Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dni sú dlhšie, horúce a plné slnečných lúčov. Letná sezóna je už v plnom prúde a je najvyšší čas, aby si porozmýšľala nad kúpou poriadneho opaľovacieho krému, ak si tak ešte stále nespravila. Čo by si mala vedieť a na čo by si nemala zabudnúť?

Z vlastnej skúsenosti viem, že opaľovacie krémy v láske príliš nemáme. Nechce sa ti márniť čas natieraním, navyše si myslíš, že kvôli krému nedosiahneš vysnívaný bronzový odtieň, a tak sa celá tvoja snaha stane zbytočnou. Toto všetko chápem, ale mala by si myslieť do budúcna. Nadmerná tvorba vrások, pigmentové škvrny, nedajbože rakovina…túžiš po niečom z tohto zoznamu? Ja rozhodne nie…

Pred kúpou opaľovacieho prípravku ti odporúčam vyhľadať si zopár recenzií. Nechcem tu nikomu robiť reklamu, avšak na internete sa ľahko dostaneš k rôznym výsledkom nezávislých testov, kde sa veľmi často potvrdzuje fakt, že nie všetko najdrahšie musí byť aj najlepšie. Pár kliknutí ti nezaberie veľa času a možno nakoniec ušetríš zopár eur, čo určite nie je na škodu.

Kúpiť si kvalitný krém však nestačí. Väčšina z nás verí rôznym mýtom, ktoré mnohokrát šíria samotní výrobcovia s cieľom predať čo najviac, biznis je biznis. Opaľovacie krémy s najvyšším ochranným faktorom, čiže 50 a 50 +, sú spravidla tie najdrahšie. Veľa ľudí si myslí, že ak sa natrú týmto faktorom, sú úplne chránení nielen pred spálením, ale aj pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Omyl, tento faktor je vhodný pre ľudí, ktorí trpia slnečnými alergiami, no bežným smrteľníkom s bledou pokožkou úplne stačí faktor 30, a ten je predsa o niečo lacnejší. Tí tmavší z nás si vystačia aj s nižším ochranným faktorom, každopádne natierať by sa mali tiež. Síce sa tak rýchlo nespália, no ich koža je rovnako vystavená nepriaznivým vplyvom slnka. Ďalšou dôležitou skutočnosťou je, že žiaden krém nás neochráni úplne, garanciu nemáme nikdy. Krémy dokážu zmierniť riziko, čo je ich podstatou, ale všetko s mierou. Pri nadmernom slnení ti nemusí pomôcť ani krém.

Natrieť by si sa mala už pred príchodom na pláž, nech môže zatiaľ prípravok v tvojej pokožke začať pracovať. Ak si pozorne prezrieš obal tvojho krému, pravdepodobne bude označený ako „water-resistant“. Kontrolné orgány zakázali označenie „waterproof“, keďže žiaden z prípravkov nie je skutočne vodeodolný, išlo by teda o zavádzanie spotrebiteľov. Práve to je jeden z dôvodov, prečo by si sa mala natierať v pravidelných intervaloch, ideálne každé 2 hodiny, resp. po každom okúpaní.  Okrem pobytu pri vode vytiahni svoj krém aj v prípade, že je napr. tropický slnečný deň a ty ho takmer celý presedíš pri okne, šoféruješ v aute, prípadne vykonávaš inú aktivitu na priamom slnku.

Prajem ti krásne leto, nech ti slniečko poskytuje kopec radosti, nie vrásky a starosti!

Foto: Flickr.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty