freepik.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Chceš spojiť príjemné s užitočným a túžiš po tom, aby si sa konečne zdokonalila v cudzom jazyku? Nemusí ísť len o angličtinu, no tú by si mala ovládať minimálne na komunikatívnej úrovni. S anglickým jazykom sa vo svete určite nestratíš a nezabudni na to, že koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom. Takže v tomto prípade určite platí, že čím viac, tým lepšie.

Prednedávnom sme písali o tipoch na učenie cudzieho jazyka bez navštevovania jazykových kurzov či škôl. Jedným z overených tipov je práve sledovanie filmov či seriálov. A v tomto období, kedy väčšina z nás trávi svoj deň práve pred telkou, je ideálne začať robiť niečo aj pre seba. Seriály sú v tomto prípade asi lepšou voľbou, pretože na 20 až 50-minútový diel sa dokážeš lepšie sústrediť než na dvojhodinový film.

Učenie sa cudzích jazykov prostredníctvom seriálov je výhodné najmä preto, že v prvom rade to nevnímaš ako učenie, ale ako zábavu. Vyber si seriál, ktorý ťa bude baviť, prípadne pokojne aj taký, ktorý si už videla. O to lepšie, pretože už zhruba budeš vedieť, o čo tam ide. Je dobré vyberať si také seriály, v ktorých nie je príliš odborných výrazov. Neodporúčame napríklad tvorbu z lekárskeho prostredia, pretože tam by si nemusela chápať všetkým lekárskym termínom.

zdroj: Photo by drobotdean from Freepik

Ak už si vyberieš nejaký seriál, najlepšie je, aby si ho sledovala pravidelne. Úplne stačí, ak si pozrieš jednu či dve časti za deň, aj tak budeš s tým jazykom v kontakte. Uvidíš, že za pár týždňov či mesiacov budeš vidieť prvé pokroky a pozeranie seriálu v cudzom jazyku ti nebude robiť problém. A ako sa teda môžeme pri seriáloch učiť?

Dôležité je vybrať si spôsob, akým budeš seriály sledovať. Neodporúčame pustiť si ich len s českými či slovenskými titulkami, pretože viac sa zameriaš na čítanie prekladu a na počúvanie nebudeš klásť taký dôraz. Ak by si ale predsa chcela ísť touto cestou, tak raz si pusti seriál s titulkami a potom si pusti tú istú časť bez titulkov a zameraj sa na to, čo rozprávajú.

Ďalším spôsobom je toto poradie vymeniť, teda najskôr si pustíš diel bez titulkov a snažíš sa čo najviac zachytiť z ich reči. Následne si pustíš tú istú časť s titulkami, ale v tomto prípade už nie slovenskými či českými, ale v takom jazyku, akom aj pozeráš seriál. Budeš sa môcť zamerať na to, čo počuješ a čo čítaš, takže budeš mať väčší priestor na zachytenie zaujímavých fráz či výrazov.

zdroj: freepik.com

Tretím a najpoužívanejším spôsobom je sledovanie seriálu s titulkami v jazyku, v akom pozeráš seriál. Nemusíš si nič robiť z toho, že jedno-dve slovíčka nebudeš rozumieť. Pri takomto spôsobe sledovania je dobré vypisovať si tie slovíčka či frázy, ktorým si nerozumela, a tým si budeš zlepšovať aj svoju slovnú zásobu. Na internete si môžeš nájsť titulky alebo prepis jednotlivých dielov, aby si nemusela počas sledovania stále zastavovať a zapisovať si to po jednom. Napríklad seriál Priatelia má zverejnený kompletný prepis svojich dielov na tejto stránke.

Keď si nazbieraš dostatok slovnej zásoby, môžeš tiež vyskúšať ďalší spôsob učenia cudzieho jazyka, konkrétne metódu Goldlist, o ktorej sa tiež dočítaš v našom predošlom článku. Takže hor sa na učenie a sledovanie!  Určite ti môžeme odporučiť nasledovné seriály, ktoré majú ľahko porozumiteľnú angličtinu: Priatelia, Ako som spoznal vašu mamu, 13 Reasons Why, This is Us, Black Mirror, Stranger Things či Game of Thrones. Ktorý seriál si vyberieš?

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife