Chceš sa zdokonaliť v angličtine? Pomôcť ti môžu tieto super aplikácie
LifeBez cudzieho jazyka sa dnes už veľmi nezaobídeme a základom, ktorý by mal ovládať každý, je rozhodne angličtina. V predchádzajúcich článkoch sme ti ponúkli tipy, ako sa učiť cudzí jazyk bez návštevy jazykovej školy, prípadne ako sa učiť z filmov či seriálov. V angličtine sa ale dokážeš zdokonaliť aj vďaka svojmu mobilu.
Existuje hneď niekoľko vydarených aplikácií, ktoré ti pomôžu v zlepšení svojej gramatiky či slovnej zásoby. Odporúčame mať ich nainštalovaných niekoľko a striedať ich, aby ťa rýchlo nezunovali. Dobrou vecou na týchto aplikáciách je, že ich môžeš používať naozaj kedykoľvek, keďže mobil nosíš väčšinou stále so sebou.
Takže najbližšie keď budeš na niekoho čakať alebo budeš v autobuse, namiesto scrollovania sociálnych sietí sa zdokonaľuj v angličtine. Uvidíš, že to časom nebudeš ľutovať.
Duolingo
Základná aplikácia so zelenou sovičkou, s ktorou sa stretol asi každý. Azda jedinou nevýhodou je, že je len v češtine, preto ti niektoré slovíčka pri prepisovaní môžu robiť problémy. Časom sa na to ale dá zvyknúť a ty si tak môžeš trénovať zároveň slovnú zásobu aj gramatiku. Budeš tak získavať skúsenosti, odomknú sa ti ďalšie úrovne a môžeš si nastaviť aj pripomenutie tréningu, aby si na to nezabudla.
AnkiDroid Flashcards
Aplikácia Anki je skvelá na zapamätanie slovnej zásoby. Jej spustenie je ale o trochu náročnejšie. Stiahni si appku normálne z obchodu, no potom musíš ísť na stránku ankiweb.net, kde si vytvoríš konto, ktoré si následne môžeš synchronizovať s tým v mobile. Najlepšie je stiahnuť si aplikáciu aj do počítača alebo notebooku, na internete nájdeš aj presné návody ako na to.
Anki funguje na princípe obrátených kartičiek, teda najskôr sa ti objaví slovíčko alebo veta v slovenčine a následne v angličtine. Na tejto aplikácii je dobré to, že zoznamy si môžeš vytvoriť sama (napríklad v exceli) a jednoducho ich importovať do aplikácie. Na ich webovej stránke ale nájdeš aj množstvo už vytvorených a zdieľaných zoznamov, ktoré si môžeš jednoducho stiahnuť.
LearnMatch
Aplikácia tiež na slovnú zásobu, výhodou je, že je aj v slovenskom jazyku. Jednotlivé slovíčka sa ti objavujú v nepravidelných intervaloch, aby si si ich čo najlepšie zapamätala. Môžeš si dokonca vyskúšať aj výzvu, kedy budeš s niekým súťažiť a vyhrá ten, kto uhádne viac správnych slovíčok.
Quizlet
Niečo podobné ako Anki, tiež ide o princíp kartičiek a zoznamy si môžeš vytvoriť alebo stiahnuť. V niektorých pripravených zoznamoch máš napríklad frázové slovesá, ktoré nie sú len preložené, ale zároveň aj vysvetlené. Vďaka tomu si ich význam zapamätáš ľahšie. Je dobré vyskúšať si obidve aplikácie a porovnať, ktorá ti vyhovuje viac.
English Grammar in Use
Najlepšia aplikácia na učenie gramatiky, ktorá je inšpirovaná najlepšie hodnotenou učebnicou angličtiny vôbec. Autorom učebnice je Raymond Murphy a ide o takmer totožnú verziu, ktorá je v tlačenej podobe. Najskôr máš gramatiku vysvetlenú na príkladoch a následne ťa budú čakať cvičenia, v ktorých si svoje znalosti overíš. Gramatika začína od najjednoduchších časov až po tie zložitejšie javy.
Memrise
Aplikácia je výlučne v angličtine a vybrať si môžeš z rôznych kurzov na zlepšenie jazyka. Pri učení slovnej zásoby natrafíš tiež na princíp obrátených kartičiek, pričom ide asi o najlepšiu metódu učenia sa slovíčok. Pokročilejší v jazyku túto aplikáciu používajú aj na učenie ďalších jazykov, napríklad španielčiny či nemčiny.
TED
Ak sa chceš zamerať na počúvanie angličtiny, určite odporúčame aplikáciu TED. Existuje aj v počítačovej verzii, pričom si môžeš účet synchronizovať a ukladať si rôzne zaujímavé prednášky, ku ktorým sa neskôr dostaneš. Tie si môžeš sama vyhľadať podľa kategórií, ktoré ťa zaujímajú. Pri jednotlivých videách si môžeš vybrať z rôznych titulkov, pričom pri niektorých videách nájdeš aj slovenské. Odporúčame ale sledovať videá v angličtine a s anglickými titulkami.
Možno spočiatku nebudeš poznať všetky slovíčka, ale uvidíš, že časom sa v tom zlepšíš a príde ti úplne prirodzené sledovať to len v angličtine. Prípadne si môžeš jedno video pozrieť najskôr so slovenskými a následne s anglickými titulkami. V počítačovej verzii nájdeš dokonca aj prepis jednotlivých prednášok, takže si z nich neskôr môžeš vypísať neznáme slovíčka.