Čakáš bábätko? Dôvody, prečo v tehotenstve absolvovať genetický skríning
LifeStrach z komplikácií počas tehotenstva pochopiteľne prežíva nejedna mamička v očakávaní. Kľúčom k istote a spokojnému tehotenstvu je osvedčený genetický skríning.
Prenatálne testy patria v medicíne medzi veľkých pomocníkov pri zisťovaní dôležitých informácii o zdravom vývine plodu a genetických predispozíciách. Pomáhajú odhaliť napríklad: trizómie 21, 18, a 13 (Downov, Edwardsonov a Patauov syndróm), abnormality pohlavných chromozómov či pohlavie dieťaťa.
SYNLAB, najväčšia sieť laboratórií v Európe v roku 2022 uskutočnila viac ako 14 300 NIPT vyšetrení, pri ktorých bola pozitivita pre trizómiu 21 1,25 %, trizómiu 18 0,3 % a trizómiu 13 0,17 %.
Podstúpiť genetický skríningový test je na dobrovoľnom rozhodnutí matky. Typ prenatálneho testu často odporúča priamo lekár v prípade, že sa chcú rodičia uistiť, že je plod zdravý. „Rozhodnúť sa pre genetický test je možné pri všetkých typoch tehotenstva, či ide o jednoplodové, dvojplodové, umelé oplodnenie, darcovský program či zastavenie vývoja plodu,“ hovorí odborník MUDr. Drábek zo sanatória Helios Bratislava.
Skríningové testy vo všeobecnosti pomôžu nasmerovať k správnej zdravotnej starostlivosti, no dôležité je zvoliť si následné genetické vyšetrenie s vysokou citlivosťou a predísť tak zbytočným obavám.
Spoľahlivosť prenatálneho testu neoBona pomáha už od 11. týždňa tehotenstva detegovať chromozomálne abnormality plodu s presnosťou viac ako 99 % a čo je dôležité s minimálnou invazivitou pre matku a plod.
Najčastejšie ohrozené tehotné ženy
Možnosť absolvovať prenatálny skríning je dôležitou súčasťou základných prenatálnych vyšetrení. neoBona je vhodná pre ženy s vyšším rizikom, že sa ich dieťa môže narodiť s vrodenou chybou, prípadne genetickým problémom.
Medzi najčastejšie ohrozené tehotné ženy v takomto prípade môžu patriť prvorodičky vyššieho veku, ženy ktoré potratili, prípadne porodili predčasne narodené dieťa s vrodenou chybou.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.