Farbíš si vlasy doma? Odborníci varujú pred farbami, ktoré kúpiš v drogérii
Aktuálne a ŠoubizKrásaVlasyHygienická stanica Praha odhalila na trhu viacero druhov farieb na vlasy, ktoré obsahujú zakázanú a zdraviu škodlivú látku lilial. Tá môže negatívne ovplyvniť plodnosť a predstavuje riziko pre nenarodené deti. Medzi nebezpečnými výrobkami sa nachádzajú produkty známych značiek Syoss a Palette, ktoré sa bežne predávajú aj na Slovensku. K situácii sa vyjadril aj generálny riaditeľ spoločnosti Henkel, Roman Kýr.
Nebezpečné farby na vlasy, ktoré obsahujú lilial
1. Palette Intensive Color Creme BW7 – Kúrovo tmavé plavý (7–46)
- Značka: Schwarzkopf
- EAN: 9000101024135
- Výrobca: Henkel AG & Co. KGaA, Nemecko
2. Palette Intensive Color Creme RV6 – Šarlátovo červený (7–887)
- Značka: Schwarzkopf
- EAN: 9000101003291
- Výrobca: Henkel AG & Co. KGaA, Nemecko
3. Syoss Professional Performance – Permanent Coloration 4-88 Jantárová hnedá
- EAN: 9000100927611
- Šarža: 022493323
4. Syoss Professional Performance – Permanent Coloration Salonplex, Tmavá perleťová blond 7-53
- EAN: 9000101098488
- Šarža: 0218982954
Čo je lilial a prečo je nebezpečný?
Všetky tieto výrobky obsahujú látku lilial (2-(4-terc-butylbenzyl)propanal). Táto parfumová zložka bola kedysi bežnou súčasťou kozmetiky, no od marca 2022 je v Európskej únii zakázaná.
Dôvody zákazu:
-
Môže poškodzovať reprodukčný systém
-
Zvyšuje riziko neplodnosti
-
Je podozrivá z toxicity pre plod v tehotenstve
-
Môže vyvolať alergické reakcie a senzibilizáciu kože
Lilial je klasifikovaný ako látka, ktorá môže vážne ovplyvniť zdravie už pri nízkych koncentráciách, a preto už v kozmetických produktoch nemá čo hľadať.
V kozmetike, ktorú používame denno-denne nájdeš často množstvo nebezpečných látok, ktoré tvojmu telu aj zdraviu škodia. Na ktoré z nich by si si mala dávať pozor sa dočítaš TU.
Odporúčanie hygienikov
Hygienici dôrazne odporúčajú uvedené produkty nepoužívať a vrátiť ich do predajní. Ak ste si už takúto farbu zakúpili, skontrolujte EAN kód a šaržu, ktoré musia presne zodpovedať tým, ktoré boli označené ako nebezpečné.
Spotrebitelia by mali pri výbere kozmetických výrobkov venovať zvýšenú pozornosť ich zloženiu, najmä ak ide o výrobky určené na kontakt s pokožkou alebo vlasovou pokožkou.
Prevencia a bezpečný výber kozmetiky
-
Sleduj aktuálne upozornenia hygienických staníc
-
Kontroluj zloženie produktov a vyhýbaj sa zakázaným látkam
-
Uprednostňuj overené značky a certifikovanú kozmetiku
-
Vyhýbaj sa nákupom kozmetiky z neoverených e-shopov či trhovísk
Odborníci nedávno varovali aj pred parfumami známych značiek. V niektorých z nich totiž našli toxické látky. Klikni SEM a prečítaj si, o ktoré ide.
Vyjadrenie generálneho riaditeľa spoločnosti Henkel
„Spoločnosť Henkel prehlasuje, že v žiadnych svojich produktoch nepoužíva látku Lilial a vždy postupovala a postupuje v súlade s platnou legislatívou. To platí aj pre spomínané farby na vlasy značky Syoss a Palette.“
„V súvislosti so zákazom používania vonnej látky Lilial zo strany EÚ sme už dávno pred 3/2022 prispôsobili naše receptúry a preto už niekoľko rokov spoločnosť Henkel nevyrába a nepredáva žiadny produkt, ktorý by obsahoval butylfenylmetylpropional (Lilial). Všetky naše výrobky sú bezpečné, v súlade so všetkými zákonmi EÚ a sú dôkladne testované. Spotrebitelia môžu všetky naše produkty s dôverou používať,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Henkel Roman Kýr.
„Výrobky, ktoré sa teraz objavili v systéme Rapex EÚ (Rapid Exchange of Information Systém) a boli spomenuté vo varovaní Hygienickej stanice hl. m. Prahy, sú staré šarže z rokov 2013 a 2018, teda distribuované na trh dávno pred zákazom používania Lilialu, a ide o ojedinelé prípady v jednotkách kusov. Spoločnosť Henkel v dostatočnom časovom predstihu zmenila receptúry a zastavila distribúciu všetkých výrobkov s látkou butylfenyletylpropional (Lilial),“ dodáva.
Zdroj: Hygienická stanica hlavného mesta Praha, Roman Kýr generálny riaditeľ spoločnosti Henkel