Vabbing
Unsplash/Malvestida, Pexels/Agafonova Photo

Aj keď mnohé druhy živočíchov do vytrženia prilákajú feromóny, neexistujú žiadne spoľahlivé dôkazy, ktoré by naznačovali, že na produkovanie týchto látok sú schopní reagovať aj ľudia.

Prevažná väčšina tohto výskumu bola vykonaná na zvieratách a nie na ľuďoch. Prehľad všetkých štúdií z roku 2012 zistil, že dôkazy na podporu používania tejto techniky sú slabé.

Napriek tomu výskumy naznačili, že niektoré prirodzené telesné pachy ovplyvňujú našu fyzickú príťažlivosť. Napríklad jeden výskum, ktorý bol testovaný na 500 ľuďoch, zistil, že spokojnosť účastníkov vo vzťahu a túžba po splodení potomka bola ovplyvnená povahou hlavného histokompatibilného komplexu partnera. Ide o genetickú súčasť imunitného systému.

Vabbing
zdroj: Unsplash/Dainis Graveris

Iný výskum ukázal, že niektoré ženy produkujú kopulíny vo svojej vaginálnej tekutine a že koncentrácia týchto kyselín sa zvyšuje počas prvej polovice menštruácie. Muži, ktorí boli testovaní, potom hodnotili ženy a seba ako fyzicky atraktívnejších. Je to preto pozitívna správa pre ľudí, ktorí si vabbing obľúbili.

Do dnešného dňa však podľa IFL Science nebol definitívne identifikovaný žiadny ľudský feromón, takže je trochu prehnané tvrdiť, že vabbing pomáha prilákať partnerov. Tak čo, budeš preferovať vabbing alebo radšej klasický deodorant?

Zdroj: IFL Science, Scientific reportsScince Direct

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Beauty