Pexels/Tim Samuel

Kuracie mäso patrí k najobľúbenejšiemu druhu mäsa. Dôvodom je jednoduchá a rýchla príprava a ako bonus je približne 20 gramov bielkovín na 100 gramov mäsa. Kuracina má preto zaslúžené miesto v našich zdravých jedálničkoch a áno, aj pri chudnutí.

Veľmi však záleží od toho, aký spôsob prípravy si vyberieš. Určite ti nemusíme hovoriť, že vyprážaný kurací rezeň alebo nugetky nie sú ani zďaleka takou zdravou verziou. Nemusíš si prsia ani neustále grilovať. Existujú aj zdravšie spôsoby prípravy, ktoré ti dokonca ušetria aj pár kalórií navyše.

Varenie vo vode

Úplne najzdravším spôsobom prípravy kuracieho mäsa je jeho varenie. Do vody môžeš pridať rôzne bylinky alebo koreniny, aby mäso získalo lepšiu chuť. Takto pripravené kuracie mäso si môžeš pridať do rizota, do cestovín, do šalátu, do sendviča alebo si ho dať tak, ako ti to proste bude vyhovovať. Zachovajú sa v ňom všetky vitamíny a minerály, ktoré sú pre tvoje telo prospešné.

Varenie na pare

Okrem varenia vo vode môžeš kuracie prsia pripraviť aj v parnom hrnci. Ide tiež o veľmi zdravý spôsob prípravy a navyše je aj veľmi jednoduchý. Prsia len vložíš do parného hrnca, zapneš na požadovaný čas a spotrebič odvedie všetku prácu za teba. Rovno môžeš k mäsu prihodiť aj nejakú zeleninu.

Dusenie

Veľmi zdravým spôsobom je aj dusenie. Môžeš si pripraviť kuracie soté alebo kurací perkelt. Ak máš radšej hustejšie omáčky, nemusíš zahusťovať múkou, ale uvariť si kuracie ragú, ktoré sa varí pomalšie s menším množstvom vody, ktorá sa pomaly odparuje. Do omáčky môžeš pridať čokoľvek, zeleninu, šampiňóny, kukuricu, smotanu a môžeš si urobiť aj sladkú verziu s jablkami alebo ananásom.

Pečenie

Pečené kura patrí k nedeľnej klasike. Kuracie mäso nie je len o prsiach, mala by si druhy mäsa striedať a vychutnať si aj kuracie stehná. Čo sa týka výživových hodnôt, rozdiely sú minimálne. Samozrejme, nerátame do toho kožu, ktorá je kalorickejšia a obsahuje aj dosť veľa tuku. Takéto pečené mäso si môžeš tiež pridať do šalátov, cestovín alebo rizota. Nemusí to byť iba o ryži a kompóte.

Tak čo, dáš šancu aj takýmto spôsobom prípravy, ktoré sú navyše zdravšie ako grilovanie?

Viac z kategórieFitness