čo jesť po tréningu
Pexels/Rainer Eck, Pexels/George Milton

Ak cvičíš a zaujímaš sa o to, koľko kalórií denne prijmeš, mala by si venovať pozornosť aj ich kvalite. Je totiž rozdiel, či prijmeš 200 kalórií prázdnych cukrov zo sladkej limonády alebo nejakej sladkosti alebo napríklad jogurtu zmiešaného s tvarohom a ovocím.

Strava je popri cvičení minimálne polovicou úspechu. Vhodne zvolené jedlo pred tréningom a po ňom ti môže pomôcť podať lepší výkon, no čo je ešte dôležitejšie, postará sa o rýchlejšiu regeneráciu a budovanie svalov.

Veľmi dôležitý je pravidelný pitný režim nielen pred tréningom, ale aj po ňom. Ak piješ pravidelne počas celého dňa, kratší tréning zvládneš aj bez toho, aby si si so sebou vzala fľašu s vodou.

Čo jesť pred tréningom

Pred cvičením by si mala naštartovať svoj organizmus, preto sa nemusíš báť ani príjmu cukrov. Telo bude mať aspoň dostatok energie, z ktorej bude čerpať počas tréningu. Ak vieš, že ťa cvičenie čaká až o nejaké 3 či 4 hodinky, pokojne si dopraj komplexné jedlo zložené zo sacharidov, tukov a bielkovín.

V prípade, že si sa pre cvičenie rozhodla na poslednú chvíľu alebo si nestíhala a ostáva ti maximálne polhodina až hodina, môžeš si dať sušené alebo klasické ovocie, 100 % ovocnú šťavu, oriešky, energetickú tyčinku alebo ovsenú kašu. Veľmi chutnou alternatívou je tiež toast s arašidovým maslom alebo s avokádom.

Naopak, vyhýbaj sa ťažkým a mastným jedlám, ktoré by tvoje telo dlho trávilo a necítila by si sa kvôli tomu pri cvičení veľmi komfortne. Takže žiadna pizza, hranolky či hamburger. Dlhšie sa trávi dokonca aj cibuľa, cesnak, strukoviny, jablká a hrušky.

Čo jesť po tréningu

Ihneď po cvičení nemusíš bežať pre proteínový nápoj, ako to vidíš pri niektorých ľuďoch vo fitku. Ak si dáš prvé jedlo až do dvoch či troch hodín, určite sa nič nestane. Aby sa tvoje svaly mohli zregenerovať, potrebujú správnu výživu.

Dopriať by si si mala jedlá bohaté na bielkoviny a sacharidy. Na jednu porciu to môže byť 20 až 40 gramov bielkovín. Tie môžeš čerpať z mliečnych produktov, napríklad z mlieka, tvarohu, jogurtu alebo cottage cheese. Taktiež si môžeš dať vajíčka, kuracie mäso, ryby. Zo sacharidov to môžu byť zemiaky, ryža, celozrnné či strukovinové cestoviny alebo celozrnné pečivo.

Môžeš si dať napríklad kuracie mäso s ryžou (zemiakmi) a zeleninou, cottage cheese s celozrnným pečivom a zeleninou, biely (grécky) jogurt s ovocím a vločkami, prípadne s tvarohom. Taktiež si daj pokojne cestoviny s tuniakom alebo ovocné smoothie obohatené o tvaroh a proteínový prášok. Možností a kombinácií je naozaj veľa.

Inšpiráciu nájdeš napríklad aj na Instagrame

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Fitness