Na úvod chcem povedať, že nie som žiadna top blogerka na slovenskej scéne. Som obyčajné dievča, ktoré si vedie svoj blog už asi od roku 2012.

Mohla som mať pätnásť rokov, keď som prvýkrát vošla do svetla blogerského sveta. Aké to vtedy bolo?

Písanie vlastného blogu ma vždy bavilo. Začínala som ešte na základnej škole, vtedy som si založila blog o psoch. Bolo to krásne a nevinné obdobie. O pár rokov neskôr som prešla na blog.cz a keď som mala asi 13 rokov na blogovanie som zanevrela..

V pätnástich som si založila svoj nový blog vtedy fashion-paradis.blogspot.com, ktorý funguje do dnes. Pôvodne som si myslela, že som veľká módna bloggerka a začala som pridávať na blog fotky samej seba v rôznom oblečení. Ak by som kvalitu môjho blogu vtedy, mala zhodnotiť jedným slovom bolo by to slovičko – KATASTROFA.
Fotky som fotila na iphone 3 a sebavedomo som si myslela, aké sú kvalitné.  Keď boli fotky rozmazané tvrdila som, že to bol umelecký zámer.

V tom období bolo blogov veľmi málo. Pamätám si, že vtedy bola na výslní česká blogerka Sandra Leopardová, ktorá dnes už nebloguje a Pavlína Jágrová. Slovenské blogerky som v tom období veľmi ani nesledovala.  V každom prípade blogovanie bolo vtedy úplne iné ako je dnes.

nainsta

BLOGOVANIE VTEDY A BLOGOVANIE DNES

Keď som si založila blog dlho som nechcela, aby o ňom niekto vedel. Keď sme v treťom ročníku na strednej škole mali predmet online média a medzi nimi boli aj blogy bola som permanentne v strese. O mojom blogovaní vtedy vedeli len moji najbližší a veľmi som sa bála, že môj blog v škole objavia. Samozrejme, že ho aj našli a ja som sa cítila veľmi trápne. Ale nemusela som. Môj blog bol už vtedy na celkom slušnej úrovni a dokonca sa niektorým mojim spolužiakom zapáčil tak, že ho čítajú dodnes. Ale vtedy som to vnímala ako také moje verejné tajomstvo. Chcela som blogovať o svojom živote ale nie pre ľudí, ktorých skutočne poznám.

Dnes je blogov veľmi veľa. Denne vznikajú nové a nové blogy a ja strácam prehľad o slovenských bloggerkách na scéne. Anonymita blogov sa vytratila a titul Bloger si dá pred meno aj človek, ktorý ma na blogu jeden článok.
Blogovací fenomén na Slovensku dosť ovplyvnila stránka Dnes nosím. Odvtedy sa akokeby roztrhlo vrece s modnými bloggerkami a dalo by sa povedať, že dnes bloguje každá druhá.
Blogovanie je super.
Podporujem ho.
Baví ma a je to úžasný spôsob prezentovať samého seba.
Ale je tu jeden háčik.

DSC_2749

„Aj ty máš jeden z tých blogov, ktoré sú ako cez kopirák?“ opýtala sa ma raz jedna moja kamarátka, keď som jej povedala, že blogujem. Dotklo sa ma to, pretože ja sa snažím viesť blog podľa seba a nesledujem ako si vedú svoje blogy ostatné dievčatá. Čítam blogy iba svojich kamarátiek.

Ale táto malá poznámka ma donútila pátrať a začala som si pozerať novodobé blogy. Na moje prekvapenie našla som veľmi veľa kvalitných zaujímavých blogov. Potom tu však boli aj také tzv. CTRL+C a CTRL+V blogy. A tu nastáva problém!

Kedysi bola každá blogerka originálna. Dnes je to inak. Niekto zavedie trend body so šnurovačkou vpredu a odrazu to nosia všetky blogerky, nohavice s vysokým pásom atď.  Ja osobne by som nemala súdiť módne blogerky, lebo ja svoj blog vediem lifestylovým štýlom ale je mi smutno, že z blogerskej sféry sa vytráca originalita.

Blogov je veľmi veľa. Ale pozor, nie všetky sú o tom istom. Existujú food blogy, blogy o knihách, literárne blogy, cestovateľské blogy, lifestylové blogy a tak ďalej. V tomto je naša blogerská sféra veľmi rozmanitá a celkom kvalitná. Chcelo by to však viac módnych blogeriek, ktoré sa neboja kombinovať nekombinovateľné a majú gule ukázať to svetu. O tom blogy predsa sú. Aby sme boli iné a priniesli niečo nové.

foto: pinterst.com
veraparadis.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife