Ako sa cítia ľudia, ktorí príliš veľa rozmýšľajú? Takto s tým dokážeš bojovať
LifeZlý spánok
Ľudia, ktorí príliš veľa rozmýšľajú, si to, žiaľ, prenášajú aj do snov. Najprv nevedia zaspať, pretože im stále čosi blúdi po mysli. Spomínajú na minulosť alebo na deň, ktorý majú za sebou, prípadne premýšľajú o tom, čo budú robiť zajtra.
Veľmi často sa stáva, že v takomto prípade sa málokedy dobre vyspíš. Tvoja myseľ totiž pracuje aj počas noci. Preto sa ti možno často snívajú zlé sny alebo máš úplne slabý spánok.
Psychické vyčerpanie a úzkosť
Neustále analyzovanie situácií môže viesť k pocitu úzkosti. Bojíš sa, že niečo nedopadne dobre alebo že si v nejakej situácii urobila chybu. Možno si teda neistá a často sa ubezpečuješ o tom, či si to spravila dobre. Prehnané premýšľanie ti môže brániť v tom, aby si urobila jasné rozhodnutie, pretože neustále pochybuješ o možnostiach a ich dôsledkoch. Ak od okolia nedostaneš spätnú väzbu, si v pomykove.
Keď myseľ neustále beží na plné obrátky, dochádza k psychickému vyčerpaniu, ktoré ovplyvňuje aj tvoje fyzické zdravie.
Ako s tým bojovať?
V prvom rade si nájdi nejakú záľubu, pri ktorej budeš myslieť len na to, čo práve robíš a tvoja hlava nebude odbiehať inam. Skús neustále niečo robiť a zamestnávať tým svoju myseľ.
Mnohí ako psychohygienu využívajú napríklad cvičenie a šport, pri ktorom z tela vylučuješ hormóny šťastia. Rovnako sú práve na sústredenie zamerané aj cvičenia joga alebo pilates. V súčasnom momente ťa zaujíma len to, ako máš daný cvik spraviť, a nie, čo si pred hodinou v práci spravila zle.
Aj pri bežných činnostiach sa zameraj na prítomný okamih. Nedovoľ svojim myšlienkam, aby odbiehali niekam preč. To, nad čím uvažuješ, si môžeš napríklad aj spísať na papier. Dostaneš to zo seba von.
Ďalšou veľmi dobrou pomôckou môže byť aj odborná pomoc. Ak máš pocit, že keď sa vyrozprávaš akémusi terapeutovi a pomôže ti to, smelo do toho! Netreba sa za to hanbiť. Práve naopak, ukážeš svoju vnútornú silu, že si s tým pripravená niečo robiť.