Mama s dieťaťom na pláži

Deti sú téma, ktorá rozdeľuje spoločnosť a ženy na dva tábory. Kým niektoré ich vôbec neplánujú, mnohé po založení rodiny naozaj túžia. Teraz ale možno nie je ten správny čas na to, aby to urobili, pretože sa zameriavajú na kariéru alebo zábavu. Neskôr ale môžu mať s otehotnením problém, preto je potrebné myslieť dopredu. Počula si už o metóde social freezing, teda „zamrazení“ vajíčok? MUDr. Peter Hladký zo Sanatória Helios Košice nám prezradil všetko podstatné, čo by si o tejto možnosti mala vedieť.

S pribúdajúcim vekom môžeš mať problémy otehotnieť, pretože vaječníky starnú, nové vajíčka sa netvoria, ich kvalita sa vekom zhoršuje a taktiež starnú. Neprispieva tomu ani zhoršujúca sa kvalita životného prostredia alebo nezdravý životný štýl. Pribúdajúcim vekom sa podľa lekára zvyšuje aj riziko pridružených ochorení, ktoré môžu poškodiť vaječníky. Ide napríklad o zápaly vaječníkov, cysty alebo endometriózu. To všetko môže znížiť zásobu vajíčok a do budúcna znížiť šancu na prirodzené otehotnenie.

Ak vieš, že v budúcnosti chceš mať deti a rodinu, no teraz ešte na to nie je správny čas, pretože máš iné priority, mala by si popremýšľať nad tým, či nie je metóda social freezing vhodná práve pre teba.

Ako otehotnieť konzultácia
zdroj: Sanatórium Helios Košice

Pre koho je metóda social freezing určená?

„Ideálne je podstúpiť zamrazenie vajíčok medzi 25 – 35 rokom života, kedy majú vajíčka dobrú kvalitu a pri jednom odbere sa darí získať dostatočné množstvo kvalitných vajíčok. Čím skôr žena podstúpi odber a „mrazenie“ vajíčok, tým je väčšia pravdepodobnosť, že počet „zamrazených“ vajíčok bude dostačujúci. Ak už žena podstúpila operáciu vaječníkov, alebo jej vaječníky „starnú“ rýchlejšie, vaječníková zásoba môže byť už nižšia aj v tomto veku a odporúča sa potom podstúpiť odber a „mrazenie“ vajíčok viackrát, s cieľom zamraziť dostatočné množstvo vajíčok. Ideálny počet je 10 až 15 kvalitných zrelých vajíčok,“ odporúča MUDr. Peter Hladký.

Podľa jeho slov je táto metóda vhodná aj pre ženy, ktoré sa chystajú podstúpiť operačnú liečbu vaječníkov, pri ktorých hrozí ich odstránenie, alebo výrazné poškodenie. Taktiež sa odporúča ženám, u ktorých sa plánuje onkologická liečba – chemoterapia, alebo ožarovanie vaječníkov. Tie poškodzujú vaječníky a vajíčka v nich.

Ako táto procedúra prebieha?

Tento článok je dostupný členom Odzadu PREMIUM

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife