freepik.com

Keď vidíš dokonalo „nastajlované“ fotky kníh na Instagrame, aj ty si hovoríš, že by si mala začať viac čítať, lebo je to dnes IN? Kedysi knihy čítali väčšinou len bifľoši a tí, ktorí uprednostňovali ponorenie sa do príbehu pred spoločenským životom. Dnes je však všetko inak a knihy sa stali, našťastie, prirodzenou súčasťou našich životov.

Keď sa niekoho opýtaš, či zvykne čítať, tiež dostávaš odpovede, že aj by chcel/-a, ale nemá na to čas? A pritom je čítanie pre nás tak prospešné. Nielen že si pri ňom výborne oddýchneme, ale zdokonaľujeme aj svoju slovnú zásobu, ktorá ti pomôže lepšie sa vyjadrovať. Ak niekto nečíta, hneď to zbadáš na jeho spôsobe vyjadrovania.

Čo by si teda mala robiť pre to, aby si si konečne našla čas na čítanie? Stačí, ak začneš dodržiavať naše tipy a uvidíš, že jednu knihu dokážeš prečítať aj za pár dní.

zdroj: Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Vyberaj si knihy, ktoré ťa bavia

Toto je základ úspechu. Každému sa páči iný žáner, takže to, čo sa páči tvojej kamoške, sa nemusí automaticky páčiť aj tebe. Ak by si mala čítať nejakú knihu nasilu, je viac než isté, že by si si ju nebrala do ruky a radšej by si hľadala iné činnosti, ktorými by si sa zabavila.

Môžeš si napríklad zaspomínať na knihy, ktoré si mala rada v detstve a znovu si ich prečítať. Napríklad taký Harry Potter či Malý Princ nikdy neomrzia. Prípadne si prečítaj recenzie na internete alebo siahni po knihách tvojich obľúbených autorov.

Namiesto mobilu vezmi do ruky knihu

Koľko času denne tráviš na mobile a iba bezducho scrolluješ Facebook alebo Instagram? Využi tento čas zmysluplne a vždy, keď budeš mať chuť zobrať do ruky mobil, namiesto toho si zober knihu. Uvidíš, že počet prečítaných strán sa bude veľmi rýchlo zvyšovať. To isté platí aj o sledovaní telky či iných činnostiach, ktoré nemusíš vyslovene vykonávať, ale robíš ich len preto, aby si zabila nudu.

Ber si knihu všade so sebou

Ak cestuješ vlakom či autobusom alebo čakáš u doktora, ako si zvykneš krátiť čas? Väčšinou máš v ruke zase mobil, že? Namiesto toho radšej nosievaj knihu všade so sebou, pretože nikdy nevieš, kedy sa ti naskytne príležitosť na čítanie. A vôbec nevadí, ak stihneš prečítať len pár strán, aj to sa ráta.

Urob si z toho rituál

Niekomu vyhovuje čítanie pod dekou a so šálkou čaju alebo kávy, niekto zase rád číta na balkóne, terase, v kaviarni alebo len tak v prírode. Nezáleží na tom, čo uprednostňuješ ty, ale urob si z čítania akýsi rituál, na ktorý sa budeš vždy tešiť. Časom začneš aj ty sama hľadať viac možností, aby si si našla na knihy čas.

View this post on Instagram

“Přátelé a příbuzní o něm hovořili jako o bystrém, příjemném, inteligentním a citlivém mladém muži, který nezkazil žádnou legraci. Proč se však Chris McCandless krátce po promoci rozhodl dát sbohem civilizaci a vydal se na nebezpečnou cestu napříč divočinou, se dnes už můžeme jen dohadovat. A neprozradí nám to už ani sám mladý dobrodruh. DvaadvacetiletýChristopher se ze svých cest už nikdy nevrátil. Jeho stopy se v devadesátém druhém roce ztratily na Aljašce, kde bylo o čtyři měsíce později, v rozbitém odstaveném autobuse, nalezeno jeho vychrtlé mrtvé tělo. Ležel tam opuštěný, bez dokladů, jen s poničeným deníkem z posledních dnů… Byl Alexander Supertramp, jak si Chris McCandless na svých cestách říkal, naivní snílek, který přečetl příliš mnoho Londonových románů, nebo jej hnala touha po něčem větším, silnějším, neuchopitelnějším? Mužem, jenž je nad jiné povolán zamyslet se nad těmito i dalšími otázkami, je Jon Krakauer, reportér a horolezec, jemuž je riskování života bezmála denním chlebem. Příběh Christophera McCandlesse Krakauera hluboce zaujal, o to víc, že v něm cítí zřetelnou paralelu s vlastními sny, s vlastními touhami a vlastní posedlostí. Fascinující román Útěk do divočiny zdaleka není pouhou rekonstrukcí možných událostí. Je napínavým příběhem, dokládajícím dokonalé vcítění autora, filozofickou rozpravou o lidské touze po riziku, po nebezpečí, po volnosti a po nikdy nekončící pouti – do vlastního nitra…” #dnescitam od @kristy.had 😊 #daybyme

A post shared by Taguj #dnescitam (@dnes_citam) on

Čítaj pred tým, ako ideš spať

Počula si už o tom, že ak si budeš pár minút v posteli čítať, bude sa ti lepšie spať? Naopak, ak máš v ruke mobil, z ktorého vyžaruje modré svetlo, tvoj spánok sa tým môže narušiť. Pri čítaní sa upokojíš, trochu unavíš a uvidíš, že budeš aj rýchlejšie zaspávať. 

zdroj: Photo by Daria Shevtsova from Pexels

Nemusíš míňať veľa peňazí

Je pravda, že niektoré knihy stoja v kníhkupectvách viac, než by si si možno mohla dovoliť. To by ale nemal byť hlavný dôvod, ktorý ťa od čítania bude odrádzať. Na sociálnych sieťach alebo celkovo na internete nájdeš rôzne bazáre, v ktorých sa predávajú prečítané knihy aj za polovicu svojej predajnej ceny. A pritom vyzerajú takmer ako nové. Odporúčame napríklad aj stránku Čarovná polička, kde nájdeš tisícky kníh za najlepšie ceny.

Prípadne si môžeš vytvoriť čitateľský preukaz v mestskej knižnici a knihy si požičiavať. Veľakrát tam nájdeš aj úplné novinky. Požičiavať si knihy môžeš napríklad aj od svojich kamošiek alebo rodiny. Ak vedia, že sa na teba môžu spoľahnúť, knihu ti určite ochotne požičajú.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life