Čaká ťa s partnerom pauza? 5 znakov, čo to v skutočnosti znamená

Pauza často znie ako posledná nádej. Lenže čo sa za týmto pojmom v skutočnosti skrýva? A je to vôbec cesta k záchrane vzťahu alebo skôr jeho pomalý koniec, len zabalený do jemnejších slov?

Toto je 5 znakov, čo pauza vlastne znamená a prečo neveští nič dobré. Pamätaj, niekedy sa láska už nedá zachrániť a musíš to rešpektovať.

Pauza ako posledné zatiahnutie ručnej brzdy

V praxi často pauza znamená len toľko, že dotyčný, ktorý ju chce, neviem, čo vlastne chce, ale zatiaľ nechce definitívne povedať NIE. Ak sa v pár minútach ticha, hádke alebo pocite odcudzenia zrazu objaví veta, že by ste si mali dať pauzu, väčšinou to nie je spontánne rozhodnutie. Skôr ide o výsledok dlhodobého napätia, nerozhodnosti alebo obáv zo straty kontroly nad vzťahom.

Ľudia, ktorí navrhnú pauzu, ju často používajú ako emocionálne dočasné útočisko. Chcú si oddýchnuť od problémov, od tlaku, možno aj od partnera, no zároveň si nechávajú otvorené dvere pre prípad, že im ten druhý začne chýbať viac, než čakali.

Čo ľudia pauzou skutočne myslia?

Pauza vo vzťahu môže znamenať rôzne veci v závislosti od osoby. Niektoré z najčastejších prekladov tejto frázy sú také, že ten druhý chce priestor, nevie, či miluje alebo len chce zistiť, aké to je byť sám. Možno sa už dlhodobo plánuje rozísť, no nechce to povedať narovinu.

Ak si partneri medzi sebou nedajú jasné pravidlá, čo pauza znamená a čo nie, vzniká obrovský priestor pre chaos, nedorozumenia a zranenia. Jeden si myslí, že si len dávate čas, druhý si možno už píše s niekým iným.

Pauza zriedka vzťah vylieči

Aj keď existujú páry, ktoré sa po takejto prestávke dokázali opäť spojiť a fungovať, častejšie sa stáva, že sa od seba emocionálne ešte viac vzdialia. Najmä ak pauzu navrhne len jedna strana a druhá s ňou súhlasí len zo strachu, že inak by o partnera prišla. V takom prípade vzniká nerovnováha a tá je pre akýkoľvek zdravý vzťah zničujúca.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ODZADU SK (@odzadu.sk)

Pauza bez komunikácie = tichý rozchod

Najväčším rizikom pauzy je to, že zastaví dialóg. Ak sa dvaja ľudia prestanú rozprávať, nevedia, čo ten druhý prežíva, čo potrebuje, čo očakáva. A to je živná pôda pre pochybnosti, domnienky, domýšľanie si a žiarlivosť. Namiesto dočasného oddychu to často prejde do fázy ignorácie, kde obaja žijú svoje životy zvlášť, len s tým rozdielom, že sa ešte oficiálne nerozišli.

Nie pauza, ale zmena

Pauza môže byť niekedy užitočná, najmä ak si obaja partneri jasne definujú pravidlá, trvanie a účel. No oveľa účinnejšie býva to, že sa obaja porozprávate o problémoch a vyriešite ich. Lebo to, čo vzťahy väčšinou potrebujú, nie je pauza ale zmena. A tá začína vtedy, keď jeden povie, že na tom chce pracovať a chce sa snažiť.

Pamätaj, každá láska sa dá zachrániť, ak to chcú obaja. Ak to však ten druhý nechce, nikto a nič ho nepresvedčí. V tom prípade si pri sebe nedrž niekoho, kto s tebou nechce tráviť čas a zameraj sa na seba. Časom si uvedomíš, prečo sa to všetko stalo.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Vzťahy