Pexels/Anna Shvets

Väčšina z nás si spája označenie SPF len s prípravkami na opaľovanie, ktoré používame len cez leto, keď ideme na dovolenku. Väčšina z nás sa ani nezamýšľa nad tým, aký prípravok si na seba nanesie a kúpime si prvý, ktorý nám v drogérii padne do oka.

Pravda však je taká, že SPF nie je záležitosťou len letných mesiacov, ale mala by si ho zaradiť do svojej dennej beauty rutiny. Určite vieš, že SPF nás chráni pred škodlivými slnečnými žiareniami. Vedela si ale o tom, že rozlišujeme medzi žiarením UVB a UVA?

Ultrafialové UVB žiarenie je presne to, pred ktorým sa chránime počas leta. Ak nepoužiješ faktor s vyšším faktorom SPF, hrozí ti, že sa rýchlo spáliš. Príliš časté spálenie na slnku dokonca môže v neskoršom veku spôsobovať aj rakovinu kože, preto je dôležité, aby si sa chránila aj po zvyšok roka.

zdroj: Pexels/Sora Shimazaki

Žiarenia UVA je totiž tiež škodlivé a na rozdiel od UVB žiarenia nespôsobuje spálenie, ale preniká hlbšie do našej pokožky, kde spôsobuje jej predčasné starnutie. Žiadna z nás určite netúži po prvých vráskach už v 25-ke. Možno si o tom nevedela, ale UVA žiarenie nevzniká len počas krásnych slnečných dní. Ohrozuje nás aj keď je zamračené, keď prší a dokonca aj keď si doma, pretože dokáže prenikať cez okno. 

Presne z toho dôvodu by si mala začať používať krém s SPF. Ideálne aspoň s faktorom 30, no keď začne byť slnečného žiarenia viac, pokojne zvýš faktor až na 50. V tomto prípade sa však oplatí investovať a zadovážiť si naozaj kvalitný produkt. Niektoré denné krémy alebo make-up obsahujú SPF tiež, no faktor je nízky. Oplatí sa preto pozerať na zloženie a čítať si aj tie malé písmenká.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty