unsplash.com

Aj ty túžiš po šťastnom živote? Dáni sa považujú za najšťastnejších na svete a asi na tom niečo bude. Všade majú jemné svetielka či sviečky, príjemné farby a dobré jedlo. Dáni žijú spôbom života „hygge“, no sú šťastní vďaka „lykke“. Čo to „lykke“ znamená? 

Je zrejmé, prečo Dánsko patrí medzi najšťastnejšie krajiny sveta. Nielen že prevláda vysoká miera rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, majú prístup k bezplatnému akademickému vzdelaniu a vlaky chodia načas. Zaujímavosťou je, že v porovnaní so zvyškom sveta držia prvenstvo aj v množstve spotrebovaných sviečok na jednu domácnosť.

Autor prvej knihy o hygge, s menom Meik Wiking minulý rok vydal nový bestseller „lykke“. Zároveň je aj riaditeľom Inštitútu pre výskum šťastia, ktorý dokázal, že Dáni predbehli aj Nórov a sú najšťastnejší ľudia na svete. Vo svojej knihe postavenej na vedeckých základoch sa tak snaží objasniť, ako to títo „výnimoční“ ľudia robia.

Lykke je dánske slovo pre šťastie. Dáni sú veľmi spokojní ľudia, ktorí milujú svoj život a tak sa od nich môžeme veľa naučiť. Nikto nemusí emigrovať do Dánska, aby dosiahol šťastie. Môžeš sa však od Dánov inšpirovať rôznymi tipmi a trikmi, vďaka ktorým budeš mať šťastný a spokojnejší život.

Znamená to však, že sú Dáni dokonalí? Nie, no Dánsko ponúka svojim občanom relatívne dobré podmienky pre vysokú kvalitu života a šťastia. Spôsob ich života je predurčený na spokojnosť a z niektorých ich zaužívaných zvykov by sme si naozaj mali vziať príklad.

Šťastie sa síce nedá merať, no dá sa veľmi ľahko zistiť, ako sa dané krajiny cítia. Dáni patria medzi najväčších spotrebiteľov kávy na svete a hneď za nimi nasledujú Fíni. Urobia si prestávku, sadnú si, zastavia sa a šálku si vychutnávajú. K tomu si doprajú sladký škoricový koláč a užívajú si siestu zvanú „fika“. Aj to je štýl života, Hygge, ktorý preferujú.

zdroj: unsplash.com

Ako sám Wiking hovorí, o piatej popoludní všetci odídu z práce, sadnú na bicykle, odídu domov, dve hodiny sa hrajú s deťmi, urobia niekomu cudziemu radosť, zapália si sviečky a posadia sa pri TV, kde sledujú thriller o psychopatickom pedofilovi na úteku.

V knihe je spomenutý taktiež tzv. Shinrin-yoku, v preklade lesný kúpeľ alebo teda nasávanie atmosféry lesa. Ide o pomalé prechádzky, počas ktorých si vedome vychutnávate vôňu lesa, zvuky, farby a to prináša pocit šťastia.

Kým v západných krajinách ľudia z práce často neodchádzajú skôr ako 17:00, Dán, ktorý by v tomto čase pracoval, je podľa slov autora považovaný za podivína. Svojim občanom prosto vytvárajú podmienky na to, aby mali dostatok času venovať sa svojím blízkym a tak umožnili vytvorenie rovnováhy medzi pracovným a rodinným, resp. osobným životom.

Ak sa chceš dozvedieť o Lykke viac, odporúčam knihu od Maik Wikinga- Malá kniha Lykke -Dánska túžba po šťastnom živote. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife