ dopĺňa.
Vhodná pre každého
Vo forme séra alebo krému je kyselina hyalurónová vhodná pre pleť v každom veku. A to nielen pre ženy, ale i pre mužov. Aplikuje sa na vyčistenú a tonikom osvieženú pleť, ideálne dvakrát denne. Okrem schopnosti hydratácie a redukcie vrások má regeneračný účinok pri hojení rán a podráždení. Je vhodná aj pre citlivú pleť a pleť so sklonom k akné.
„Injekčná aplikácia má svoje riziká a kontraindikácie. Neodporúča sa aplikovať pri kožných infekciách, v tehotenstve, počas dojčenia, pri poruche imunity, ale ani spolu so steroidmi. Výnimočne sa objavuje precitlivenosť (hypersenzitivita) na kyselinu hyalurónovú,“ upozorňuje MUDr. Miriam Paľová.
Účinok injekčne aplikovanej kyseliny trvá niekoľko mesiacov. Pri dennom používaní séra s vysokou koncentráciou kyseliny hyalurónovej môže byť pleť hydratovaná, svieža a pružná nepretržite.
Zdroj: Tlačová správa, lekárka v atestačnej príprave v odbore dermatovenerológia MUDr. Miriam Paľová, odborníčka na prírodnú kozmetiku z MARK face and body Andrea Janitor